مقایسه تبلت مایکروسافت سرفیس با لپ تاپ ها از نظر کاربرد و برتری ۳ بهمن ۱۴۰۱ ۱۱:۱۶:۵۹ ق.ظ

در ابتدا، به جلوتر بودن کلی نسل یک دستگاه سرفیس نسبت به دیگر لپ‌تاپ‌ها اشاره خواهیم کرد. و اینکه دستگاه‌های سرفیس پیشرفته‌ترین کامپیوترهای موجود هستند. با توجه به لمسی بودن دستگاه‌های سرفیس، کاربردهای بسیار وسیعی به نسبت دیگر لپ‌تاپ‌ها به آنها اضافه می‌شود. و در دست بودن آنها، اهمیت این موضوع را دو چندان می‌کند به طوریکه می‌تواند یک انقلاب در هر دستگاهی باشد.

موردی که در رابطه با دستگاه‌های سرفیس بسیار قابل توجه است، کیفیت بسیار بالای صفحه نمایش در مقایسه با دیگر لپ‌تاپ‌های رایج می‌باشد. لذا در حدود یک سوم قیمت هر دستگاه سرفیس در اصل هزینه صفحه نمایش فوق العاده آن است.

در کنار کیفیت خیر کننده رنگ‌ها، قابلیت تخصصی مخصوص به طراحان در دستگاه‌های سرفیس ارائه می‌شود که به کمک آن می‌توانند در صورت نیاز، غلظت رنگ را از حالت اغراق شده خود خارج ساخته و رنگ‌ها را با استاندارد sRGB در صفحه نمایش خود مشاهده نمایند؛ در نتیجه چیزی که در صفحه نمایش به شما نشان داده می‌شود همان رنگی خواهد بود که به هنگام چاپ خواهید داشت.

وزن این دستگاه‌ها، از هر لپ‌تاپ دیگری کمتر است و درمورد Surface Go حتی به ۵۲۲ گرم نیز کاهش پیدا می‌کند. این درحالی است که وزن اکثر لپ‌تاپ‌های که بیشترین فروش را بین مردم دارند، بین ۱۹۰۰ تا ۲۳۰۰ گرم است. چیزی حدود سه برابر و حتی بیشتر. همین وزن ۲ کیلوگرمی است که باعث می‌شود تا در بسیاری اوقات، شما کامپیوتر خود را همراه نداشته باشید.

مسئله دیگر، میزان شارژدهی آنهاست. یک لپ‌تاپ رایج با توجه به دیسک‌خوان نوری و حافظه از نوع HDD پرمصرفی که دارد، نهایتا ۳ الی ۵ ساعت توانایی کار کردن با باتری کامل شارژ شده را خواهد داشت. اما برای مثال، سرفیس بوک ۲ می‌تواند یک ویدئو را در حالت باورنکردنی به صورت مستمر تا ۱۷ ساعت پخش کند. عددی که به سختی بتوان حتی مشابه آن را در دیگر لپ‌تاپ‌ها پیدا کرد. شارژدهی باتری به قدری حائز اهمیت است که کل استفاده شما از کامپیوتر همراهی که دارید، به آن وابسته است.

 

دستگاه‌های Surface همواره ضخامت کمتر و فیزیک بهتری در مقایسه با دیگر لپ‌تاپ‌ها داشته‌اند، و در سرفیس بوک ۲، این میزان به عدد خارق العاده تنها ۱۳ میلیمتر می‌رسد. یعنی نازک‌ترین و سبک‌ترین کامپیوتر Core i۷ تولید شده در تاریخ.

 

کیفیت ساخت دستگاه‌های سرفیس، همواره زبان زد بوده است. به طوریکه بدنه آنها تماما از فلز و شیشه ساخته شده است. به طوریکه در مراسم ارائه آنها، از ارتفاع به زمین زده می‌شوند تا مقاومتی که دارند اثبات شود. کاری که هیچ شرکت دیگری با لپ‌تاپ خود انجام نمی‌دهد.

 

تمام این عوامل باعث می‌شوند که دستگاه‌های سرفیس به معنای واقعی، کامپیوترهای قابل حمل و پیشرفته‌ای باشند که نسل جدید لپ‌تاپ‌ها را به ما ارائه می‌دهند. در حالیکه دیگر لپ‌تاپ‌های رایج صرفا کامپیوترهای رومیزی هستند که شما می‌توانید با درد کمر آنها را از میزی به میز دیگری انتقال دهید تا دوباره به برق متصل کنید.

 

دیگر چیزی که دارندگان دیگر لپ‌تاپ‌ها از جمله Apple به آن حسرت می‌خورند، وجود قلم در دستگاه‌های مایکروسافت است. قلمی که نه تنها جای ماوس کامپیوتر را گرفته است، بلکه با تشخیص ۴۰۹۶ درجه فشار بر روی نوک و قابلیت فوق العاده تشخیص زاویه اعمالی بر روی نوک آن، تبدیل به وسیله حرفه‌ای برای هنرمندان و طراحان شده است. 

دستگاه‌های  سرفیس ، تولید شده توسط خالق ویندوز، یعنی مایکروسافت هستند و مایکروسافت  هم به شما اطمینان می‌دهد که دستگاه‌های سرفیس بهترین اجرا کنندگان سیستم عامل مایکروسافت، یعنی ویندوز باشند. حتی اگر اینطور نباشد، مایکروسافت به گونه‌ای ویندوز را تغییر می‌دهد که باز هم قضیه فوق برقرار شود. به طوریکه دستگاه‌های سرفیس تنها دستگاه‌های موجود در روی زمین هستند که با توجه به سخت افزار هرکدام از آنها، نسخه خاصی از ویندوز برایشان طراحی و خلق شده است؛ این موضوع، ارتقا سطح بازده پردازنده و باتری را باعث می‌شود. و همانطور که ذکر شد، اصلا ویندوز به‌خاطر دستگاه‌های سرفیس از پایه تغییر می‌کند و مناسب سازی میشود، حتی اگر به قیمت نارضایتی دیگر دستگاه‌ها تمام شود. در این راستا، بیشترین تعداد به‌روز رسانی برای دستگاه‌های سرفیس می‌آید تا همانطور که مایکروسافت می‌خواهد، دستگاه‌های سرفیس برترین تجربه را سیستم عامل ویندوز ارائه دهند.

 

اگر شما یک دانش‌آموز یا دانشجو هستید، سرفیس جای تمام جزوه‌ها و کتاب‌های شما را خواهد گرفت. در برنامه کاربردی OneNote، شما می‌توانید به صورت گسترده‌ای یادداشت برداری و جزوه برداری نمائید، که در کامپیوتر چیزی بالاتر از جزوه نویسی روی کاغذ خواهد بود.

اما یک دستگاه سرفیس، تنها در قالب تبلت نیست و توسط پایه و کیبوردهایی که به صورت آهنربایی به آن متصل می‌شوند، تبدیل به لپ‌تاپی همانند چیزی که شما از یک لپ‌تاپ انتظار دارید می‌شود. این پایه در زوایای مختلفی می‌چرخد تا حتی برای طراحی، زیر دستان شما قرار بگیرد. کیبورد به آسانی متصل و جدا می‌شود.

 

این چنین، نسل لپ‌تاپ‌ها در حال تحول است درحالیکه مردم عادی به لپ‌تاپ‌های ۱۵ سال پیش و تنها کمی قویتر، عادت کرده‌اند. تحولی که سرفیس در کامپیوترها به وجود آورد، نقشه راهی برای دیگر شرکت‌ها خواهد بود تا دستگاه‌هایی شبیه سرفیس را تولید کنند. حتی Apple که بدون شک ناگریز از تغییر لپ‌تاپ‌های خود است، اما زمانیکه چندین سال از مایکروسافت عقب افتاده است.