<< قبلی   1   2   3   4   5   6   7   8   بعدی >>

چرا یک دستگاه Surface بخریم؟ - بخش اول: تاریخچه و انقلاب دستگاه‌های Surface ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۵:۲۷:۱۳ ب.ظ

در طول تاریخ تکنولوژی، همواره شاهد پیشرفت نسل دستگاه‌های دیجیتالی بوده‌ایم. کامپیوترها از اتاق‌های بزرگ به جعبه‌های کوچکتر رومیزی تبدیل شدند. تلفن‌ها به گوشی‌های تلفن همراه تبدیل شدند و با باتری کار کردند. کامپیوترها نیز همپای آنها از باتری برای تعمین انرژی استفاده کردند و قابل حمل شدند تا لپ تاپ‌ها را خلق کنند. گوشی‌های تلفن همراه نازکتر و سبکتر و با شارژدهی باتری بیشتر شدند تا بین مردم عادی نیز شیوع یابند. لپ تاپ‌ها نیز نازکتر و سبکتر و با شارژدهی باتری بیشتر شدند تا عامه پسندتر شوند.

 

 

گوشی‌های هوشمند لمسی برنامه‌های کاربردی زیادی را به خود دیدند، به طوریکه استفاده از دکمه در آنها به دکمه قفل و صدا محدود شد. اما لپ تاپ‌ها هنوز به شکلی هستند که 15 سال پیش بودند! صرفا به‌خاطر ضعف پردازنده‌های آنها در خنک شدن و نیاز به باتری قوی و همچنین ثابت ماندن سیستم عامل آنها در این مدت که آنها را به دکمه وابسته و غیرلمسی می‌کرد، عواملی که در گوشی‌های تلفن همراه خیلی زود حل شدند.

 

 

بنابراین تنها دو شرکت هستند که می‌توانند کامپیوترهای مارا مدرن و از حالت 15 سال گذشته آنها خارج کنند، شرکتی که پردازنده مرکزی را تولید می‌کند و شرکتی که سیستم عامل را خلق می‌کند. با نگاه ساده‌ای به موفقیت Intel و Microsoft در این دو زمینه و استفاده %90 کامپیوترها از سیستم عامل‌های Microsoft، به این نتیجه می‌رسیم که تنها Intel و Microsoft توانایی تحول و تغییر نسل پوسیده لپ تاپ‌های مارا دارند، نه برندی مثل VAIO یا Lenovo با اینکه تولید کننده‌های خوبی هستند اما تاثیر گذار در این انقلاب نیستند چرا که کنترل و توانایی انجام چنین کاری را ندارند. با توجه به اینکه پردازنده‌های AMD بسیار پرمصرف‌تر هستند و بسیار بیشتر هم داغ می‌کنند، Intel تنها گزینه برای ایجاد تغییر است.

 

 

اما چرا کامپیوتر لمسی؟ جواب به قدری ساده است که حتی نیاز به توضیح هم ندارد و به صورتی بدیهی است که همانند اثبات موازی بودن دو خط است. کافیست تا گوشیهای غیرلمسی و لمسی را مقایسه کنید تا امکانات و ویژگی‌های وسیع این تکنولوژی که نیاز به تعریف هم ندارد را دریابید. البته به نکته‌ای بسیار بسیار مهم نیز عنایت کنید که لمسی بودن وقتی به بیشترین کاربرد خود می‌رسد که دستگاه شما در دستتان باشد و نه روی میز شما.

 

 

بنابراین Intel از همان روزی که دستگاهی به نام لپ تاپ به وجود آمد، سعی در پایین آوردن درجه حرارت کاری و توان الکتریکی مورد نیاز در پردازنده‌های خود کرد.

 

 

در طرف دیگر نیز، Microsoft با رصد نحوه‌ی پیشرفت دستگاه‌های دیجیتالی، توانست تا تلاشی که از زمان Windows 98 برای مدرن کردن سیستم عامل خود به کار برده بود را، در سال 2002 و در Windows XP به ثمر نشاند و از اولین سیستم عاملی که از دستورات لمسی پشتیبانی می‌کند، رونمایی کند (کاری که شرکت پرمدعا و همیشه مغلوب Apple بعد از 15 سال و در سال 2017 نیز هنوز موفق به انجام آن در جدیدترین سیستم عاملهای کامپیوتر خود نشده است و استفاده کننده‌های کامپیوترهای آن جزو %10 اقلیت‌ها می‌باشند).

 

 

 

 

با این وجود، سیستم عامل به صورت کمی برای تحول آماده شد و Microsoft حتی بیشتر از حد نیاز آنرا پیشرفت داد، اما هنوز پردازنده‌ای که با آرشیتکت کامپیوتر کارکند و مصرف و حرارت پایینی داشته باشد، ساخته نشده بود.

به همین ترتیب، 10 سال متوالی با لپ تاپ‌هایی بدون تغییر شکل گذشت، تا جایی که مردم به چنین دستگاه‌های پس رفته‌ای عادت کردند. البته در این بین شرکت‌هایی همانند Gigabyte و برخی دیگر نیز تلاش برای تولید تبلت‌های Windows 7 کردند که به خاطر ساختار سخت افزاری کامپیوتر که قبلا ذکر شد، با شکست مواجه شدند.

 

 

در طول این سالها، Microsoft اما همانند Intel به پرفروش بودن در زمینه لپ تاپ‌ها اکتفا نکرد و به صورتی که از Intel مخفی باشد، پروژه‌ای را آغاز کرد تا بتواند سیستم عاملی را خلق کند که بر روی پردازنده‌ای به غیر از Intel و AMD قابل اجرا باشد. این برای Microsoft به معنای نوشتن دوباره خط به خط Windows بود. چراکه ساختار یک پردازنده ARM با یک پردازنده Intel در سیستم عاملی که قرار است اجرا کنند، کاملا متفاوت است. این درحالی است که تمامی Windowsها دوباره خلق نشده‌اند و به میزان زیادی همان Windows 98 هستند که با تغییرات ظاهری همراه شده‌اند. ولی با وجود چنین سد بزرگی، بازهم Microsoft از آنجایی که غول سیستم عامل‌های نسل حاضر نامیده می‌شود، این پروژه را همزمان با ارائه Windows Vista، کلید زد تا یک Windows جدید را از پایه دوباره بسازد. این سیستم عامل باید سبک می‌بود، حتی سبک‌تر از Windows XP. به قدری سبک که نیاز به پردازنده‌های قوی Intel نداشته باشد. همچنین، باید بسیار بیشتر از قبل برای دستگاهی ساخته شود که لمسی و در دست باشد.

بالأخره بعد از 10 سال و در اول آگست 2012، Microsoft مشاهده کرد که برای رونمایی از چنین سیستم عاملی، حتی بسیار دیر هم شده است و تصمیم گرفت که طی مراسمی از نتیجه تلاش‌های خود که Windows 8 بود، رونمایی کند تا دنیای سیستم عامل‌های کامپیوتر را با تغییر نسل مواجه کند.

 

 

اما تمام این اوامر، برای ساخت یک دستگاه بود، نه فقط یک سیستم عامل. چه کسی قرار بود تا این دستگاه را برای Microsoft و سیستم عامل جدیدش، تولید کند. در این زمان بود که بیل گیتس، رویای کودکی خود را به مدیر عامل وقت Microsoft و دوست قدیمی خود، یعنی استیو بالمر، ابلاغ کرد. رویایی که طی آن، اولین دستگاه ساخت Microsoft، خودنمایی می‌کرد.

 

 

در تابستان سال 2012، دنیا منتظر بود تا اولین دستگاه Microsoft را نظاره کند. همه از شایعاتی سخن به میان می‌آورند. وبسایتی از احتمال یک کامپیوتر رومیزی حرفی می‌زد. در طرف دیگری با توجه به رونق گوشی‌های هوشمند، حرف از یک گوشی هوشمند بود. اما چیزی که همه در آن توافق نظر داشتند، این بود که قرار است تا شاهد یک "کامپیوتر" باشند. بالأخره Microsoft ویدئویی از این محصول جدید را به نمایش گذاشت که در زیر می‌توانید آنرا تماشا کنید.

 

 

 

 

نتیجه، برای تمام شرکت‌ها ترسناک بود. نام دستگاه، Surface یا سطح صاف و نازک بود. نامی که هدف اصلی این پروژه را عنوان می‌کرد، یعنی تغییر نسل کامپیوترها و لپ تاپ‌ها به وسایل سبک، قابل حمل و نازک. اما چرا این نتیجه برای شرکتی همانند Apple ترسناک بود؟ زیرا هنوز زمان زیادی از معرفی گوشی بسیار بزرگ Apple به نام iPad نمی‌گذشت. گوشی که Apple به آن تبلت می‌گفت. اما چیزی که در Surface با آن روبرو شد، تنها یک گوشی بزرگ نبود، یک کامپیوتر بود. این برای Apple بسیار دلهره آور بود. چرا که در تمام این سالها، Apple مشغول سیستم عامل گوشی تلفن همراه خود، یعنی iOS بود و به کلی از مدرن کردن کامپیوترهای خود غافل شده بود. همانطور که ذکر شد، آخرین نسخه سیستم عامل کامپیوتر Apple به نام Macintosh در سال 2017 نیز هنوز بویی از یک دستگاه قابل حمل و لمسی نبرده است.

 

 

چیزی که معرفی شد، بسیار وسوسه برانگیز بود. در این دستگاه نسخه خاصی از Windows به نام Windows RT 8 استفاده شده بود که از نظر ظاهری همان Windows بود که در دیگر لپ تاپ‌ها از آن دیده‌ایم اما توانایی اجرا شدن توسط یک پردازنده ARM از شرکت nvidia به نام Tegra 3 را داشت. پردازنده‌ای که در گوشی‌های تلفن همراه استفاده می‌شد. بنابراین وزن، ضخامت و شارژدهی باتری این لپ تاپ یا در بیان بهتر، این تبلت ، همانند دیگر تبلت‌ها بود. اما با این تفاوت که دیگر یک گوشی تلفن همراه بزرگ نبود و به معنای واقعی یک تبلت رسیده بود. تعریف دوباره‌ی واژه تبلت و ایجاد انقلاب در لپ تاپ‌ها.

 

 

اگرچه بدون شک نمی‌توانست دقیقا به قدرت یک لپ‌تاپ رایج باشد. بنابراین، Microsoft مدل دیگری به نام Surface Pro نیز معرفی کرد که از پردازنده Intel Core i5 استفاده می‌کرد، همانند دیگر لپ تاپ‌ها. اما با این تفاوت که سنگین‌تر، ضخیم‌تر و با شارژدهی کمتر باتری نسبت به Surface RT بود. بنابراین Surface Pro نمی‌توانست همانند Surface RT انقلابی باشد. البته باز هم Surface Pro به نسبت دیگر لپ تاپ‌ها بسیار سبک‌تر و نازک‌تر بود و همچنین علاوه بر این موارد، یک دستگاه لمسی و در دست بود. چیزی که باز هم پیشرفت بسیار بزرگ و انقلاب در لپ تاپ‌ها به حساب می‌آید. اینکه Surface بهتر بود یا Surface Pro، به کاربرد خریدار بستگی داشت.

 

 

بعد از 26 اکتبر سال 2012، چیزی که کاربران از Surface دیدند، کمی ناراحت کننده بود. با وجود تلاش‌های Microsoft برای خلق دوباره سیستم عاملی با نام Windows RT برای اجرا شدن روی پردازنده‌های ARM، این Windows دقیقا مثل Windows 8 عادی دیگر لپ تاپ‌ها و حتی Surface Pro نبود. به صورتیکه تنها ظاهر آنها را داشت و قادر به اجرای نرم افزارهای x86 و Win 32 نبود. یعنی تقریبا هیچ نرم افزار کامپیوتری. اما به تازگی، Microsoft موفق به اجرای نسخه کاملی از Windows 10 بر روی یک پردازنده ARM شد که جزئیات آنرا می‌توانید در مطلب زیر دنبال کنید.

 

انقلاب در اجرای Windows 10 توسط پردازنده‌های ARM

 

 

در چنین وضعیتی، Microsoft چاره‌ی کار را باز هم مدرن‌تر کردن سیستم عامل Windows دانست و همانند گوشی‌های تلفن همراه یک فروشگاه نرم افزاری یا Microsoft Store را افتتاح کرد. فروشگاهی که قرار بود تا برنامه‌های کاربردی Surface را پشتیبانی کند. پیشرفت این فروشگاه نرم افزاری در ابتدا بسیار خوب بود و اکثر برنامه‌های کاربردی موجود در دیگر فروشگاه‌ها را به خود اضافه کرد.

 

 

اما نارضایتی کاربران از Surface به قدری بود که اصلا استقبال خوبی از آن نشد و به همین علت هم، رونق فروشگاه نرم افزاری Microsoft تقریبا متوقف شد. شاید به نظر، Microsoft بعد از این همه تلاش، با شکست روبرو شد. همینطور کاربران کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ‌ها هم از Windows 8 متنفر بودند چرا که اصلا برای دستگاه‌های آنان ساخته نشده بود و تا سالها از همان Windows 7 استفاده می‌کردند.

 

 

در چنین اوضاعی، Microsoft اقدام به معرفی Surface 2 و Surface Pro 2 کرد که تفاوت زیادی با محصولات قبلی نمی‌کردند. با این شرایط، Surface 2 ناموفق‌ترین دستگاه Microsoft بود. زمستان سال 2013، سردترین زمستان برای Microsoft بود. Surface Pro اما یک کامپیوتر کامل و قوی بود به همراه اینکه یک وسیله در دست و لمسی بود. تنها ضعف‌های آن نسبت به Surface، وزن، ضخامت و شارژدهی باتری بودند.

 

 

تابستان سال 2014، برای Microsoft تابستان گرمی بود. Microsoft تصمیم گرفت که Surface RT و Windows RT را برای همیشه رها کند و سرمایه گذاری خود را روی Surface Pro انجام دهد. 20 ژوئن سال 2014 برای Microsoft به معنای خودنمایی دوباره‌ای همانند سال 2012 بود. تلاش‌ها برای ساخت یک دستگاه سبک و نازک، در Surface Pro 3 نتیجه داد. یک Surface قویتر و نازک‌تر از Surface RT، یعنی تقریبا یک انقلاب دوباره. به همراه اینکه Surface Pro قویتر و مجهز به پردازنده Intel Core i7 شده بود، نازک‌ترین Surface تولید شده تا به آن زمان نیز بود.

 

 

Surface Pro 3، آغاز نسل جدید دستگاه‌های Surface بود و تمام چیزی که شما در بازار می‌بینید، ماجرای از Surface Pro 3 به بعد است. حالا تبلت، لپ تاپ و کامپیوتر Microsoft دستگاه بی‌نظیری شده بود که تحصین منتقدان و وبسایت‌های مختلف را برانگیخت. جملاتی همانند "برترین کامپیوتر قرن"، "یکی از 25 اختراع برتر سال 2014"، "دستگاهی که باعث شد تا Apple خسته کننده شود" گویای شوق مردم و منتقدان نسبت به Surface Pro 3 هستند.

 

 

 

 

 

حالا لپ تاپ‌ها مدرن شده بودند، توسط Microsoft و Intel. تنها شرکت‌هایی که می‌توانستند این تحول را ایجاد کنند. با چنین داستانی، روند تولید دیگر لپ تاپ‌ها نیز به میزان کمی تغییر کرد و پیش بینی می‌شود که نهایتا تا 15 سال بعد، تنها لپ تاپی که شما از هر شرکتی خواهید دید، دستگاهی شبیه به Surface خواهد بود، این امری گریزناپذیر است.

 

 

این وقفه به علت همان شکافی است که در طول 15 سال پیش رخ داد و باعث شد تا مردم به لپ تاپ‌های این چنین عادت کنند و به استفاده از Windows 7 ادامه دهند. یک مسئله‌ی فاجعه ‌بار در تاریخ تکنولوژی. کافیست تا به روند پیشرفت گوشی‌های تلفن همراه از سال 2009 تا 2014 (یعنی تنها در 5 سال) نگاه کنید تا به عمق فاجعه در توقف 20 ساله‌ی پیشرفت لپ تاپ‌ها پی ببرید.

 

 

با ما در قسمت بعد همراه باشید تا به سراغ بررسی دلایل خرید یک دستگاه Surface به جای دیگر لپ تاپ‌ها برویم.

چرا سرفیس بخریم - بخش دوم: برتری‌های دستگاه‌های Surface - قسمت اول: ویژگی‌ها در برابر دیگر لپ تاپ‌ها ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۶:۰۶:۵۰ ب.ظ

اولین مسئله‌ای که در ذهن یک خریدار Surface ممکن است به وجود آید، این است که آیا واقعاً و در عمل می‌توان به جای دیگر لپ تاپ‌ها، یک دستگاه Surface را جایگزین کرد؟ پاسخ به برخی کاربردهای شما بستگی دارد، همانطور که در مورد تفاوت Surface RT و Surface Pro ذکر شد.

در بخش اول، به جلوتر بودن کلی نسل یک دستگاه Surface نسبت به دیگر لپ تاپ‌ها اشاره شد. و اینکه دستگاه‌های Surface پیشرفته‌ترین کامپیوترهای موجود هستند.

با توجه به لمسی بودن دستگاه‌های Surface، کاربردهای بسیار وسیعی به نسبت دیگر لپ تاپ‌ها به آن‌ها اضافه می‌شود. و در دست بودن آنها، اهمیت این موضوع را دو چندان می‌کند به طوریکه می‌تواند یک انقلاب در هر دستگاهی باشد.

 

 

وزن این دستگاه‌ها، از هر لپ تاپ دیگری کمتر است و درمورد Surface 3 حتی به 622 گرم نیز کاهش پیدا می‌کند. این درحالی است که وزن اکثر لپ تاپ‌هایی که بیشترین فروش را در بین مردم دارند، بین 1900 تا 2300 گرم است. چیزی حدود سه برابر و حتی بیشتر. همین وزن 2 کیلوگرمی است که باعث می‌شود تا در بسیاری اوقات، شما کامپیوتر خود را همراه نداشته باشید. تجربه شخصی نشان می‌دهد که چنین وزنی اکثرا برای شما مشکل ساز است و اشکالات پزشکی در ستون فقرات و عدم همراه داشتن دیگر وسایل (مثل کتاب یا هرچیز دیگری...) را نتیجه خواهد داد.

 

 

مسئله دیگر، میزان شارژدهی آنهاست. یک لپ تاپ رایج، نهایتا 3 الی 5 ساعت توانایی کار کردن با باتری کامل شارژ شده را دارد. اما دستگاه‌های Surface در تست‌های انجام شده برای Surface Book i7، تا 16 ساعت باتری برای پخش ویدئو به صورت مستمر را دارا هستند. عددی که به سختی بتوان مشابه آنرا در دیگر لپ تاپ‌ها پیدا کرد. شارژدهی باتری به قدری حائز اهمیت است که کل استفاده شما از دستگاه به آن وابسته است.

 

 

دستگاه‌های Surface همواره ضخامت کمتر و فیزیک بهتری نسبت به دیگر لپ تاپ‌ها داشته‌اند، و در Surface Book، این عدد به 13 میلیمتر می‌رسد. یعنی نازک‌ترین و سبک‌ترین کامپیوتر Core i7 تولید شده در تاریخ.

 

 

کیفیت ساخت دستگاه‌های Surface، همواره زبان زد بوده است. به طوریکه بدنه تمام آنها کاملا ساخته شده از فلز و منیزیوم و محافظت شده توسط آخرین نسل شیشه‌های Gorilla Glass هستند. به طوریکه در مراسم ارائه آنها، از ارتفاع به زمین زده می‌شوند تا مقاومت آنها اثبات شود. کاری که هیچ شرکت دیگری با لپ تاپ خود انجام نمی‌دهد.

 

 

 

 

تمام این عوامل باعث می‌شوند که دستگاه‌های Surface به معنای واقعی کامپیوترهای قابل حمل و پیشرفته‌ای باشند که نسل جدید لپ تاپ‌ها را به ما ارائه می‌دهند. در حالیکه دیگر لپ تاپ‌های رایج صرفا کامپیوترهای رومیزی هستند که شما می‌توانید با کمردرد آنها را از میزی به میز دیگر انتقال دهید تا به برق متصل کنید.

 

 

یک دستگاه Surface در هرجایی به معنای واقعی همراه شما و قابل استفاده است. فرقی نمی‌کند که میز یا جایی برای گذاشتن دستگاه روی آن وجود دارد یا نه، چراکه Surface لمسی و در قالب تبلت، در دستان شماست، در مترو، در خیابان و حتی درحال راه رفتن، چیزی که یک دارنده‌ی Apple MacBook حتی به آن فکر هم نمی‌تواند بکند.

 

 

دیگر چیزی که دارندگان دیگر لپ تاپ‌ها از جمله Apple به آن حسرت می‌خورند، وجود قلم در دستگاه‌های Microsoft به لطف همین لمسی بودن است. قلمی که نه تنها جای ماوس کامپیوتر را گرفته است، بلکه با تشخیص 1024 درجه فشار بر روی نوک، تبدیل به وسیله‌ای حرفه‌ای برای هنرمندان و طراحان شده است.

 

 

اگر شما یک دانش آموز یا دانشجو هستید، Surface جای تمام جزوه‌ها و کتاب‌های شما را خواهد گرفت. در برنامه کاربردی OneNote، شما می‌توانید به صورت گسترده‌ای یادداشت برداری و جزوه برداری کنید، که در کامپیوتر، چیزی بالاتر از جزوه نویسی روی کاغذ خواهد بود.

 

 

همچنین، سیستم عامل Windows 10 توسط پروژه‌ی Windows Ink، بسیار قلم محور شده است و امکانات فوق العاده‌ای را به شما ارائه می‌دهد که در بین دیگر لپ تاپ‌ها از جمله لپ تاپ‌های Apple بی‌نظیر است. برای اطلاعات بیشتر در این باره، به مطالب Windows Ink و OneNote مراجعه کنید.

 

کاربردهای قلم دستگاههای Surface در قالب Windows Ink

 

ترفندها: سیستم یادداشت برداری گسترده OneNote در دستگاه‌های Surface

 

 

 

دستگاه‌های Surface، تولید شده توسط خالق Windows، یعنی Microsoft هستند و Microsoft هم به شما اطمینان می‌دهد که آنها بهترین اجرا کننده‌های Windows در مقایسه با هر دستگاه دیگری باشند. حتی اگر اینطور نباشد، Microsoft به گونه‌ای Windows را تغییر می‌دهد که باز هم قضیه فوق برقرار باشد. به طوریکه دستگاه‌های Surface تنها دستگاه‌های موجود در روی زمین هستند که با توجه به سخت افزار آنها نسخه خاصی از Windows برایشان طراحی و ساخته می‌شود. و همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، اصلا Windows به خاطر دستگاه‌های Surface از پایه تغییر می‌کند و مناسب سازی می‌شود، حتی اگر به قیمت نارضایتی دیگر دستگاه‌ها تمام شود. در این راستا، بیشترین تعداد به روز رسانی برای آنها می‌آید تا همانطور که Microsoft می‌خواهد، دستگاه‌های Surface بهترین اجرا کننده‌های Windows باشند.

 

 

تا حدی که برخی امکانات Windows 10 همانند Windows Hello تنها روی دستگاههای Surface ارائه می‌شوند که به شما اجازه می‌دهد تا دستگاه خود را توسط عنبیه چشم خود قفل گشایی کنید. همچنین حالت Tablet Mode در Windows 10 که در دیگر لپ تاپ‌ها به کلی بدون استفاده است و صرفا برای دستگاه‌های Surface آماده‌سازی شده است.

 

 

اما یک دستگاه Surface، تنها در قالب تبلت نیست و توسط پایه و کیبوردهایی که به صورت آهنربایی به آن متصل می‌شود، تبدیل به لپ تاپی همانند چیزی که شما از لپ تاپ انتظار دارید می‌شود. این پایه در زوایای مختلفی می‌چرخد تا حتی برای طراحی، زیر دستان شما قرار بگیرد. کیبورد به آسانی متصل و جدا می‌شود.

 

 

این اتصال به صورتی محکم و امن است که شما حتی می‌توانید دستگاه را از کیبورد، آویزان نگه دارید در حالیکه جدا کردن آن به صورت خارق العاده‌ای با نیروی کمی امکان پذیر است.

 

 

این کیبورد در Surface Book همراه با باتری اضافه و پردازنده گرافیکی قوی nvidia 940m و 965m می‌باشد تا از نظر توان گرافیکی نیز، همانند دیگر لپ تاپ‌ها باشد.

 

 

این کیبوردها در رنگ‌های متنوعی در بازار یافت می‌شوند که سرآمد آنها Signature Type Cover است که از جنس لوکس Alcantra و همرنگ خود دستگاه‌های Surface تولید شده است و زیبایی خاصی به یک Surface Pro 4 هدیه می‌دهد.

 

 

 

 

تمام این کیبوردها دارای نور پس زمینه برای کار کردن در محیط‌های تاریک می‌باشند. قسمت TouchPad این کیبوردها قابلیت تشخیص پنچ لمس همزمان دارد که به شما نهایت امکانات موجود برای TouchPad در Windows 10 را ارائه می‌دهد.

 

 

این چنین، نسل لپ تاپ‌ها در حال تحول است درحالیکه که مردم عادی به لپ تاپ‌های 15 سال پیش و تنها کمی قویتر، عادت کرده‌اند. تحولی که Surface در کامپیوترها به وجود آورد، نقشه راهی برای دیگر شرکت‌ها خواهد بود تا دستگاه‌هایی شبیه Surface را تولید کنند. حتی Apple که بدون شک ناگریز از تغییر لپ تاپ‌های خود است، اما زمانی که چندین سال از Microsoft عقب افتاده است.

در قسمت بعد، دستگاه‌های Surface را از نظر سخت افزاری با دیگر لپ تاپ‌ها مقایسه خواهیم کرد.

 

 

 

چرا سرفیس بخریم - بخش دوم: برتری‌های دستگاه‌های Surface - قسمت دوم: مقایسه سخت افزاری با دیگر لپ تاپ‌ها ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ۰۵:۰۴:۳۵ ب.ظ

پردازنده‌های قدرت دهنده به دستگاه‌های Surface، دقیقا همان نسل ششم Intel Core i5, i7 هستند که در دیگر لپ تاپ‌ها از آن انتظار دارید. بنابراین توانایی اجرای تمام برنامه‌های کامپیوتری را دارند و هیچ نقصی از این لحاظ برای شما ایجاد نخواهند کرد. همچنین تا میزان 16GB نیز حافظه RAM داشته که روانی خوبی در اجرای Windows به شما ارائه می‌دهند. برای اطلاع از قوی‌ترین دستگاه Surface، به مطلب زیر که درباره Surface Book i7 می‌باشد مراجعه کنید.

معرفی و بررسی Surface Book i7، قویترین لپ تاپ ساخت Microsoft

 

 

 

 

خنک کنندگی آنها توسط سیستم ترکیبی مایع یا Hybrid Cooling System انجام می‌شود تا نازک‌ترین کامپیوترهای حال حاضر، مشکلی در بالا رفتن حرارت پردازنده نداشته باشند. حتی در Surface Book i7، از سه عدد فن خنک کننده مجزا بدین منظور استفاده شده است.

 

 

دستگاه‌های Surface از حافظه‌های SSD به جای HDD موجود در دیگر لپ تاپ‌ها استفاده می‌کنند. حافظه‌های SSD بسیار سریعتر، کم صداتر، نازک‌تر و سبک‌تر هستند. همچنین همانند HDDها به خاطر استفاده تحت زاویه با خرابی مواجه نمی‌شوند، زیرا Surface باید در دستان شما و تحت هرزاویه‌ای کار کند. در دستگاه‌های Surface تا میزان یک ترابایت از هاردهای SSD بهره برده شده است.

 

 

وجود پورت USB 3.0 و خروجی تصویر Mini Display، باعث می‌شوند تا Surface یک لپ تاپ کامل باشد. البته درگاه کارت حافظه MicroSD و SD نیز در ارتقإ حافظه به شما کمک می‌کند.

 

 

دستگاه‌های Surface دارای دو دوربین با کیفیت 5MP در جلو و 8MP در عقب می‌باشند که در بین هر لپ تاپ دیگری بی‌نظیر است و به همین واسطه، امکان استفاده از Windows Hello فراهم آمده است.

 

 

صفحه نمایش دستگاه‌های Surface در بین لپ تاپ‌ها بدون رغیب است و از کیفیت فوق العاده بالایی بهره می‌برد به طوریکه تراکم پیکسلی آنها از Apple MacBook نیز بالاتر است. همچنین در نسبت تصویر 3:2 که مخصوص دستگاه‌های Microsoft است ارائه می‌شوند تا برای قرار گرفتن در دستان شما به عنوان یک تبلت، مناسب سازی شده باشند.

 

 

بلندگوهای تمام دستگاه‌های Surface به صورت استریو و با کیفیت و رسایی بالایی بوده که بهترین آنها در Surface Pro 4 استفاده شده است.

 

 

قلم دستگاه‌های Surface به صورت سراسری در بین تمام دستگاه‌ها یکسان بوده و امکان استفاده از آنها در تمام دستگاه‌های Surface و به زودی در گوشی تلفن همراه Surface Phone، قابل وجود دارد. این قلم که با نام Surface Pen عرضه می‌شود، دارای یک دکمه در نزدیکی نوک به عنوان کلیک راست و یک دکمه در انتهای قلم است که توسط Bluetooth به دستگاه متصل شده و اعمال مختلف همانند باز کردن برنامه‌ای خاص یا گرفتن عکس از صفحه را برعهده دارد. این Bluetooth با باتری AAAA که در انتهای قلم است کار می‌کند و درحدود یکسال پاسخگوی کار شماست و بعد از آن نیز به آسانی قابل تعویض است.

 

 

اتصال به اینترت در دستگاه‌های Surface، از طریق Wi-Fi و کابل LAN (به کمک تبدیل LAN به USB) می‌باشد. اما درمورد Surface 3 شما امکان خرید نسخه‌ای را دارید که از سیم کارت LTE یا 4G پشتیبانی می‌کند. همچنین، دستگاه‌های Surface از سریع‌ترین نسخه Bluetooth 4.0 نیز بهره می‌برند که در انتقال فایل و متصل شدن به وسایل مختلف همانند بلندگو یا کیبوردهای بی‌سیم، به آنها کمک ویژه‌ای را انجام می‌دهد.

 

 

بدین ترتیب، یک دستگاه Surface نه تنها برای شما همانند یک لپ تاپ خواهد بود، بلکه کاربردهای بسیار فراتری نسبت به آن را نیز دارد. به ویدئویی که شرکت Adobe درباره تبلیغ امکانات محصولات خود ساخته است توجه کنید تا به ضعف لپ تاپ‌های Apple MacBook و دیگر لپ تاپ‌ها در استفاده از امکانات یک "کامپیوتر" و محصولات Adobe، دریابید:

 

 

توازن عالی قدرت و قیمت - Microsoft Surface 3 ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۴:۵۹:۳۹ ب.ظ

بعد از تصمیم برای صاحب شدن یکی از دستگاه‌های Surface، نوبت به آن می‌رسد که انتخاب خود را بین یکی از آنها انجام دهید. این امر کاملا به کاربرد و نیاز شما از دستگاه بستگی دارد. ما در اینجا از معمولی‌ترین تا حرفه‌ای‌ترین نیازها را عنوان خواهیم کرد.

 

 

اگر نیاز شما از یک کامپیوتر، تنها باز کردن اسناد Office و اجرای نرم افزارهای معمولی است و به یک دستگاه واقعاً همراه در هر جایی حتی در حال رفتن نیاز دارید، بهترین انتخاب برای شما یک Surface 3 است. این دستگاه ادامه دهنده نسل Surface RT و Surface 2 می‌باشد، اما با این تفاوت که برخلاف آنها که قادر به اجرای x86 و Win32 نبودند (تقریبا تمام برنامه‌های کامپیوتری)، Surface 3 به کمک پردازنده Intel خود قادر به اجرای آنهاست.

 

 

Surface 3 سبک‌ترین دستگاه Microsoft بوده و در حالت تبلت، بیشترین شارژدهی باتری در بین دیگر دستگاه‌های Surface را داراست. یک تبلت سبک با باتری مناسب که همانند دیگر دستگاه‌های Surface به کیبورد خود متصل شده و با پایه موجود در آن، تبدیل به یک لپ تاپ می‌شود.

 

 

از Surface 3 می‌توان اجرای کامل بازی‌ها و نرم افزارهای فروشگاه نرم افزاری Windows Store را انتظار داشت. همچنین همانطور که به آن شاره شد، اجرای برنامه‌های معمولی کامپیوتری که روی هر دستگاه دیگری اجرا می‌شوند. اجرای نرم افزارهایی همچون Photoshop و Corel VideoStudio و Premier یا Catia و 3Ds MAX نیز روی Surface 3 تست شده است، اما نه برای کارهای حرفه‌ای و سنگین. برای مثال تعداد لایه‌های بسیار بالا در Photoshop و خروجی گرفتن از انیمیشن و فیلم در کیفیت بالا. بنابراین از نرم افزارهای مذکور، می‌توان استفاده‌های روزمره و سبک را انتظار داشت.

 

 

از نظر اندازه صفحه نمایش نیز، Surface 3 مناسب‌ترین تبلت Microsoft به نظر می‌آید و در مجموع بهترین وسیله‌ی همراه برای فردی است که انتظارات عادی را از یک کامپیوتر دارد. اگر قصد استفاده‌های حرفه‌ای و سنگین را از کامپیوتر خود ندارید، بدون شک Surface 3 با 4GB حافظه RAM، بهترین Surface ساخته شده توسط Microsoft است. چرا که به‌خاطر وزن کم و عدم نیاز به فن خنک کننده، از هر دستگاه Surface دیگری در برابر ضربات مقاومتر است علاوه براینکه همانطورکه ذکر شد، بیشترین باتری در حالت تبلت و مناسب‌ترین اندازه صفحه نمایش را داراست.

 

 

تبلتی که می‌تواند جایگزین لپ تاپ شما باشد - Microsoft Surface Pro 4 ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۴:۴۵:۰۲ ب.ظ

 

 

اگر نیاز شما از کامپیوتر، چیزی شبیه به دیگر لپ تاپ‌های موجود در بازار است، دستگاه پیشنهادی ما، یک Surface Pro 4 است. این دستگاه در قویترین حالت خود، پردازنده Intel Core i7، حافظه 16GB برای RAM و گرافیک Iris 540 به حجم 8GB (که به صورت به اشتراک گذاری شده می‌باشد و در عمل، قابل مقایسه با یک گرافیک 4GB است)، و میزان یک ترابایت حافظه سریع SSD را داراست. اما شما با توجه به بودجه و نیاز خود، می‌توانید از بین 8 مدل مختلف سخت افزاری، انتخاب خود را انجام دهید.

 

 

Surface Pro 4 دستگاه بزرگتر و سنگین‌تری به نسبت Surface 3 است، چراکه برای نیاز کاربر از یک لپ تاپ، و نه فقط یک تبلت طراحی شده است. البته باز هم وزن آن تنها 768 گرم بوده و با لپ تاپ‌های رایج 2300 گرمی اصلا قابل مقایسه نیست. همچنین شارژدهی باتری آن هم در حالت پخش ویدئو به صورت مستمر، 9 ساعت بوده و به نسبت دیگر لپ تاپ‌ها بسیار بیشتر می‌باشد. کیفیت صفحه نمایش آن از Surface 3 بهتر بوده و دقتی بالاتر از Full HD را داراست. Surface Pro 4 قادر به اجرای تمام برنامه‌های مورد نیاز شما از جمله Adobe Photoshop، Adobe Premier، Autodesk 3Ds MAX، CATIA، Matlab و ... می‌باشد. به طوریکه در تست‌های انجام شده، حتی ضعیف‌ترین Surface Pro 4 توانست تا ویدئویی با کیفیت 4K را به وسیله نرم افزار Adobe Premier در خروجی ارائه دهد.

 

 

بر اساس تست‌های انجام شده، ضعیف‌ترین Surface Pro 4 قادر به اجرای بدون مشکل بازی‌های همچون Grand Theft Auto V، Pro Evolution Soccer 2017، Tomb Raider 2013، Call of Duty: Modern Warfare II، Bioshock Infinite، FIFA 17 و ... می‌باشد. یعنی بازی‌های معمول در بین کاربران. اما این دستگاه توان اجرای بازی‌های بسیار سنگین را ندارد که البته با خریداری قویترین Surface Pro 4 می‌توانید این دسته از بازی‌های سنگین را نیز در کیفیت متوسط اجرا کنید، اما نه درمورد ضعیف‌ترین مدل این دستگاه. اگرچه برای انجام بازی اصلا نیازی به خرید یک لپ تاپ نیست، زیرا حتی قویترین لپ تاپ مخصوص بازی هم هیچگاه نمی‌تواند همانند یک کنسول بازی باشد که نهایتا 1 تا 2 میلیون هزینه دارد.

در Surface Pro 4، شما امکان استفاده از Windows Hello را به کمک حسگر مادون قرمز را دارید تا دستگاه را به صورت ترکیبی توسط عنبیه چشم و چهره، قفل گشایی کنید. همچنین می‌توانید به صورت یک امکان مجزا، کیبوردی را خریداری کنید که دارای حسگر اثر انگشت باشد.

 

 

 

 

خنک سازی Surface Pro 4 برای اولین بار در دستگاه‌های Surface به صورت ترکیبی یا Hybrid Cooling System انجام می‌شود و از فن و مایع بدین منظور استفاده می‌شود.

 

 

کیبورد Surface Pro 4 به نسبت Surface 3 بسیار بهتر است. چراکه مکانیزم عمل کردن و شکل دکمه‌ها به کلی تغییر کرده و به صورت جزیره‌ای درآمده است که حس بسیار خوبی را به هنگام تایپ و استفاده کردن ارائه می‌دهد. قسمت Touchpad نیز بزرگتر شده است و از پنج لمس همزمان پشتیبانی می‌کند درحالیکه Surface 3 تنها از سه لمس همزمان فرمان می‌گیرد.

 

 

همچنین Surface Pro 4 دستگاه نازک‌تری نسبت به Surface 3 می‌باشد و از طراحی بهتر و حاشیه دور صفحه نمایش کمتری برخوردار است. بلندگوهای آن نیز از Surface 3 قویتر است.

در Surface Pro 4، قلم به صورت آهنربایی به کنار سمت چپ بدنه می‌چسبد که این امکان در Surface 3 موجود نیست.

 

 

 

 

نهایت یک لپ تاپ - Microsoft Surface Book ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۴:۵۸:۱۵ ب.ظ

 

 

اما اگر استفاده حرفه‌ای از لپ تاپ خود به منظور اجرای نرم افزارها و بازی‌های سنگین که نیاز به سخت افزار بسیار بالایی دارند می‌کنید، پیشنهاد ما به شما یک Surface Book است. Surface Book از پردازنده گرافیکی مجزا NVidia GeForce 940m به حجم یک گیگابایت و NVidia GeForce 965m به حجم دو گیگابایت بهره می‌برد که هیچ محدودیتی برای شما در اجرای هر بازی و نرم افزاری به عنوان یک لپ تاپ، به وجود نخواهد آورد. اما دیگر اجزا سخت افزار دقیقا همان چیزی است که در Surface Pro 4 استفاده شده است. تراکم پیکسلی و نوع صفحه نمایش آن همانند Surface Pro 4 می‌باشد اما به میزان 0.7” بزرگتر است.

 

 

ضخامت Surface Book در حالت تبلت از تمام دستگاه‌های Surface و تمام کامپیوترها کمتر است به طوریکه نازک‌ترین و سبک‌ترین کامپیوتر Core i7 لقب گرفته است. دستگاهی بسیار زیبا که تمام بدنه آن علاوه بر کیبورد، شیشه‌ای و فلزی و با روکش منیزیومی است.

 

 

در کیبورد Surface Book، علاوه بر کارت‌های گرافیک مجزا، باتری‌هایی نیز قرار داده شده‌اند که عدد 16 ساعت پخش مداوم ویدئو برای Surface Book i7 را به ارمغان می‌آورد، عددی بدون رغیب بین تمام لپ تاپ‌های موجود.

کیبورد Surface Book نقش پایه را برای آن ایفا کرده و همانند Surface Pro 4 و Surface 3 دارای پایه‌ای بازشونده داخل بدنه نیست.

 

 

مسائل این چنین باعث می‌شوند تا Surface Book به هیچ وجه همانند Surface Pro 4 و Surface 3، از تمام جهات یک تبلت نباشد. وقتی Surface Book از کیبوردش جدا می‌شود، باتری آن تبدیل به ضعیف‌ترین باتری بین دستگاه‌های Surface می‌شود، هیچ پورتی از جمله USB یا MiniDisplay یا حتی شارژر روی آن وجود ندارد و همانطور که گفته شد، پایه هم برای ایستادن ندارد. همچنین بزرگتر از آندو نیز هست که این مسئله در تبلت بودن آن مشکلات بسیاری را به وجود می‌آورد.

اما به هر حال ممکن است که شما برای کارهای حرفه‌ای نیاز به سخت افزار بسیار قوی آن چنان داشته باشید و مشکلات فوق را بپذیرید. اما براساس تست‌های موجود، Surface Pro 4 اکثر نیازهای شما حتی از یک لپ تاپ قوی را فراهم می‌آورد و نقصی ندارد.

 

 

نتیجه گیری را به عهده خودتان می‌گذاریم با وجود اینکه تمام اطلاعات مورد نیاز درباره‌ی دستگاه‌های Surface را در اختیار شما قرار داده‌ایم. اما با توجه به داستانی که بر Microsoft و Surface گذشت و ساختار کلی آن، اگر نیاز به سخت افزار را برای خود به صورت دقیق تعریف کنید، بسیار بهتر است که حتی Surface 3 را در اولویت انتخاب خود قرار دهید تا از نهایت معنای یک دستگاه همراه بهره‌مند شوید. و در صورتی که انتظاری همانند دیگر لپ تاپ‌ها را دارید و به نرم افزارهای سنگین نیاز پیدا خواهید کرد، Surface Pro 4 بهترین انتخاب است و در غیر ایندو صورت، Surface Book پاسخگوی هر نیازی از شما به سخت افزار و باتری قوی است.

 

 

دیگر اطلاعات سخت افزاری درمورد دستگاه‌های Surface را می‌توانید از فروشگاه سرفیس ایران و توسط لینک زیر، دریابید:

 

فروشگاه سرفیس ایران

 

ضمن تشکر از شما به خاطر همراهی با ما در این 6 قسمت (چرا سرفیس بخریم؟)، امیدواریم که به صورت کامل از تمام موارد مربوط به دستگاه‌های Surface مطلع شده باشید و آنها را شناخته باشید.

 

 

دنیا در حال تغییر است و شک نکنید که لپ تاپ‌ها ناگریز از تبدیل شدن به دستگاه‌هایی شبیه به Surface هستند، حتی Apple با MacBookهای پرمدعا که هنوز به پیشرفت نرسیده‌اند. و Microsoft بهترین تولید کننده Surface بوده است، همچنان هست، و خواهد بود.

 

جعبه گشایی Microsoft Surface Pro 4 ۶ بهمن ۱۳۹۵ ۰۷:۳۴:۴۳ ب.ظ

در فروشگاه سرفیس ایران به بررسی اقلام موجود داخل جعبه سرفیس پرو 4 می پردازیم. با ما همراه باشید تا محتویات داخل جعبه این دستگاه را مشاهده کنیم.

 

 

نگهداری از دستگاه‌های Surface – قسمت سوم: محافظت نرم افزاری ۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۶:۱۵:۰۸ ب.ظ

بعد از مراقبت‌های فیزیکی و سخت افزاری، نوبت به مراقبت‌های نرم افزاری می‌رسد که شاید بتوان گفت تاثیری در عمر کلی دستگاه شما ندارند. اما برای شما و ارتباط برقرار کردن با دستگاه، از دو مورد دیگر بسیار مهمتر هستند. به طوریکه تمام استفاده و کاربرد شما از دستگاه به صحت کامل نرم افزاری آن وابسته است. ما در اینجا به عالی‌ترین و ایده‌آل‌‌ترین حالت نرم افزاری ممکن می‌پردازیم، به این معنا که رعایت نکردن یکی از موارد تنها ممکن است شما از حالت عالی نرم افزازی دور کند و آسیب جدی نخواهد زد. اگرچه برخی عدم رعایت برخی توصیه‌ها نیز می‌تواند باعث از کار افتادن دستگاه شما شود.

 

 

با توجه به خاص بودن دستگاه‌های Surface نسبت به دیگر کامپیوترهای اجرا کننده Windows، و اینکه برای هرکدام از آنها نسخه مخصوصی از Windows طراحی شده است، دستگاه‌های Surface خیلی کمتر با مشکلات نرم افزاری رایج Windows روبرو می‌شوند چرا که سیستم عامل آنها کاملا برای سخت افزار موجود مناسب سازی شده است. به طوریکه بسیاری از مشکلات و Bugهای آزار دهنده در Windows، توسط به روز رسانی دستگاه حل خواهند شد. بنابراین بهترین حالت استفاده شما از دستگاه در حالتی است که سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی آن را به روز و update‎ نگه دارید. اما نکات حائز اهمیت دیگری نیز برای شما وجود دارد که در اینجا به آنها خواهیم پرداخت.

 

 

با توجه به اصل بودن نسخه سیستم عامل این دستگاه‌ها، مخصوصا در Windows 10، به هیچ وجه و تحت هیچ عنوانی اقدام به نصب دوباره Windows نکنید. در Windows 10 گزینه‌ای برای Reset کردن سیستم عامل وجود دارد که شما را از نصب دوباره Windows بی نیاز می‌کند. این گزینه این امکان را به شما می‌دهد که با نگه داشتن و یا حذف کردن فایل‌های موجود در کامپیوتر، اقدام به نصب مجدد سیستم عامل کنید.

 

 

درمورد امنیت سیستم عامل یا به بیان ساده‌تر، جلوگیری از حمله Spamها و ویروس‌ها، تنها کاری که از دست شما ساخته است، مراقبت، مراقبت و مراقبت است. داشتن بهترین ضدویروس برای مثال نسخه اصلی ESET Nod 32 اصلا به معنای امنیت کامل شما دربرابر حمله ویروس‌های مختلف نیست و داشتن آخرین نسخه اصلی آن تنها این اطمینان را به شما می‌دهد که ویروس‌های تولید شده توسط شرکت ESET را شناسایی کند و هیچ تضمین %100 دربرابر دیگر ویروس‌های دیگر شرکت‌های ضدویروس یا بهتر بگوییم، تولید کننده ویروس، وجود ندارد. بنابراین، تنها زمانی می‌توانید با خیال راحت یک حافظه آلوده را به دستگاه متصل کنید که آخرین نسخه اصل تمام ضدویروس‌ها را هم زمان و درکنار یکدیگر داشته باشید. که این امری بسیار پرهزینه است.

 

 

تمام دستگاه‌هایی که با Windows 10 نسخه اصلی همراه هستند، دارای ضدویروس اصلی خود Windows به نام Windows Defender نیز هستند. اما Windows Defender بر طبق قاعده‌ای که بیان شد، به هیچ وجه نمی‌تواند به عنوان تظمین کننده %100 امنیت شما باشد، اما از پس Spamها، Mallwareها و ویروس‌های معمول برمی‌آید.

 

 

بنابراین، توصیه ما به شما همچنان مراقبت، مراقبت و فقط مراقبت در دنیای مجازی است که همواره مملؤ از ویروس‌های مختلف است و با حافظه‌های جانبی در دستگاه‌ها به گردش می‌پردازند. توجه کنید که به هیچ وجه حافظه‌های USB مشکوک را به دستگاه خود متصل نکنید و یا از وبسایت‌های نامعتبر فایلی را دانلود نکنید.

 

 

برای بهره بردن از تمامی امکانات یک دستگاه Surface، می‌بایست شما دارای یک حساب Microsoft باشید که روی دستگاه اعمال شده باشد و درواقع دستگاه شما به وسیله آن حساب کار کند. ایجاد حساب Microsoft رایگان و بسیار ساده است و اصلا به دشواری ساخت یک حساب Apple نیست و برای استفاده از تمام خدمات Microsoft به آن نیاز پیدا خواهید کرد. البته لازم به ذکر است که برای خرید از فروشگاه نرم افزاری Store، به اضافه کردن یک آدرس و شماره تلفن حقیقی که در کشوری که مورد تایید Microsoft است، نیاز دارید (ساخت حساب Apple در هر شرایطی نیاز به مرحله اخیر را دارد).

 

 

پایین آمدن سرعت کلی دستگاه، می‌تواند به علت ازدیاد نرم افزارهای پس زمینه باشد. لذا صرفا نرم افزارهای ضروری و مورد نیاز خود را در دستگاه نگهدارید. در منوی Task Manager و زبانه Startups می‌توانید نرم افزارهایی که همراه با شروع سیستم عامل، شروع می‌شوند را کنترل کنید. مدیریت آنها می‌تواند در سریعتر بالا آمدن دستگاه شما، تاثیر مهمی داشته باشد. اگرچه در حالت کلی، دستگاه‌های Surface (به غیر از Surface RT, 2, 3) از حافظه اصلی SSD بهره می‌برند که سرعت بسیار بالاتری به نسبت دیگر لپ تاپ‌ها را دارند و به همین علت بسیار سریعتر از دیگر لپ تاپ‌ها شروع به کار می‌کنند. همچنین، در گاهی اوقات، بسیاری از مشکلات و کندی‌های نرم افزاری توسط Restart کردن دستگاه حل می‌شوند.

 

 

بحث نرم افزار، گسترده‌ترین بحثی است که درباره‌ی هر دستگاه مطرح می‌شود و بدون شک در این مطلب مجال پرداختن به تمام جنبه‌‌های آن وجود ندارد. پس از شما دعوت می‌کنیم تا با ما در دیگر مطالب آموزشی و خبری برای دانایی هرچه بیشتر از دستگاه‌های Surface و نحوه‌ی استفاده از آنها، همراه باشید.

 

نگهداری از دستگاه‌های Surface – قسمت دوم: محافظت سخت افزاری ۶ بهمن ۱۳۹۵ ۰۷:۱۷:۱۰ ب.ظ

مراقبتهای سخت افزاری، مواردی هستند که واقعا نیاز به آموزش دارند. چراکه برای مثال مراقبتهای فیزیکی جزو پیش فرض‌های یک کاربر وسایل دیجیتال هستند و کمتر کسی از آنها مطلع نیست. همچنین مراقبتهای سخت افزاری برای هر دستگاهی، متفاوت است.

 

باتری

در مطلب جداگانه‌ای، طرز استفاده و نگهداری باتری دستگاه‌های Surface به طور کامل بررسی شده است که از طریق لینک زیر می‌توانید به آن مراجعه بفرمائید:

ترفندها: باتری دستگاه‌های Surface

اما در اینجا نیز به خلاصه‌ای از نحوه رفتار با باتری می‌پردازیم.

باتری‌های استفاده شده در دستگاه‌های Surface و مخصوصا Surface Pro و Surface Book، باتری‌هایی با ظرفیت بالا و قوی هستند. اما به علت قوی بودن سخت‌افزار آنها، بسیار زودتر از دیگر تبلت‌ها دشارژ می‌شوند که این مسئله آسیب‌پذیری آنها را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. با توجه به ساده نبودن تعویض باتری آنها، نگهداری و استفاده صحیح نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

- نگذارید باتری آنها هرماه بیش از یک یا دو بار کاملا خالی شود.

- آنها را تنها در یک سیکل شارژ کنید.

- هنگام شارژ از دستگاه استفاده نکنید و حتی الامکان آنرا خاموش کنید.

- برای کارهای سنگین تنها از خود باتری به تنهایی استفاده کنید.

 

محافظت از پورت‌های دستگاه

با توجه به ساختار مدرن و پیچیده ساخت دستگاه‌های Surface، تعمیرات هرچند ناچیز آنها بسیار هزینه بر خواهد بود. بنابراین دقت خاصی در استفاده از پورت‌های دستگاه که شامل خروجی تصویر Mini Display، USB 3.0 و شارژر می‌شوند، بفرمائید.

 

 

هیچگاه از شارژر متفاوت و قویتر از دستگاه خود استفاده نکنید. برای مثال از شارژر Surface Book برای شارژ کردن Surface Pro 4 استفاده نکنید. سعی کنید تا وسایل USB مشکوک به جریان آسیب زننده را به دستگاه متصل نکنید. در صورت امکان از USB Hub هایی استفاده کنید که خود دارای منبع جریان می‌باشند، چراکه در غیر اینصورت، اگر چندین وسیله USB را به یک پورت USB متصل کنید، نهایت جریان ممکن را از آن کشیده‌اید که ممکن است باعث آسیب دیدگی شود.

سعی کنید تا از مبدل‌های استاندارد و ترجیحا اصلی Microsoft برای تبدیل Mini Display Port به سایر پورت‌ها همانند HDMI و VGA، استفاده کنید.

 

 

سیم‌ها و کابل‌ها

سیم شارژر را در هیچ شرایطی خم نکنید و آنرا به دور شارژر نپیچید. به هنگام شارژ کردن دستگاه توجه کنید که سیم متصل به پورت شارژ، خم نشده باشد. اکثر قطعی‌ها و آسیب دیدگی‌های سیم شارژر در چنین وضعیتی رخ می‌دهد.

 

 

قسمت خم شدگی کیبورد را که در آن Flat اتصال وجود دارد را زیادتر از حالت عادی خم نکنید و از لختی آن جلوگیری کنید. این قسمت از کیبورد به شدت آسیب پذیر است.

 

 

 

استفاده‌های سنگین

وقتی از دستگاه استفاده سنگینی می‌کنید، که درنتیجه دستگاه داغ کرده و درجه حرارت آن بالا می‌رود (این مورد تنها درباره Surface RT, 2, 3 صادق نیست)، توجه به خنک شدن آن نیز داشته باشید. یعنی مخرج‌های هوا را با دست یا فرش یا پتو و یا هرچیزی مسدود نکنید و اجازه خروج هوای گرم از دستگاه را بدهید. در غیراینصورت، عمر کلی برد و باتری شما کم خواهد شد و حتی ممکن است دستگاه Restart شود. در چنین حالتی اکیدا توصیه می‌شود که به هیچ وجه دستگاه را به شارژ متصل نکنید. برای جلوگیری از گرم شدن دستگاه، نور صفحه آنرا کاهش داده و آنرا در محیط خنکی قراردهید.

 

 

البته در نظر داشته باشید که Surface Pro 4 و Surface Book دارای سیستم خنک کنندگی به کمک مایع یا Hybrid Cooling می‌باشند.

 

 

در مدت زمان طولانی، از نهایت صدای بلندگوها استفاده نکنید.

 

دیگر مراقبت‌های سخت افزاری

پایه نگهدارنده Surface همواره در معرض خطر است. در صورت امکان آنرا از دو طرف همزمان باز کنید. وقتی پایه در بیشترین زاویه باز است، از فشار عمودی روی دستگاه جلوگیری کنید.

 

 

از فشار دادن قلم بر روی دستگاه با نیروی بسیار زیاد خودداری کنید. با توجه به اینکه قلم دستگاه‌های Surface قادر به تشخیص 1024 درجه فشار مختلف هستند، از فشردن قلم روی صفحه نترسید، اما منظور ما فشار بی‌مورد و بیش از حد معمول است. در نرم افزارهای مختلف به راحتی می‌توانید تجربه کنید که نهایت فشار مقبول قلم چه میزان است تا بیشتر از آن را وارد نکنید.­­

 

 

شما از فشار دادن قسمت Touch Pad کیبورد برای کلیک چپ و راست بی‌نیاز هستید. چراکه به راحتی با لمس یک انگشته کلیک چپ، و با لمس دو انگشته روی Touch Pad، کلیک راست را داشته باشید. همچنین برای انتخاب یا کشیدن موردی، می‌توانید از دوبار لمس کردن Touch Pad به عنوان نگه داشتن کلیک چپ استفاده کنید. زدن دکمه‌های فیزیکی پایینی Touch Pad در مرور زمان می‌تواند باعث پایین تر رفتن آنها شود.

 

 

با توجه به اینکه در ساختار Surface Pro 4، قسمت دکمه‌های صدا و پاور به قسمت بلندگو سمت چپ متصل و جفت شده است، بنابراین تعویض دکمه‌ها با تعویض آن بلندگو همراه است که این قضیه باعث می‌شود تا هزینه بالایی را صرفا برای تعویض سه یا حتی یک دکمه بپردازید. در نتیجه مراقب باشید که فشار بیش از حد به سه دکمه دستگاه وارد نکنید.

 

نگهداری از دستگاه‌های Surface – قسمت اول: محافظت فیزیکی ۶ بهمن ۱۳۹۵ ۰۷:۰۷:۱۶ ب.ظ

همانند هر دستگاه دیگری، دستگاه‌های Surface به عنوان دستگاه‌های همراه و قابل حمل، نیاز به مراقبت و نگهداری‌های خاص خود را دارند. البته که دستگاه‌های Surface جزو با کیفیت‌ترین اجناس موجود در زمینه کامپیوتر هستند و یکی از بزرگترین دلایل گران بودن آنها نیز همین مقاومت و کیفیت ساخت بالای آنهاست. اما به خاطر اینکه از هر لپ تاپ یا کامپیوتر دیگری قابل حمل‌تر و همراه‌تر هستند، همواره در معرض خطرات بسیاری قرار دارند.

 

 

 

 

بدنه‌ی این دستگاه‌ها تمام فلزی و با روکش منیزیومی است و همچنین از جلو با آخرین نسل شیشه‌های محافظ Gorilla Glass مقاوم شده‌اند که آنها را واقعا در برابر ضربات مقاوم می‌کنند.

 

 

 

 

اما باز هم کاملا ضد ضربه نیستند و خطراتی در کمین آنهاست. مخصوصا مدل‌های Pro و Book آنها به علت وجود فن‌های خنک کننده، که در چنین مسئله‌ای، دستگاهی همانند Surface 3، Surface 2 و Surface RT مقاومتر به نظر می‌رسد. برای رسیدن به معنای کامل ضد ضربه، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از کیف‌های محافظتی همانند Maroo و STM استفاده کنید که شرکت‌های تولید کننده آنها تظمین محافظت کامل از دستگاه شما را می‌دهند.

 

 

 

 

همچنین یکی از هزینه بر ترین تعمیرات دستگاه‌های Surface مربوط به تعویض صفحه نمایش به علت ضربه خوردگی است که شما می‌توانید با نصب محافظ‌های شیشه‌ای صفحه، از این مورد جلوگیری کنید. لازم به ذکر است که هزینه تعویض صفحه نمایش این دستگاه‌ها در حدود دو سوم قیمت خود دستگاه می‌باشد، پس نصب یک محافظ صفحه نمایش برای جلوگیری از چنین هزینه سنگینی، بسیار به صرفه خواهد بود.

 

 

 

مراقبت از این دستگاه‌ها، نیاز به توجه زیاد شما دارد. وقتی دستگاه را روی پایه باز شده خود و روی یک میز می‌گذارید، مراقب قسمتی که میز به اتمام می‌رسد باشید. چراکه ممکن است به علت فاصله خالی موجود بین پایه باز شده و خود دستگاه، پایه از انتهای مرز میز خارج شده و باعث واژگونی دستگاه شما و در نتیجه به زمین خوردن آن روی صفحه نمایش بشود.

 

 

 

 

یکی دیگر از مسائل مهم، دادن دستگاه به دست افراد دیگر است. دستگاه‌های Surface به نسبت دیگر تبلت‌ها سنگین‌تر هستند، پس ممکن است افراد دیگر با توجه به تبلت بودن Surface، نیروی کمی را برای نگه داشتن آن استفاده کنند که می‌تواند باعث افتادن دستگاه شود. به این مسئله در روزهای اول خریداری Surface خود نیز عنایت خاصی بفرمائید.

 

 

 

 

قلم این دستگاه‌ها در Surface Pro 4 و Surface Book به صورت آهنربایی به بدنه متصل می‌شود، که این مسئله در برخی موارد می‌تواند باعث بی‌توجهی و در نتیجه افتادن قلم شود. به زمین خوردن قلم، می‌تواند باعث آسیب دیدگی نوک و یا باتری آن شود. خوشبختانه در این مورد، پک نوکی وجود دارد که حاوی پنج عدد نوک قابل تعویض با نرمی‌های متفاوت است و می‌توانید در صورت آسیب دیدگی، نوک قلم آنرا تعویض کنید. همچنین باتری آن نیز قابل تعویض است.

 

کیبورد این دستگاه تقریبا چیزی برای خراب شدن در اثر افتادن از ارتفاع ندارد، اما دکمه‌های آن همواره در معرض جدا شدن در اثر تنش برشی هستند. دیگر لپ تاپ‌ها، به‌خاطر وجود یک محافظ همیشگی به نام خود صفحه نمایش، اکثرا آسیب دیدگی این چنین را ندارند. اما درمورد کیبورد دستگاه‌های Surface وقتی جدا شده‌اند، ممکن است وارد شدن نیروی افقی به دکمه‌های آن باعث جدا شدن آنها بشود. بنابراین وقتی قرار است کیبورد تنها را در کیف خود بگذارید، حتما از وجود یک صفحه‌ی صاف روی دکمه‌ها مطمئن شوید. حتی یک برگه کاغذ هم می‌تواند از دکمه‌ها محافظت کند. اگرچه کیبورد جدید Surface Pro 4 از این نظر، بسیار مقاومتر از Surface 3 و Surface Pro 3 می‌باشد.

 

 

 

 

در پایان، شما را دعوت به تماشای ویدئو لحظاتی از مراسم معرفی Surface Pro 3 می‌کنیم که در آن، Panos Panay دستگاه را از ارتفاعی به زمین انداخته و همان دستگاه را به یکی از خبرنگاران حاضر که لپ تاپ MacBook دارد هدیه می‌دهد و از او می‌خواهد که این دستگاه را بعدا تست کرده و درمورد آن، اطلاع رسانی‌ها لازم را انجام دهد و یا حتی اینکه به جای MacBook، از Surface استفاده کند.

 

 

  << قبلی   1   2   3   4   5   6   7   8   بعدی >>