<< قبلی   1   2   3   4   5   6   7   8   بعدی >>

سامانه‌های Microsoft از نظر WikiLeaks در برابر هک امن هستند ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ۰۲:۵۲:۵۹ ب.ظ

پنج روز پیش آقای جولین آسانژ که مؤسس مجموعه WikiLeaks می‌باشد، اسنادی را در رابطه با هک شدن دستگاه‌های کامپیوتری ما توسط سازمان CIA منتشر کرد. اسنادی که نشان می‌داد حتی تلویزیون‌های هوشمند هم در حال دزدی اطلاعات ما هستند. براساس اسناد Vault7 که در وبسایت رسمی wikileaks.org قابل پیگیری می‌باشند، دستگاه‌های اجرا کننده Android و iOSS در حال حاضر در معرض بیشترین خطر تعرض ابزارهای هک کننده CIA قرار دارند.

 

 

اما شرکت Microsoft در بعدازظهر پنجشنبه گذشته به صورت رسمی اعلام کرد که دستگاه‌های اجرا کننده Windows 10 از آسیب هک توسط CIA مصون هستند و هدف گذاری ابزارهای هک  برای سامانه‌های قدیمی این شرکت است.

 

 

به طوریکه در ایمیلی اینگونه به موضوع فوق اشاره کرد:

"ما مسائل امنیتی بسیار جدی را داریم که در حال ادامه ارزیابی عمیق درباره آنها هستیم و قدم‌های مؤثرتری را برای آینده به منظور ضرورت محافظت از مشتریان خود خواهیم گذاشت."

 

 

اگرچه Google و Apple هم بیان مشابهی را مبنی براینکه آخرین نسخه سیستم عامل‌های آنها امن است، به کار برده‌اند. اما جدا از بیانات جولین آسانژ درباره آسیب پذیری Android و iOS، لازم به ذکر است که در حدود %97 از دستگاه‌های Android از جدیدترین سیستم عامل Google بهره نمی‌برند. این مشکلات با تعدد و تنوع دستگاه‌های اجرا کننده Android، دو چندان نیز می‌شود.

 

منبع:  surfacenews.ir

نبرد تمام عیار باتری دستگاه‌های Microsoft در برابر Apple ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ۰۲:۴۹:۲۵ ب.ظ

 

در حدود یک هفته پیش، وبسایت معتبر Cnet اقدام به انجام تست‌هایی برای مشخص کردن بهترین باتری موجود در لپ تاپ‌ها نمود. وبسایتی که در طول تاریخ تجربه خود، همواره جانب داری دستگاه‌های Apple را می‌کرد. اما در سه سال اخیر همانند دیگر منابع خبری، انگشت به دهان از شگفتی‌های Microsoft در دنیای کامپیوترها توسط دستگاه‌های Surface زبان به ستایش نسل جدید و پیشرفته لپ تاپ‌ها گشوده و همواره محصولات عقب مانده کامپیوتری Apple را به انتقاد گرفته است.

اما در آخرین تلاش این وبسایت، سعی شد تا کاستی‌های Apple MacBook، با میزان شارژدهی آنها توجیه شود که نتیجه برخلاف انتظارات آنها بود. اگرچه افراد واقع بین موجود در دنیای تکنولوژی همواره عالم به برتری توانایی‌های دستگاه‌های Microsoft هستند و اعتقاد دارند که نه تنها Apple، بلکه تمامی شرکت‌های ساخت لپ تاپ، مجبور به تغییر فیزیک دستگاه‌های خود از نسل عقب مانده حاضر به دستگاهی شبیه به Surface هستند. نشانه‌های این تغییرات را از همین حالا در بسیاری از سازنده‌های موفق لپ تاپ از جمله Asus، Lenovo، hp، DELL و... در مدل‌های ZenBook، YogaPad، Spectre، Insprion می‌توانیم ببنیم. تغییراتی که لمسی شدن و در دست قرار گرفتن را شامل می‌شوند. تغییراتی که شرکت پرمدعای Apple هنوز به پیشرفت مورد نیاز برای اعمال آنها نرسیده است (با توجه به عدم قبول کردن حتی یک دستور لمسی از طرف سیستم عامل پوسیده Macintosh).

 

شارژدهی باتری یکی از مهمترین عواملی است که کامپیوتر شما را همراه می‌سازد. براساس تست‌های انجام شده در آزمایشگاه رسمی Cnet، نام 25 لپ تاپ برتر از نظر شارژدهی باتری در لیستی تهیه شده است که این لیست شامل کامپیوترهای اجرا کننده Windows، Chrome OS و Mac OS می‌شود. لپ تاپ‌های مذکور در شرایط مختلف کاری تست شده‌اند و نتیجه حاضر، مربوط به پخش ویدئو از طریق شبکه Wi-Fi و به صورت اینترنتی بوده است.

 

 

 

Position System name Battery life in hours:minutes
1
Acer Chromebook R 13
13:02
2
Microsoft Surface Book i7
11:49
3
Apple MacBook Pro (13-inch, 2016)
11:36
4
Dell XPS 13 (late 2016, non-touch)
10:36
5
Microsoft Surface 3 (Wi-Fi)
10:35
6
Apple MacBook (12-inch, 2016)
10:33
7
Apple MacBook Pro with Touch Bar (15-inch, 2016)
10:08
8
Apple MacBook Pro with Touch Bar (13-inch, 2016)
10:07
9
Asus Chromebook Flip C302C
9:55
10
HP Spectre x360 (15-inch, 2017)
9:54
11
Acer Aspire S 13
9:46
12
Lenovo Yoga 900S
9:31
13
Acer Chromebook 14
9:30
14
Samsung Galaxy TabPro S
9:23
15
HP Spectre x360 (13-inch, 2016)
9:21
16
Samsung Chromebook Pro
8:57
17
Dell XPS 13 2-in-1
8:56
18
Microsoft Surface Pro 4
8:50
19
Acer Chromebook R11
8:11
20
HP Spectre x360 (15-inch, 2016)
8:03
21
Lenovo Yoga 910
8:03
22
Lenovo ThinkPad X1 Yoga (OLED)
8:02
23
Lenovo Yoga Book (Windows)
8:00
24
Dell XPS 13 (late 2016, touchscreen)
7:55
25
Samsung Notebook 7 Spin
7:50

 

 

منبع:  surfacenews.ir

 

 

پروژه NEON به عنوان زبان طراحی جدید Microsoft ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ۰۲:۳۴:۳۲ ب.ظ

چندی پیش، Microsoft از یک کد تحت عنوان Project NEON اخباری را منتشر کرد تا اشتیاق کاربران را نسبت به به‌روز رسانی جدید خود، بیشتر کند. این پروژه قرار است تا زبان و قالب کلی طراحی‌های جدید Windows 10 و دستگاه‌های Windows 10 را متحول کند. البته شاید نه یک تحول اساسی و بسیار تاثیرگذار، اما به هرحال پیشرفتی که Microsoft پس از قطعی کردن Windows 10 به عنوان یک سیستم عامل ماندگار، وعده داده بود را خواهیم دید.

 

 

به منظور بررسی کامل Project NEON، نیاز است تا با روند کلی سری به‌روز رسانی‌های Windows 10 آشنایی پیدا کنیم. شرکت Microsoft، این مجموعه از موج به‌روز رسانی‌ها را با عنوان Redstone برای Windows 10 برنامه ریزی کرده است. به طوریکه در به‌روز رسانی سالگرد یا Anniversary که با کد 1607 در یکسالگی Windows 10 ارائه شد، شاهد Redstone 1 بودیم (اگر چه 1511 به عنوان اولین به‌روز رسانی Windows 10 پس از نسخه خام آن، شناخته می‌شود). بنابراین، چیزی که در آینده‌ای نه چندان دور و در چند هفته اخیر نظاره‌گر خواهیم بود، 2 Redstone است که درواقع همان به‌روز رسانی خالقان یا Creators update‎ می‌باشد. همچنین، در اوایل پاییز 2017 زمان ارائه Redstone 3 فرا خواهد رسید.

 

 

پروژه‌ NEON اما چیزی متفاوت از یک به‌روز رسانی تحت یک کد است. به طوریکه آثار محسوس آنرا در برخی برنامه‌های حال حاضر Windows 10 همانند Groove Music می‌توان دید. البته طبق اطلاعات منتشر شده، Project NEON با Redstone 3 همراه خواهد بود، اگرچه در Redstone 2 نیز شاهد تاثیرات گسترده ناشی آن خواهیم بود که به اصطلاح به آن Metro 2 گفته می‌شود (از آنجایی که انقلاب طراحی Windows 8 با نام Metro آغاز شد).

 

 

در گذشته هم، کاربران Insider Program زودتر از دیگران به‌روز رسانی‌های Windows را دریافت می‌کرده‌اند، اکنون نیز Project NEON تا حدی در دسترس آنها قرار گرفته است. ولی این بار قضیه کمی متفاوت است و علاوه بر اینکه کاربران Insider بسیار زودتر از دیگر دفعات به NEON دسترسی دارند، نرم افزاری برای ویرایش این طراحی و کمک به پیشرفت آن ارائه شده است تحت عنوان Interop Tools (RC) که ابزارهای متنوعی را به این منظور داراست. وبسایت Windows Central ویدئویی از منوهای این نرم افزار منتشر کرده است که در زیر می‌توانید آنرا تماشا کنید.

 

 

 

 

 

همانطور که در ویدئو مشاهده می‌شود، زبان طراحی آینده Windows 10 بر اساس سادگی بیشتر همراه با ترفند شفافیت بیشتر است. شفافیتی که ظاهر آنرا شبیه به Windows 7 خواهد کرد. امری که بدون شک در سنگین‌تر شدن پردازش‌های مورد نیاز Windows تاثیرگذار خواهد بود، اما به همین نسبت، Windows 10 را زیباتر خواهد کرد.

 

دیگر تغییراتی که از Project NEON مورد انتظار است، ساختار شیشه‌ای و اکلیل (Acryl) گونه رنگ‌هاست. قبلا هم ذکر شد که برنامه کاربردی Groove Music، ابتدایی‌ترین نماد این تغییرات را در خود داراست که در حال حاضر برای کاربران عادی و غیر Insider هم قابل مشاهده می‌باشد.

 

 

نتیجه گیری کلی این است که Windows 10 قرار است تا زیباتر و البته سنگین‌تر شود و این تغییرات را در اواسط پاییز 2017 در کامپیوتر خود به صورت کامل شاهد خواهید بود.

 

 

منبع : surfacenews.ir

رازهای افشا شده درباره Surface Pro 5 ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ۰۲:۲۴:۴۶ ب.ظ

هم اکنون، Microsoft درحال کار بر روی Surface Pro 5 می‌باشد. اما واقعیت این است که همانند Surface Pro 4، انتظارات انقلاب گونه‌ای را نمی‌توان از آن داشت. اگرچه بدون شک بیشترین فروش و بیشترین سود حاصله در مقایسه با دیگر دستگاه‌های Surface، متعلق به Surface Pro 4 بوده است.

 

هفته‌ی گذشته، یکی از مهندسان واقع در جریان طراحی و ساخت دستگاه‌های Surface، پستی را در تویتر خود منتشر کرد که تصویری از صفحه‌ای را شامل می‌شد. تصویری که متعلق به 9 ماه پیش بوده و در آن به تصمیمات آینده دستگاه‌های Surface اشاره شده است.

 

 

همچنین پستی در LinkedIn درباره Project NEON صحبت کرده است. به طوریکه این نام قرار است تا زبان طراحی Microsoft برای طراحی‌های جدیدش باشد که دستگاه‌های Windows 10 را تغییر محسوسی خواهد داد. این درحالی است که بیش از یک سال از ورود Microsoft Surface Pro 4 به بازار می‌گذرد و شاید زمان آن رسیده تا با دستگاه Surface Proo جدید روبرو شویم.

 

چیزی که از Surface Pro 5 انتظار داریم، پردازنده نسل هفتم Kaby Lake از Intel است. پردازنده‌ای که علی رغم وجود آن به هنگام روند ساخت Surface Book i7 و Surface Studio، از آن استفاده نشد. همچنین، بسیاری نیز معتقدند که نسل ششم بسیار کاراتر از نسل هفتم است. علاوه بر پردازنده، احتمال می‌رود که RAM و دقت صفحه نمایش نیز ارتقا یابد. به طوریکه شاهد نسل DDR4 برای RAM و دقت 4K را برای صفحه نمایش شاهد باشیم.

 

اما شاید مهمترین تغییری که در Surface Pro 5 پیش بینی می‌شود، وجود قلمی است که قابل شارژ باشد. با وجود اینکه قلم حال حاضر که با Surface Pro 4 معرفی شد، ضعفی در خصوص میزان طول عمر باتری و شارژهی ندارد و تا حتی یکسال نیز ممکن است که به تعویض باتری آن نیاز پیدا نشود، مسئله دیگری در این بین حائز اهمیت است. این مسئله برمی‌گردد به استفاده از دکمه انتهایی قلم که با بلوتوث قدرت گرفته است. روشن بودن بلوتوث دستگاه به همراه قلم، تاثیرگذار در شارژردهی هر دو می‌باشد که قابلیت شارژ شدن قلم، در بهبود مسئله مذکور کمک خواهد کرد.

 

 

همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد، انتظار برای Surface Pro 5، بسیار هیجان انگیز نخواهد بود. حداقل به میزان انتظار برای Surface 4 و Surface Phone که هرکدام انقلابی به حساب می‌آیند، هیجان انگیز نمی‌باشد. اما انتشار پست مذکور مارا بر آن داشت که Surface Pro 5 را مورد بحث قرار دهیم. علاوه براین، بر اساس تقویم سنت معرفی دستگاه‌های Surface، به احتمال زیاد ابتدا شاهد معرفی Surface 4 پس از Surface Pro 4 خواهیم بود. دستگاهی که انقلاب اجرای Windows 10 بر روی پردازنده‌ای از نوع ARM را به همراه خواهد داشت و می‌تواند آغاز نسل جدیدی از کامپیوترهای ما باشد. انقلابی که با Surface Phonee، حتی بر روی گوشی‌های تلفن همراه ما نیز تاثیرگذار خواهد بود و کامپیوتر را از هر زمانی، همراه‌تر خواهد کرد.

 

تنها می‌توان منتظر شگفتی‌های موفق‌ترین شرکت کامپیوتری، Microsoft، بود و نظاره کرد.

 

منبع:  surfacenews.ir

چرا یک دستگاه Surface بخریم؟ - بخش اول: تاریخچه و انقلاب دستگاه‌های Surface ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۵:۲۷:۱۳ ب.ظ

در طول تاریخ تکنولوژی، همواره شاهد پیشرفت نسل دستگاه‌های دیجیتالی بوده‌ایم. کامپیوترها از اتاق‌های بزرگ به جعبه‌های کوچکتر رومیزی تبدیل شدند. تلفن‌ها به گوشی‌های تلفن همراه تبدیل شدند و با باتری کار کردند. کامپیوترها نیز همپای آنها از باتری برای تعمین انرژی استفاده کردند و قابل حمل شدند تا لپ تاپ‌ها را خلق کنند. گوشی‌های تلفن همراه نازکتر و سبکتر و با شارژدهی باتری بیشتر شدند تا بین مردم عادی نیز شیوع یابند. لپ تاپ‌ها نیز نازکتر و سبکتر و با شارژدهی باتری بیشتر شدند تا عامه پسندتر شوند.

 

 

گوشی‌های هوشمند لمسی برنامه‌های کاربردی زیادی را به خود دیدند، به طوریکه استفاده از دکمه در آنها به دکمه قفل و صدا محدود شد. اما لپ تاپ‌ها هنوز به شکلی هستند که 15 سال پیش بودند! صرفا به‌خاطر ضعف پردازنده‌های آنها در خنک شدن و نیاز به باتری قوی و همچنین ثابت ماندن سیستم عامل آنها در این مدت که آنها را به دکمه وابسته و غیرلمسی می‌کرد، عواملی که در گوشی‌های تلفن همراه خیلی زود حل شدند.

 

 

بنابراین تنها دو شرکت هستند که می‌توانند کامپیوترهای مارا مدرن و از حالت 15 سال گذشته آنها خارج کنند، شرکتی که پردازنده مرکزی را تولید می‌کند و شرکتی که سیستم عامل را خلق می‌کند. با نگاه ساده‌ای به موفقیت Intel و Microsoft در این دو زمینه و استفاده %90 کامپیوترها از سیستم عامل‌های Microsoft، به این نتیجه می‌رسیم که تنها Intel و Microsoft توانایی تحول و تغییر نسل پوسیده لپ تاپ‌های مارا دارند، نه برندی مثل VAIO یا Lenovo با اینکه تولید کننده‌های خوبی هستند اما تاثیر گذار در این انقلاب نیستند چرا که کنترل و توانایی انجام چنین کاری را ندارند. با توجه به اینکه پردازنده‌های AMD بسیار پرمصرف‌تر هستند و بسیار بیشتر هم داغ می‌کنند، Intel تنها گزینه برای ایجاد تغییر است.

 

 

اما چرا کامپیوتر لمسی؟ جواب به قدری ساده است که حتی نیاز به توضیح هم ندارد و به صورتی بدیهی است که همانند اثبات موازی بودن دو خط است. کافیست تا گوشیهای غیرلمسی و لمسی را مقایسه کنید تا امکانات و ویژگی‌های وسیع این تکنولوژی که نیاز به تعریف هم ندارد را دریابید. البته به نکته‌ای بسیار بسیار مهم نیز عنایت کنید که لمسی بودن وقتی به بیشترین کاربرد خود می‌رسد که دستگاه شما در دستتان باشد و نه روی میز شما.

 

 

بنابراین Intel از همان روزی که دستگاهی به نام لپ تاپ به وجود آمد، سعی در پایین آوردن درجه حرارت کاری و توان الکتریکی مورد نیاز در پردازنده‌های خود کرد.

 

 

در طرف دیگر نیز، Microsoft با رصد نحوه‌ی پیشرفت دستگاه‌های دیجیتالی، توانست تا تلاشی که از زمان Windows 98 برای مدرن کردن سیستم عامل خود به کار برده بود را، در سال 2002 و در Windows XP به ثمر نشاند و از اولین سیستم عاملی که از دستورات لمسی پشتیبانی می‌کند، رونمایی کند (کاری که شرکت پرمدعا و همیشه مغلوب Apple بعد از 15 سال و در سال 2017 نیز هنوز موفق به انجام آن در جدیدترین سیستم عاملهای کامپیوتر خود نشده است و استفاده کننده‌های کامپیوترهای آن جزو %10 اقلیت‌ها می‌باشند).

 

 

 

 

با این وجود، سیستم عامل به صورت کمی برای تحول آماده شد و Microsoft حتی بیشتر از حد نیاز آنرا پیشرفت داد، اما هنوز پردازنده‌ای که با آرشیتکت کامپیوتر کارکند و مصرف و حرارت پایینی داشته باشد، ساخته نشده بود.

به همین ترتیب، 10 سال متوالی با لپ تاپ‌هایی بدون تغییر شکل گذشت، تا جایی که مردم به چنین دستگاه‌های پس رفته‌ای عادت کردند. البته در این بین شرکت‌هایی همانند Gigabyte و برخی دیگر نیز تلاش برای تولید تبلت‌های Windows 7 کردند که به خاطر ساختار سخت افزاری کامپیوتر که قبلا ذکر شد، با شکست مواجه شدند.

 

 

در طول این سالها، Microsoft اما همانند Intel به پرفروش بودن در زمینه لپ تاپ‌ها اکتفا نکرد و به صورتی که از Intel مخفی باشد، پروژه‌ای را آغاز کرد تا بتواند سیستم عاملی را خلق کند که بر روی پردازنده‌ای به غیر از Intel و AMD قابل اجرا باشد. این برای Microsoft به معنای نوشتن دوباره خط به خط Windows بود. چراکه ساختار یک پردازنده ARM با یک پردازنده Intel در سیستم عاملی که قرار است اجرا کنند، کاملا متفاوت است. این درحالی است که تمامی Windowsها دوباره خلق نشده‌اند و به میزان زیادی همان Windows 98 هستند که با تغییرات ظاهری همراه شده‌اند. ولی با وجود چنین سد بزرگی، بازهم Microsoft از آنجایی که غول سیستم عامل‌های نسل حاضر نامیده می‌شود، این پروژه را همزمان با ارائه Windows Vista، کلید زد تا یک Windows جدید را از پایه دوباره بسازد. این سیستم عامل باید سبک می‌بود، حتی سبک‌تر از Windows XP. به قدری سبک که نیاز به پردازنده‌های قوی Intel نداشته باشد. همچنین، باید بسیار بیشتر از قبل برای دستگاهی ساخته شود که لمسی و در دست باشد.

بالأخره بعد از 10 سال و در اول آگست 2012، Microsoft مشاهده کرد که برای رونمایی از چنین سیستم عاملی، حتی بسیار دیر هم شده است و تصمیم گرفت که طی مراسمی از نتیجه تلاش‌های خود که Windows 8 بود، رونمایی کند تا دنیای سیستم عامل‌های کامپیوتر را با تغییر نسل مواجه کند.

 

 

اما تمام این اوامر، برای ساخت یک دستگاه بود، نه فقط یک سیستم عامل. چه کسی قرار بود تا این دستگاه را برای Microsoft و سیستم عامل جدیدش، تولید کند. در این زمان بود که بیل گیتس، رویای کودکی خود را به مدیر عامل وقت Microsoft و دوست قدیمی خود، یعنی استیو بالمر، ابلاغ کرد. رویایی که طی آن، اولین دستگاه ساخت Microsoft، خودنمایی می‌کرد.

 

 

در تابستان سال 2012، دنیا منتظر بود تا اولین دستگاه Microsoft را نظاره کند. همه از شایعاتی سخن به میان می‌آورند. وبسایتی از احتمال یک کامپیوتر رومیزی حرفی می‌زد. در طرف دیگری با توجه به رونق گوشی‌های هوشمند، حرف از یک گوشی هوشمند بود. اما چیزی که همه در آن توافق نظر داشتند، این بود که قرار است تا شاهد یک "کامپیوتر" باشند. بالأخره Microsoft ویدئویی از این محصول جدید را به نمایش گذاشت که در زیر می‌توانید آنرا تماشا کنید.

 

 

 

 

نتیجه، برای تمام شرکت‌ها ترسناک بود. نام دستگاه، Surface یا سطح صاف و نازک بود. نامی که هدف اصلی این پروژه را عنوان می‌کرد، یعنی تغییر نسل کامپیوترها و لپ تاپ‌ها به وسایل سبک، قابل حمل و نازک. اما چرا این نتیجه برای شرکتی همانند Apple ترسناک بود؟ زیرا هنوز زمان زیادی از معرفی گوشی بسیار بزرگ Apple به نام iPad نمی‌گذشت. گوشی که Apple به آن تبلت می‌گفت. اما چیزی که در Surface با آن روبرو شد، تنها یک گوشی بزرگ نبود، یک کامپیوتر بود. این برای Apple بسیار دلهره آور بود. چرا که در تمام این سالها، Apple مشغول سیستم عامل گوشی تلفن همراه خود، یعنی iOS بود و به کلی از مدرن کردن کامپیوترهای خود غافل شده بود. همانطور که ذکر شد، آخرین نسخه سیستم عامل کامپیوتر Apple به نام Macintosh در سال 2017 نیز هنوز بویی از یک دستگاه قابل حمل و لمسی نبرده است.

 

 

چیزی که معرفی شد، بسیار وسوسه برانگیز بود. در این دستگاه نسخه خاصی از Windows به نام Windows RT 8 استفاده شده بود که از نظر ظاهری همان Windows بود که در دیگر لپ تاپ‌ها از آن دیده‌ایم اما توانایی اجرا شدن توسط یک پردازنده ARM از شرکت nvidia به نام Tegra 3 را داشت. پردازنده‌ای که در گوشی‌های تلفن همراه استفاده می‌شد. بنابراین وزن، ضخامت و شارژدهی باتری این لپ تاپ یا در بیان بهتر، این تبلت ، همانند دیگر تبلت‌ها بود. اما با این تفاوت که دیگر یک گوشی تلفن همراه بزرگ نبود و به معنای واقعی یک تبلت رسیده بود. تعریف دوباره‌ی واژه تبلت و ایجاد انقلاب در لپ تاپ‌ها.

 

 

اگرچه بدون شک نمی‌توانست دقیقا به قدرت یک لپ‌تاپ رایج باشد. بنابراین، Microsoft مدل دیگری به نام Surface Pro نیز معرفی کرد که از پردازنده Intel Core i5 استفاده می‌کرد، همانند دیگر لپ تاپ‌ها. اما با این تفاوت که سنگین‌تر، ضخیم‌تر و با شارژدهی کمتر باتری نسبت به Surface RT بود. بنابراین Surface Pro نمی‌توانست همانند Surface RT انقلابی باشد. البته باز هم Surface Pro به نسبت دیگر لپ تاپ‌ها بسیار سبک‌تر و نازک‌تر بود و همچنین علاوه بر این موارد، یک دستگاه لمسی و در دست بود. چیزی که باز هم پیشرفت بسیار بزرگ و انقلاب در لپ تاپ‌ها به حساب می‌آید. اینکه Surface بهتر بود یا Surface Pro، به کاربرد خریدار بستگی داشت.

 

 

بعد از 26 اکتبر سال 2012، چیزی که کاربران از Surface دیدند، کمی ناراحت کننده بود. با وجود تلاش‌های Microsoft برای خلق دوباره سیستم عاملی با نام Windows RT برای اجرا شدن روی پردازنده‌های ARM، این Windows دقیقا مثل Windows 8 عادی دیگر لپ تاپ‌ها و حتی Surface Pro نبود. به صورتیکه تنها ظاهر آنها را داشت و قادر به اجرای نرم افزارهای x86 و Win 32 نبود. یعنی تقریبا هیچ نرم افزار کامپیوتری. اما به تازگی، Microsoft موفق به اجرای نسخه کاملی از Windows 10 بر روی یک پردازنده ARM شد که جزئیات آنرا می‌توانید در مطلب زیر دنبال کنید.

 

انقلاب در اجرای Windows 10 توسط پردازنده‌های ARM

 

 

در چنین وضعیتی، Microsoft چاره‌ی کار را باز هم مدرن‌تر کردن سیستم عامل Windows دانست و همانند گوشی‌های تلفن همراه یک فروشگاه نرم افزاری یا Microsoft Store را افتتاح کرد. فروشگاهی که قرار بود تا برنامه‌های کاربردی Surface را پشتیبانی کند. پیشرفت این فروشگاه نرم افزاری در ابتدا بسیار خوب بود و اکثر برنامه‌های کاربردی موجود در دیگر فروشگاه‌ها را به خود اضافه کرد.

 

 

اما نارضایتی کاربران از Surface به قدری بود که اصلا استقبال خوبی از آن نشد و به همین علت هم، رونق فروشگاه نرم افزاری Microsoft تقریبا متوقف شد. شاید به نظر، Microsoft بعد از این همه تلاش، با شکست روبرو شد. همینطور کاربران کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ‌ها هم از Windows 8 متنفر بودند چرا که اصلا برای دستگاه‌های آنان ساخته نشده بود و تا سالها از همان Windows 7 استفاده می‌کردند.

 

 

در چنین اوضاعی، Microsoft اقدام به معرفی Surface 2 و Surface Pro 2 کرد که تفاوت زیادی با محصولات قبلی نمی‌کردند. با این شرایط، Surface 2 ناموفق‌ترین دستگاه Microsoft بود. زمستان سال 2013، سردترین زمستان برای Microsoft بود. Surface Pro اما یک کامپیوتر کامل و قوی بود به همراه اینکه یک وسیله در دست و لمسی بود. تنها ضعف‌های آن نسبت به Surface، وزن، ضخامت و شارژدهی باتری بودند.

 

 

تابستان سال 2014، برای Microsoft تابستان گرمی بود. Microsoft تصمیم گرفت که Surface RT و Windows RT را برای همیشه رها کند و سرمایه گذاری خود را روی Surface Pro انجام دهد. 20 ژوئن سال 2014 برای Microsoft به معنای خودنمایی دوباره‌ای همانند سال 2012 بود. تلاش‌ها برای ساخت یک دستگاه سبک و نازک، در Surface Pro 3 نتیجه داد. یک Surface قویتر و نازک‌تر از Surface RT، یعنی تقریبا یک انقلاب دوباره. به همراه اینکه Surface Pro قویتر و مجهز به پردازنده Intel Core i7 شده بود، نازک‌ترین Surface تولید شده تا به آن زمان نیز بود.

 

 

Surface Pro 3، آغاز نسل جدید دستگاه‌های Surface بود و تمام چیزی که شما در بازار می‌بینید، ماجرای از Surface Pro 3 به بعد است. حالا تبلت، لپ تاپ و کامپیوتر Microsoft دستگاه بی‌نظیری شده بود که تحصین منتقدان و وبسایت‌های مختلف را برانگیخت. جملاتی همانند "برترین کامپیوتر قرن"، "یکی از 25 اختراع برتر سال 2014"، "دستگاهی که باعث شد تا Apple خسته کننده شود" گویای شوق مردم و منتقدان نسبت به Surface Pro 3 هستند.

 

 

 

 

 

حالا لپ تاپ‌ها مدرن شده بودند، توسط Microsoft و Intel. تنها شرکت‌هایی که می‌توانستند این تحول را ایجاد کنند. با چنین داستانی، روند تولید دیگر لپ تاپ‌ها نیز به میزان کمی تغییر کرد و پیش بینی می‌شود که نهایتا تا 15 سال بعد، تنها لپ تاپی که شما از هر شرکتی خواهید دید، دستگاهی شبیه به Surface خواهد بود، این امری گریزناپذیر است.

 

 

این وقفه به علت همان شکافی است که در طول 15 سال پیش رخ داد و باعث شد تا مردم به لپ تاپ‌های این چنین عادت کنند و به استفاده از Windows 7 ادامه دهند. یک مسئله‌ی فاجعه ‌بار در تاریخ تکنولوژی. کافیست تا به روند پیشرفت گوشی‌های تلفن همراه از سال 2009 تا 2014 (یعنی تنها در 5 سال) نگاه کنید تا به عمق فاجعه در توقف 20 ساله‌ی پیشرفت لپ تاپ‌ها پی ببرید.

 

 

با ما در قسمت بعد همراه باشید تا به سراغ بررسی دلایل خرید یک دستگاه Surface به جای دیگر لپ تاپ‌ها برویم.

چرا سرفیس بخریم - بخش دوم: برتری‌های دستگاه‌های Surface - قسمت اول: ویژگی‌ها در برابر دیگر لپ تاپ‌ها ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۶:۰۶:۵۰ ب.ظ

اولین مسئله‌ای که در ذهن یک خریدار Surface ممکن است به وجود آید، این است که آیا واقعاً و در عمل می‌توان به جای دیگر لپ تاپ‌ها، یک دستگاه Surface را جایگزین کرد؟ پاسخ به برخی کاربردهای شما بستگی دارد، همانطور که در مورد تفاوت Surface RT و Surface Pro ذکر شد.

در بخش اول، به جلوتر بودن کلی نسل یک دستگاه Surface نسبت به دیگر لپ تاپ‌ها اشاره شد. و اینکه دستگاه‌های Surface پیشرفته‌ترین کامپیوترهای موجود هستند.

با توجه به لمسی بودن دستگاه‌های Surface، کاربردهای بسیار وسیعی به نسبت دیگر لپ تاپ‌ها به آن‌ها اضافه می‌شود. و در دست بودن آنها، اهمیت این موضوع را دو چندان می‌کند به طوریکه می‌تواند یک انقلاب در هر دستگاهی باشد.

 

 

وزن این دستگاه‌ها، از هر لپ تاپ دیگری کمتر است و درمورد Surface 3 حتی به 622 گرم نیز کاهش پیدا می‌کند. این درحالی است که وزن اکثر لپ تاپ‌هایی که بیشترین فروش را در بین مردم دارند، بین 1900 تا 2300 گرم است. چیزی حدود سه برابر و حتی بیشتر. همین وزن 2 کیلوگرمی است که باعث می‌شود تا در بسیاری اوقات، شما کامپیوتر خود را همراه نداشته باشید. تجربه شخصی نشان می‌دهد که چنین وزنی اکثرا برای شما مشکل ساز است و اشکالات پزشکی در ستون فقرات و عدم همراه داشتن دیگر وسایل (مثل کتاب یا هرچیز دیگری...) را نتیجه خواهد داد.

 

 

مسئله دیگر، میزان شارژدهی آنهاست. یک لپ تاپ رایج، نهایتا 3 الی 5 ساعت توانایی کار کردن با باتری کامل شارژ شده را دارد. اما دستگاه‌های Surface در تست‌های انجام شده برای Surface Book i7، تا 16 ساعت باتری برای پخش ویدئو به صورت مستمر را دارا هستند. عددی که به سختی بتوان مشابه آنرا در دیگر لپ تاپ‌ها پیدا کرد. شارژدهی باتری به قدری حائز اهمیت است که کل استفاده شما از دستگاه به آن وابسته است.

 

 

دستگاه‌های Surface همواره ضخامت کمتر و فیزیک بهتری نسبت به دیگر لپ تاپ‌ها داشته‌اند، و در Surface Book، این عدد به 13 میلیمتر می‌رسد. یعنی نازک‌ترین و سبک‌ترین کامپیوتر Core i7 تولید شده در تاریخ.

 

 

کیفیت ساخت دستگاه‌های Surface، همواره زبان زد بوده است. به طوریکه بدنه تمام آنها کاملا ساخته شده از فلز و منیزیوم و محافظت شده توسط آخرین نسل شیشه‌های Gorilla Glass هستند. به طوریکه در مراسم ارائه آنها، از ارتفاع به زمین زده می‌شوند تا مقاومت آنها اثبات شود. کاری که هیچ شرکت دیگری با لپ تاپ خود انجام نمی‌دهد.

 

 

 

 

تمام این عوامل باعث می‌شوند که دستگاه‌های Surface به معنای واقعی کامپیوترهای قابل حمل و پیشرفته‌ای باشند که نسل جدید لپ تاپ‌ها را به ما ارائه می‌دهند. در حالیکه دیگر لپ تاپ‌های رایج صرفا کامپیوترهای رومیزی هستند که شما می‌توانید با کمردرد آنها را از میزی به میز دیگر انتقال دهید تا به برق متصل کنید.

 

 

یک دستگاه Surface در هرجایی به معنای واقعی همراه شما و قابل استفاده است. فرقی نمی‌کند که میز یا جایی برای گذاشتن دستگاه روی آن وجود دارد یا نه، چراکه Surface لمسی و در قالب تبلت، در دستان شماست، در مترو، در خیابان و حتی درحال راه رفتن، چیزی که یک دارنده‌ی Apple MacBook حتی به آن فکر هم نمی‌تواند بکند.

 

 

دیگر چیزی که دارندگان دیگر لپ تاپ‌ها از جمله Apple به آن حسرت می‌خورند، وجود قلم در دستگاه‌های Microsoft به لطف همین لمسی بودن است. قلمی که نه تنها جای ماوس کامپیوتر را گرفته است، بلکه با تشخیص 1024 درجه فشار بر روی نوک، تبدیل به وسیله‌ای حرفه‌ای برای هنرمندان و طراحان شده است.

 

 

اگر شما یک دانش آموز یا دانشجو هستید، Surface جای تمام جزوه‌ها و کتاب‌های شما را خواهد گرفت. در برنامه کاربردی OneNote، شما می‌توانید به صورت گسترده‌ای یادداشت برداری و جزوه برداری کنید، که در کامپیوتر، چیزی بالاتر از جزوه نویسی روی کاغذ خواهد بود.

 

 

همچنین، سیستم عامل Windows 10 توسط پروژه‌ی Windows Ink، بسیار قلم محور شده است و امکانات فوق العاده‌ای را به شما ارائه می‌دهد که در بین دیگر لپ تاپ‌ها از جمله لپ تاپ‌های Apple بی‌نظیر است. برای اطلاعات بیشتر در این باره، به مطالب Windows Ink و OneNote مراجعه کنید.

 

کاربردهای قلم دستگاههای Surface در قالب Windows Ink

 

ترفندها: سیستم یادداشت برداری گسترده OneNote در دستگاه‌های Surface

 

 

 

دستگاه‌های Surface، تولید شده توسط خالق Windows، یعنی Microsoft هستند و Microsoft هم به شما اطمینان می‌دهد که آنها بهترین اجرا کننده‌های Windows در مقایسه با هر دستگاه دیگری باشند. حتی اگر اینطور نباشد، Microsoft به گونه‌ای Windows را تغییر می‌دهد که باز هم قضیه فوق برقرار باشد. به طوریکه دستگاه‌های Surface تنها دستگاه‌های موجود در روی زمین هستند که با توجه به سخت افزار آنها نسخه خاصی از Windows برایشان طراحی و ساخته می‌شود. و همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، اصلا Windows به خاطر دستگاه‌های Surface از پایه تغییر می‌کند و مناسب سازی می‌شود، حتی اگر به قیمت نارضایتی دیگر دستگاه‌ها تمام شود. در این راستا، بیشترین تعداد به روز رسانی برای آنها می‌آید تا همانطور که Microsoft می‌خواهد، دستگاه‌های Surface بهترین اجرا کننده‌های Windows باشند.

 

 

تا حدی که برخی امکانات Windows 10 همانند Windows Hello تنها روی دستگاههای Surface ارائه می‌شوند که به شما اجازه می‌دهد تا دستگاه خود را توسط عنبیه چشم خود قفل گشایی کنید. همچنین حالت Tablet Mode در Windows 10 که در دیگر لپ تاپ‌ها به کلی بدون استفاده است و صرفا برای دستگاه‌های Surface آماده‌سازی شده است.

 

 

اما یک دستگاه Surface، تنها در قالب تبلت نیست و توسط پایه و کیبوردهایی که به صورت آهنربایی به آن متصل می‌شود، تبدیل به لپ تاپی همانند چیزی که شما از لپ تاپ انتظار دارید می‌شود. این پایه در زوایای مختلفی می‌چرخد تا حتی برای طراحی، زیر دستان شما قرار بگیرد. کیبورد به آسانی متصل و جدا می‌شود.

 

 

این اتصال به صورتی محکم و امن است که شما حتی می‌توانید دستگاه را از کیبورد، آویزان نگه دارید در حالیکه جدا کردن آن به صورت خارق العاده‌ای با نیروی کمی امکان پذیر است.

 

 

این کیبورد در Surface Book همراه با باتری اضافه و پردازنده گرافیکی قوی nvidia 940m و 965m می‌باشد تا از نظر توان گرافیکی نیز، همانند دیگر لپ تاپ‌ها باشد.

 

 

این کیبوردها در رنگ‌های متنوعی در بازار یافت می‌شوند که سرآمد آنها Signature Type Cover است که از جنس لوکس Alcantra و همرنگ خود دستگاه‌های Surface تولید شده است و زیبایی خاصی به یک Surface Pro 4 هدیه می‌دهد.

 

 

 

 

تمام این کیبوردها دارای نور پس زمینه برای کار کردن در محیط‌های تاریک می‌باشند. قسمت TouchPad این کیبوردها قابلیت تشخیص پنچ لمس همزمان دارد که به شما نهایت امکانات موجود برای TouchPad در Windows 10 را ارائه می‌دهد.

 

 

این چنین، نسل لپ تاپ‌ها در حال تحول است درحالیکه که مردم عادی به لپ تاپ‌های 15 سال پیش و تنها کمی قویتر، عادت کرده‌اند. تحولی که Surface در کامپیوترها به وجود آورد، نقشه راهی برای دیگر شرکت‌ها خواهد بود تا دستگاه‌هایی شبیه Surface را تولید کنند. حتی Apple که بدون شک ناگریز از تغییر لپ تاپ‌های خود است، اما زمانی که چندین سال از Microsoft عقب افتاده است.

در قسمت بعد، دستگاه‌های Surface را از نظر سخت افزاری با دیگر لپ تاپ‌ها مقایسه خواهیم کرد.

 

 

 

چرا سرفیس بخریم - بخش دوم: برتری‌های دستگاه‌های Surface - قسمت دوم: مقایسه سخت افزاری با دیگر لپ تاپ‌ها ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ۰۵:۰۴:۳۵ ب.ظ

پردازنده‌های قدرت دهنده به دستگاه‌های Surface، دقیقا همان نسل ششم Intel Core i5, i7 هستند که در دیگر لپ تاپ‌ها از آن انتظار دارید. بنابراین توانایی اجرای تمام برنامه‌های کامپیوتری را دارند و هیچ نقصی از این لحاظ برای شما ایجاد نخواهند کرد. همچنین تا میزان 16GB نیز حافظه RAM داشته که روانی خوبی در اجرای Windows به شما ارائه می‌دهند. برای اطلاع از قوی‌ترین دستگاه Surface، به مطلب زیر که درباره Surface Book i7 می‌باشد مراجعه کنید.

معرفی و بررسی Surface Book i7، قویترین لپ تاپ ساخت Microsoft

 

 

 

 

خنک کنندگی آنها توسط سیستم ترکیبی مایع یا Hybrid Cooling System انجام می‌شود تا نازک‌ترین کامپیوترهای حال حاضر، مشکلی در بالا رفتن حرارت پردازنده نداشته باشند. حتی در Surface Book i7، از سه عدد فن خنک کننده مجزا بدین منظور استفاده شده است.

 

 

دستگاه‌های Surface از حافظه‌های SSD به جای HDD موجود در دیگر لپ تاپ‌ها استفاده می‌کنند. حافظه‌های SSD بسیار سریعتر، کم صداتر، نازک‌تر و سبک‌تر هستند. همچنین همانند HDDها به خاطر استفاده تحت زاویه با خرابی مواجه نمی‌شوند، زیرا Surface باید در دستان شما و تحت هرزاویه‌ای کار کند. در دستگاه‌های Surface تا میزان یک ترابایت از هاردهای SSD بهره برده شده است.

 

 

وجود پورت USB 3.0 و خروجی تصویر Mini Display، باعث می‌شوند تا Surface یک لپ تاپ کامل باشد. البته درگاه کارت حافظه MicroSD و SD نیز در ارتقإ حافظه به شما کمک می‌کند.

 

 

دستگاه‌های Surface دارای دو دوربین با کیفیت 5MP در جلو و 8MP در عقب می‌باشند که در بین هر لپ تاپ دیگری بی‌نظیر است و به همین واسطه، امکان استفاده از Windows Hello فراهم آمده است.

 

 

صفحه نمایش دستگاه‌های Surface در بین لپ تاپ‌ها بدون رغیب است و از کیفیت فوق العاده بالایی بهره می‌برد به طوریکه تراکم پیکسلی آنها از Apple MacBook نیز بالاتر است. همچنین در نسبت تصویر 3:2 که مخصوص دستگاه‌های Microsoft است ارائه می‌شوند تا برای قرار گرفتن در دستان شما به عنوان یک تبلت، مناسب سازی شده باشند.

 

 

بلندگوهای تمام دستگاه‌های Surface به صورت استریو و با کیفیت و رسایی بالایی بوده که بهترین آنها در Surface Pro 4 استفاده شده است.

 

 

قلم دستگاه‌های Surface به صورت سراسری در بین تمام دستگاه‌ها یکسان بوده و امکان استفاده از آنها در تمام دستگاه‌های Surface و به زودی در گوشی تلفن همراه Surface Phone، قابل وجود دارد. این قلم که با نام Surface Pen عرضه می‌شود، دارای یک دکمه در نزدیکی نوک به عنوان کلیک راست و یک دکمه در انتهای قلم است که توسط Bluetooth به دستگاه متصل شده و اعمال مختلف همانند باز کردن برنامه‌ای خاص یا گرفتن عکس از صفحه را برعهده دارد. این Bluetooth با باتری AAAA که در انتهای قلم است کار می‌کند و درحدود یکسال پاسخگوی کار شماست و بعد از آن نیز به آسانی قابل تعویض است.

 

 

اتصال به اینترت در دستگاه‌های Surface، از طریق Wi-Fi و کابل LAN (به کمک تبدیل LAN به USB) می‌باشد. اما درمورد Surface 3 شما امکان خرید نسخه‌ای را دارید که از سیم کارت LTE یا 4G پشتیبانی می‌کند. همچنین، دستگاه‌های Surface از سریع‌ترین نسخه Bluetooth 4.0 نیز بهره می‌برند که در انتقال فایل و متصل شدن به وسایل مختلف همانند بلندگو یا کیبوردهای بی‌سیم، به آنها کمک ویژه‌ای را انجام می‌دهد.

 

 

بدین ترتیب، یک دستگاه Surface نه تنها برای شما همانند یک لپ تاپ خواهد بود، بلکه کاربردهای بسیار فراتری نسبت به آن را نیز دارد. به ویدئویی که شرکت Adobe درباره تبلیغ امکانات محصولات خود ساخته است توجه کنید تا به ضعف لپ تاپ‌های Apple MacBook و دیگر لپ تاپ‌ها در استفاده از امکانات یک "کامپیوتر" و محصولات Adobe، دریابید:

 

 

توازن عالی قدرت و قیمت - Microsoft Surface 3 ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۴:۵۹:۳۹ ب.ظ

بعد از تصمیم برای صاحب شدن یکی از دستگاه‌های Surface، نوبت به آن می‌رسد که انتخاب خود را بین یکی از آنها انجام دهید. این امر کاملا به کاربرد و نیاز شما از دستگاه بستگی دارد. ما در اینجا از معمولی‌ترین تا حرفه‌ای‌ترین نیازها را عنوان خواهیم کرد.

 

 

اگر نیاز شما از یک کامپیوتر، تنها باز کردن اسناد Office و اجرای نرم افزارهای معمولی است و به یک دستگاه واقعاً همراه در هر جایی حتی در حال رفتن نیاز دارید، بهترین انتخاب برای شما یک Surface 3 است. این دستگاه ادامه دهنده نسل Surface RT و Surface 2 می‌باشد، اما با این تفاوت که برخلاف آنها که قادر به اجرای x86 و Win32 نبودند (تقریبا تمام برنامه‌های کامپیوتری)، Surface 3 به کمک پردازنده Intel خود قادر به اجرای آنهاست.

 

 

Surface 3 سبک‌ترین دستگاه Microsoft بوده و در حالت تبلت، بیشترین شارژدهی باتری در بین دیگر دستگاه‌های Surface را داراست. یک تبلت سبک با باتری مناسب که همانند دیگر دستگاه‌های Surface به کیبورد خود متصل شده و با پایه موجود در آن، تبدیل به یک لپ تاپ می‌شود.

 

 

از Surface 3 می‌توان اجرای کامل بازی‌ها و نرم افزارهای فروشگاه نرم افزاری Windows Store را انتظار داشت. همچنین همانطور که به آن شاره شد، اجرای برنامه‌های معمولی کامپیوتری که روی هر دستگاه دیگری اجرا می‌شوند. اجرای نرم افزارهایی همچون Photoshop و Corel VideoStudio و Premier یا Catia و 3Ds MAX نیز روی Surface 3 تست شده است، اما نه برای کارهای حرفه‌ای و سنگین. برای مثال تعداد لایه‌های بسیار بالا در Photoshop و خروجی گرفتن از انیمیشن و فیلم در کیفیت بالا. بنابراین از نرم افزارهای مذکور، می‌توان استفاده‌های روزمره و سبک را انتظار داشت.

 

 

از نظر اندازه صفحه نمایش نیز، Surface 3 مناسب‌ترین تبلت Microsoft به نظر می‌آید و در مجموع بهترین وسیله‌ی همراه برای فردی است که انتظارات عادی را از یک کامپیوتر دارد. اگر قصد استفاده‌های حرفه‌ای و سنگین را از کامپیوتر خود ندارید، بدون شک Surface 3 با 4GB حافظه RAM، بهترین Surface ساخته شده توسط Microsoft است. چرا که به‌خاطر وزن کم و عدم نیاز به فن خنک کننده، از هر دستگاه Surface دیگری در برابر ضربات مقاومتر است علاوه براینکه همانطورکه ذکر شد، بیشترین باتری در حالت تبلت و مناسب‌ترین اندازه صفحه نمایش را داراست.

 

 

تبلتی که می‌تواند جایگزین لپ تاپ شما باشد - Microsoft Surface Pro 4 ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۴:۴۵:۰۲ ب.ظ

 

 

اگر نیاز شما از کامپیوتر، چیزی شبیه به دیگر لپ تاپ‌های موجود در بازار است، دستگاه پیشنهادی ما، یک Surface Pro 4 است. این دستگاه در قویترین حالت خود، پردازنده Intel Core i7، حافظه 16GB برای RAM و گرافیک Iris 540 به حجم 8GB (که به صورت به اشتراک گذاری شده می‌باشد و در عمل، قابل مقایسه با یک گرافیک 4GB است)، و میزان یک ترابایت حافظه سریع SSD را داراست. اما شما با توجه به بودجه و نیاز خود، می‌توانید از بین 8 مدل مختلف سخت افزاری، انتخاب خود را انجام دهید.

 

 

Surface Pro 4 دستگاه بزرگتر و سنگین‌تری به نسبت Surface 3 است، چراکه برای نیاز کاربر از یک لپ تاپ، و نه فقط یک تبلت طراحی شده است. البته باز هم وزن آن تنها 768 گرم بوده و با لپ تاپ‌های رایج 2300 گرمی اصلا قابل مقایسه نیست. همچنین شارژدهی باتری آن هم در حالت پخش ویدئو به صورت مستمر، 9 ساعت بوده و به نسبت دیگر لپ تاپ‌ها بسیار بیشتر می‌باشد. کیفیت صفحه نمایش آن از Surface 3 بهتر بوده و دقتی بالاتر از Full HD را داراست. Surface Pro 4 قادر به اجرای تمام برنامه‌های مورد نیاز شما از جمله Adobe Photoshop، Adobe Premier، Autodesk 3Ds MAX، CATIA، Matlab و ... می‌باشد. به طوریکه در تست‌های انجام شده، حتی ضعیف‌ترین Surface Pro 4 توانست تا ویدئویی با کیفیت 4K را به وسیله نرم افزار Adobe Premier در خروجی ارائه دهد.

 

 

بر اساس تست‌های انجام شده، ضعیف‌ترین Surface Pro 4 قادر به اجرای بدون مشکل بازی‌های همچون Grand Theft Auto V، Pro Evolution Soccer 2017، Tomb Raider 2013، Call of Duty: Modern Warfare II، Bioshock Infinite، FIFA 17 و ... می‌باشد. یعنی بازی‌های معمول در بین کاربران. اما این دستگاه توان اجرای بازی‌های بسیار سنگین را ندارد که البته با خریداری قویترین Surface Pro 4 می‌توانید این دسته از بازی‌های سنگین را نیز در کیفیت متوسط اجرا کنید، اما نه درمورد ضعیف‌ترین مدل این دستگاه. اگرچه برای انجام بازی اصلا نیازی به خرید یک لپ تاپ نیست، زیرا حتی قویترین لپ تاپ مخصوص بازی هم هیچگاه نمی‌تواند همانند یک کنسول بازی باشد که نهایتا 1 تا 2 میلیون هزینه دارد.

در Surface Pro 4، شما امکان استفاده از Windows Hello را به کمک حسگر مادون قرمز را دارید تا دستگاه را به صورت ترکیبی توسط عنبیه چشم و چهره، قفل گشایی کنید. همچنین می‌توانید به صورت یک امکان مجزا، کیبوردی را خریداری کنید که دارای حسگر اثر انگشت باشد.

 

 

 

 

خنک سازی Surface Pro 4 برای اولین بار در دستگاه‌های Surface به صورت ترکیبی یا Hybrid Cooling System انجام می‌شود و از فن و مایع بدین منظور استفاده می‌شود.

 

 

کیبورد Surface Pro 4 به نسبت Surface 3 بسیار بهتر است. چراکه مکانیزم عمل کردن و شکل دکمه‌ها به کلی تغییر کرده و به صورت جزیره‌ای درآمده است که حس بسیار خوبی را به هنگام تایپ و استفاده کردن ارائه می‌دهد. قسمت Touchpad نیز بزرگتر شده است و از پنج لمس همزمان پشتیبانی می‌کند درحالیکه Surface 3 تنها از سه لمس همزمان فرمان می‌گیرد.

 

 

همچنین Surface Pro 4 دستگاه نازک‌تری نسبت به Surface 3 می‌باشد و از طراحی بهتر و حاشیه دور صفحه نمایش کمتری برخوردار است. بلندگوهای آن نیز از Surface 3 قویتر است.

در Surface Pro 4، قلم به صورت آهنربایی به کنار سمت چپ بدنه می‌چسبد که این امکان در Surface 3 موجود نیست.

 

 

 

 

نهایت یک لپ تاپ - Microsoft Surface Book ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۴:۵۸:۱۵ ب.ظ

 

 

اما اگر استفاده حرفه‌ای از لپ تاپ خود به منظور اجرای نرم افزارها و بازی‌های سنگین که نیاز به سخت افزار بسیار بالایی دارند می‌کنید، پیشنهاد ما به شما یک Surface Book است. Surface Book از پردازنده گرافیکی مجزا NVidia GeForce 940m به حجم یک گیگابایت و NVidia GeForce 965m به حجم دو گیگابایت بهره می‌برد که هیچ محدودیتی برای شما در اجرای هر بازی و نرم افزاری به عنوان یک لپ تاپ، به وجود نخواهد آورد. اما دیگر اجزا سخت افزار دقیقا همان چیزی است که در Surface Pro 4 استفاده شده است. تراکم پیکسلی و نوع صفحه نمایش آن همانند Surface Pro 4 می‌باشد اما به میزان 0.7” بزرگتر است.

 

 

ضخامت Surface Book در حالت تبلت از تمام دستگاه‌های Surface و تمام کامپیوترها کمتر است به طوریکه نازک‌ترین و سبک‌ترین کامپیوتر Core i7 لقب گرفته است. دستگاهی بسیار زیبا که تمام بدنه آن علاوه بر کیبورد، شیشه‌ای و فلزی و با روکش منیزیومی است.

 

 

در کیبورد Surface Book، علاوه بر کارت‌های گرافیک مجزا، باتری‌هایی نیز قرار داده شده‌اند که عدد 16 ساعت پخش مداوم ویدئو برای Surface Book i7 را به ارمغان می‌آورد، عددی بدون رغیب بین تمام لپ تاپ‌های موجود.

کیبورد Surface Book نقش پایه را برای آن ایفا کرده و همانند Surface Pro 4 و Surface 3 دارای پایه‌ای بازشونده داخل بدنه نیست.

 

 

مسائل این چنین باعث می‌شوند تا Surface Book به هیچ وجه همانند Surface Pro 4 و Surface 3، از تمام جهات یک تبلت نباشد. وقتی Surface Book از کیبوردش جدا می‌شود، باتری آن تبدیل به ضعیف‌ترین باتری بین دستگاه‌های Surface می‌شود، هیچ پورتی از جمله USB یا MiniDisplay یا حتی شارژر روی آن وجود ندارد و همانطور که گفته شد، پایه هم برای ایستادن ندارد. همچنین بزرگتر از آندو نیز هست که این مسئله در تبلت بودن آن مشکلات بسیاری را به وجود می‌آورد.

اما به هر حال ممکن است که شما برای کارهای حرفه‌ای نیاز به سخت افزار بسیار قوی آن چنان داشته باشید و مشکلات فوق را بپذیرید. اما براساس تست‌های موجود، Surface Pro 4 اکثر نیازهای شما حتی از یک لپ تاپ قوی را فراهم می‌آورد و نقصی ندارد.

 

 

نتیجه گیری را به عهده خودتان می‌گذاریم با وجود اینکه تمام اطلاعات مورد نیاز درباره‌ی دستگاه‌های Surface را در اختیار شما قرار داده‌ایم. اما با توجه به داستانی که بر Microsoft و Surface گذشت و ساختار کلی آن، اگر نیاز به سخت افزار را برای خود به صورت دقیق تعریف کنید، بسیار بهتر است که حتی Surface 3 را در اولویت انتخاب خود قرار دهید تا از نهایت معنای یک دستگاه همراه بهره‌مند شوید. و در صورتی که انتظاری همانند دیگر لپ تاپ‌ها را دارید و به نرم افزارهای سنگین نیاز پیدا خواهید کرد، Surface Pro 4 بهترین انتخاب است و در غیر ایندو صورت، Surface Book پاسخگوی هر نیازی از شما به سخت افزار و باتری قوی است.

 

 

دیگر اطلاعات سخت افزاری درمورد دستگاه‌های Surface را می‌توانید از فروشگاه سرفیس ایران و توسط لینک زیر، دریابید:

 

فروشگاه سرفیس ایران

 

ضمن تشکر از شما به خاطر همراهی با ما در این 6 قسمت (چرا سرفیس بخریم؟)، امیدواریم که به صورت کامل از تمام موارد مربوط به دستگاه‌های Surface مطلع شده باشید و آنها را شناخته باشید.

 

 

دنیا در حال تغییر است و شک نکنید که لپ تاپ‌ها ناگریز از تبدیل شدن به دستگاه‌هایی شبیه به Surface هستند، حتی Apple با MacBookهای پرمدعا که هنوز به پیشرفت نرسیده‌اند. و Microsoft بهترین تولید کننده Surface بوده است، همچنان هست، و خواهد بود.

 

  << قبلی   1   2   3   4   5   6   7   8   بعدی >>