1   2   3   4   5   6   7   8   بعدی >>

جعبه گشایی و بررسی Surface Pro جدید از نزدیک برای اولین بار در ایران ۲۷ تير ۱۳۹۶ ۰۸:۳۳:۴۳ ب.ظ

در ابتدا و پیش از هرچیزی تشکر ویژه‌ای از فروشگاه سرفیس ایران به عنوان وارد کنند اصلی محصولات مایکروسافت می‌کنیم، که به محض ورود این دستگاه به ایران، امکان تست و بررسی آن را از نزدیک در اختیار ما قرار دادند.

لذا همین حالا می‌توانید آنرا توسط لینک زیر، خریداری فرمائید:

 

 

همچنین تنها و اولین ویدئو جعبه گشایی Surface Pro جدید در ایران را می‌توانید در کانال آپارت ما تماشا نمائید.

 

 

 

 

در مطلب پیشین بررسی Surface Pro 2017، موارد تفاوت آن با Surface Pro 4 ذکر شد.

اما در اینجا به دیگر تفاوت‌هایی که حین کار با این دستگاه، به آنها پی بردیم خواهیم پرداخت.

 

 

عدم وجود قلم در داخل جعبه، اولین تجربه ناراحت کننده ما از این دستگاه بود. به طوریکه در حافظه ما، نام Surface Pro همواره همراه با قلم در داخل جعبه آن بوده است. بنابراین این اولین باریست که شما یک دستگاه Pro از Surface را خریداری می‌کنید و خبری از قلم در جعبه آن نیست.

زمانی که Surface Pro و Surface Pro 4 را همزمان در دست می‌گیرید، اولین نکته‌ای که متوجه آن می‌شوید سبکی بیش از انتظار Surface Pro نسبت به Surface Pro 4 خواهد بود، به طوریکه ما اصلا انتظار نداشتیم که تنها 16 گرم تفاوت، می‌تواند انقدر محسوس باشد. البته با این توضیح که ما مدل Core m3 آنرا جعبه گشایی نمودیم. این در حالیست که در این مدل، Surface Pro نسبت به Surface Pro 4 حتی 2 گرم سنگین‌تر نیز شده است.

اما به هرحال، احساس سبکی نسبت به مدل Core i5 از Surface Pro 4 کاملا محسوس می‌باشد.

 

اگرچه ضخامت دستگاه به هیچ وجه تغییر محسوسی نداشته و کاملا همانند Surface Pro 4 به نظر می‌آید.

 

 

لبه‌های دستگاه به صورت بسیار نامحسوسی منحنی‌تر شده‌اند.

 

 

دیگر تفاوت چشم گیر، تعداد کانال‌های هوا برای سیستم خنک کنندگی دستگاه است که از Surface Pro 1 تا به حال، همچنان در حال کمتر شدن هستند. بدین معنی که تعداد اجزا جدا کننده هر مجرا کمتر شده و در نتیجه، هوای عبوری بیشتر می‌شود. این مورد در تصویر زیر قابل مشاهده می‌باشد.

 

 

تفاوت مهم بعدی در پایه نگه دارنده آنهاست. همانطور که در مطلب پیشین بررسی Surface Pro ذکر شد، پایه در این دستگاه جدید، بیشتر و تا 165 درجه باز می‌شود که به این حالت Studio Mode گفته می‌شود. البته نشانه دیگری از Surface Studio در این دستگاه نیز دیده می‌شود که کمی بعد عنوان خواهد شد.

 

 

در همین راستای پایه جدید، مکانیزم خم شدن و نگه دارندگان پایه نیز تغییر کرده‌اند و به جای قطعات پلاستیکی مشکی رنگ، از قطعات فلزی به رنگ خود دستگاه استفاده شده است.

 

 

همانطور که در مطالب قبل ذکر شد، دوربین‌های جلو دستگاه کمی تیره‌تر شده‌اند تا در حاشیه مشکی رنگ حول صفحه نمایش، کمتر به چشم آیند. اما گمان می‌رود که Microsoft به همین خاطر از دوربین جلو با اندازه لنز و سنسور کوچکتری نسبت به Surface Pro 4 استفاده کرده است.

 

 

دو قطعه فلزی مربوط به محل نگهداری کیبورد دستگاه نیز حذف شده‌اند که در تصویر زیر قابل مشاهده می‌باشد.

 

 

همانطور که ذکر شد، مدل مورد بررسی ما Core m3 بود و بنابراین شارژر آن نیز با مدل Core i5 از Surface Pro 4 تفاوت داشت.

 

 

اما به سراغ روشن نمودن دستگاه و بررسی تفاوت‌های آن در این حالت می‌رویم.

 

 

پیش از هرچیز، زمانیکه مرورگر Microsoft Edge را باز کردیم، شاهد انتقام گیری Microsoft از Google بودیم. چراکه چندی پیش شرکت Google در مرورگر Chrome خود بر روی Windows 10، صفحه‌ای را به نمایش گذاشت که آموزش می‌داد تا چگونه مرورگر اصلی خود را از Edge به Chrome تغییر دهید تا سرعت بیشتری را تجربه کنید.

اما حالا نیز، Microsoft به خوبی انتقام گرفت و صفحه‌ای حتی با جلوه‌های گرافیکی بیشتری را به منظور اطلاع رسانی از سرعت بیشتر Edge در ابتدای ورود شما به آن قرار داده است.

 

 

به شما گفتیم که نشانه دیگری نیز از Surface Studio در این دستگاه وجود دارد. این نشانه، تغییر استاندارد رنگی کل صفحه نمایش از حالت Enhanced به sRGB می‌باشد. تغییری که حالا تنها در Surface Studio و Surface Pro موجود است.

 

 

 

آخرین تغییری که بسیار مارا خوشحال نمود، وجود منوی معروف به پروژه Power Throttling در قسمت Battery Saving این دستگاه بود. یعنی اولین دستگاه Windows 10 که از این قابلیت استفاده می‌کند.

بدین ترتیب شما خواهید توانست تا توازن‌های بیشتری را به دلخواه خود بین قدرت و مصرف انرژی برقرار نمائید.

این توازن‌ها عبارتند از:

 

Best battery life – Recommended – Better Performance – Best Performance

 

 

 

 

 

 

منبع:

surfacenews.ir

Core m3 برای چه افرادی مناسب است؟ ۱۹ تير ۱۳۹۶ ۰۳:۲۵:۲۰ ب.ظ

حتی با آمدن Surface Pro 2017، خرید Surface Pro 4 هنوز هم از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است. مخصوصا با توجه به اینکه از حالا به بعد، شاهد کاهش قیمت هرچه بیشتر Surface Pro 4 خواهیم بود؛ همانطور که این موضوع را در Surface Pro 3 شاهد بودیم.

اما خب به هر حال، مدل‌های Core i5 دستگاه Surface Pro 2017 بدون فن هستند و به همین سبب، شارژدهی باتری آنها بالاتر است. این قضیه فقط در مدل Core m3 دستگاه Surface Pro 4 نیز دیده می‌شود. لذا ممکن است تا بسیاری به Surface Pro 4 Core m3 به دید جایگزینی برای Surface Pro 2017 نگاه کنند.

لذا خریداران مدل Core m3 دستگاه Surface Pro 4، حالا از هر زمانی بیشتر خواهند بود. علاوه بر اینکه این مدل، درواقع ارزان‌ترین مدل Surface Pro 4 نیز می‌باشد.

اما مهمترین مسئله‌ای که در این بین وجود دارد، عدم اعتماد یا در بیان بهتر، عدم اطلاع مردم از پردازنده Core m3 می‌باشد؛ تنها عاملی که می‌تواند خریداران آنرا منصرف نماید.

 

بنابراین ما در اینجا به بررسی دقیق قدرت این دستگاه و اینکه این دستگاه برای چه افرادی مناسب می‌باشد، خواهیم پرداخت.

 

 

پس از حدود 6 ماه استفاده از یک دستگاه Surface Pro 4 با پردازنده Core m3 و میزان 4GB حافظه RAM، نتیجه بدین صورت است که این دستگاه، قادر به اجرای تمام نرم افزارهای کامپیوتری معمول می‌باشد؛ علاوه بر تمامی برنامه‌های کاربردی موجود در فروشگاه نرم افزاری Store. بنابراین یک تبلت واقعا کامل به حساب می‌آید.

تجربه استفاده از نرم افزارهایی همچون Adobe Photoshop نیز نشان دهنده ضعف این دستگاه در اجرای آنها نیست. همچنین نرم افزارهایی همانند Autodesk 3Ds MAX و Catia نیز بدون مشکل و در سطوح طراحی‌ها و خروجی‌های سبک، روان اجرا می‌شوند. بازی‌های مرسوم همانند Pro Evolution Soccer 2017 نیز بدون مشکل و روان بر روی آن اجرا می‌شود.

لذا تفاوت بسیار چشم گیری بین این دستگاه و مدل Core i5، دیده نمی‌شود. اما برتری اصلی مدل Core i5، به پردازنده گرافیکی Intel HD 520 آن برمی‌گردد که در مورد Core m3، شاهد Intel HD 515 برای آن هستیم. لذا اجرای بازی‌ها و نرم افزارهای گرافیکی توسط مدل Core i5، روان‌تر خواهد بود.

 

Geekbench 4.0 Graphics OpenCL (عدد بالاتر، به معنای قدرت پردازش گرافیک بیشتر است)

 

 

به طورکلی، مدل Core m3 این دستگاه، نیاز شما را از یک کامپیوتر فراهم خواهد آورد.

بنابراین، این دستگاه برای دانش آموزان و مدرسانی که انتظارات عادی یک کامپیوتر را دارند، بسیار مناسب‌تر از مدل Core i5 است. چراکه کمی سبک‌تر و با شارژدهی باتری بالاتری است.

 

 

اما رقیب اصلی آن، در واقع Surface 3 به حساب می‌آید. چرا که آن نیز بدون فن و با شارژدهی بالا و مخصوص دانش آموزان و دانشجویان است. علاوه بر اینکه Surface 3 دستگاه ارزان‌تری نیز هست. اما مدل Core m3 دستگاه Surface Pro 4، به هرحال قوی‌تر از Surface 3 بوده و نرم افزارهای سنگین بیشتر را نسبت به Surface 3 می‌تواند اجرا کند. بنابراین چنانچه شما هیچگاه مجبور به استفاده از نرم افزارهای سنگین نخواهید شد، Surface 3 دستگاه مناسب‌تری است. اما حتی در اینصورت نیز منطق‌هایی برای خرید مدل Core m3 دستگاه Surface Pro 4 برای شما وجود دارد. Surface Pro 4 از قابلیت Windows Hello که همان قفل گشایی دستگاه با چشم می‌باشد، استفاده می‌کند. همچنین، کیفیت صفحه نمایش آن بسیار بهتر از Surface 3 بوده و برای تماشای فیلم مناسب‌تر است. از نظر ظاهری نیز، Surface Pro 4 نازک‌تر از Surface 3 و همچنین با Signature Type Cover زیباتر هم خواهد بود. تمامی این‌ها هزینه بالاتر مدل Core m3 دستگاه Surface Pro 4 نسبت به Surface 3 را ایجاب می‌کنند.

 

اگر نگاهی به Benchmark (نتایج تست پردازنده در عمل) دستگاه Surface Pro 4 مدل Core m3، بیندازید، متوجه خواهید شد که Core m3 کمی قویتر از انتظار عموم است.

 

Geekbench 4.0 Benchmarks (عدد بالاتر، به معنای قدرت پردازنده مرکزی بیشتر است)

 

 

PCMark Home Conventional 3.0

 

 

استفاده از چندین برنامه همزمان در Core m3، همانند Mail، Edge، Store، Twitter و Adobe Photoshop Elements، تنها 70% از 4GB حافظه RAM آنرا اشغال خواهد کرد. و این یعنی برای کارهای معمولی شما، این میزان از حافظه RAM کافی می‌باشد.

 

 

در مجموع، چنانچه استفاده شما از کامپیوتر، اجرای Office، اجرای برنامه‌های کامپیوتری معمول علاوه بر نرم افزارهای کمی سنگین‌تر همانند Adobe Photoshop در سطوح عادی می‌باشد، Surface 3 گزینه بسیار مناسبی است. اما اگر استفاده شما کمی سنگین‌تر باشد و قدرتی نزدیک به Core i5 را خواستار باشید و همچنین می‌توانید هزینه بیشتری را در ازای صفحه نمایش بهتر و Windows Hello پرداخت کنید، Surface Pro 4 با پردازنده Core m3 بسیار مناسب می‌باشد.

 

منبع:

surfacenews.ir

 

دستگاه‌های شبیه به Surface ۱۹ تير ۱۳۹۶ ۰۳:۲۲:۳۱ ب.ظ

تردیدی در این قضیه وجود ندارد که دستگاه‌های Surface، در واقع آینده کامپیوترهای همراه هستند. چراکه فیزیک آنها، چنین آینده‌ای را ایجاب می‌کند؛ همان جمله معروف "یک iPad که توانایی‌های MacBook را داراست" کوتاه‌ترین عبارت بیانگر این قضیه می‌باشد.

اما اینکه دیگر شرکت‌های ساخت لپ تاپ، در چه وضعیتی برای رسیدن به فیزیک Surface هستند، بحث بسیار جالبی در دوره زمانی ما به شمار می‌رود.

 

همانطور که حذف درایو نوری دیسک خوان، جایگزینی حافظه‌های SSD با حافظه‌های سنگین وزن HDD، لمسی شدن صفحه نمایش، حذف قابلیت باتری جدا شونده و بسیاری دیگر، در بالاترین کلاس لپ تاپ‌های Apple، Asus، hp، DELL، Lenovo و... مواردی اجباری برای خریداران بود، حالا نیز در حال نزدیک شدن به دوره زمانی هستیم که فیزیک همانند Surface، تبدیل به اجباری برای خریدارن می‌شود. چه آنها از این قضیه راضی باشند و چه نباشند؛ همانطور که موارد مذکور، اجبارا توسط شرکت‌های سازنده، حذف گردیدند.

 

ما در اینجا به دستگاه‌هایی خواهیم پرداخت که بسیار شبیه به Surface هستند و به اعتقاد ما در واقع Surface تولید شده توسط دیگر شرکت‌ها به شمار می‌روند.

البته که معروف‌ترین آنها، Apple iPad Pro است، اما این دستگاه تنها یک گوشی 13 اینچی و غیر قابل مقایسه با لپ تاپ‌هاست. لذا آنرا حتی وارد بحث خود هم نخواهیم کرد.

 

 

اگر از Asus Zenbook که Convertible است و دارای کیبورد چرخنده است بگذریم، شبیه‌ترین دستگاه‌های دیگر شرکت‌ها به Surface را در این مطلب بررسی می‌کنیم. که البته اینها تنها دستگاه‌های موجود شبیه به Surface نیستند، اما شاخص‌ترین آنها به شمار می‌روند:

 

 

 

 

hp Spectre 12

 

 

در مورد آن تنها یک جمله می‌توان گفت:

"اولین دستگاهی که بسیار شبیه به Surface بود".

 

اگرچه، Sony VAIO Due 11, 13 نیز حتی پیش از اولین Surface Pro، تبلت کامپیوتری به همراه قلم را ارائه می‌داد، اما به هیچ وجه شبیه دستگاه‌های Surface نبود.

این در حالیست که hp Spectre x2، از همه لحاظ یک Surface به نظر می‌آید.

 

 

پایه باز شونده، کیبورد آهنربایی پارچه‌ای و قلم، ویژگی‌هایی هستند که پیش از این فقط در Surface می‌توانستیم بیابیم.

سخت افزار این دستگاه بسیار مناسب است و همان Core i5, i7 و حتی Core m3 که در Surface داشتیم را می‌بینیم. قیمت آن نیز از Surface Pro 4 مناسب‌تر است. البته این موارد به هیچ وجه دلیل بالاتر بودن ارزش خرید آن نسبت به Surface Pro 4 نیست.

این موضوع را تنها یکبار در اینجا مطرح می‌کنیم تا برای دستگاه‌های بعدی که قرار است در این مطلب معرفی کنیم، همواره در نظر داشته باشید.

 

 

دستگاه‌های Surface، از آنجایی که ساخته شده توسط سازنده Windows، یعنی Microsoft هستند، برترین اجرا کننده تضمین شده Windows نیز هستند. به طوریکه از نظر اجرای Windows، هیچ شرکت دیگری قابل رقابت با Microsoft نیست. این قضیه به امکانات بالاتر Windows همانند Windows Hello، Windows Ink و... نیز بسط پیدا می‌کند.

از طرفی، دستگاه‌های Surface، بالاترین کیفیت ساخت بدنه، صفحه نمایش، باتری، کیبورد و قلم را دارا هستند، به طوریکه به عنوان پرچمدار و الگویی رؤیایی برای دنباله روندگان آن ایفای نقش می‌کنند.

 

زیرا باز نیز دستگاهی همانند hp Spectre، برتر از Surface Pro 4 نخواهد بود.

اما نشان از تغییر بازار لپ تاپ‌ها و رو به پیشرفت بودن آنهاست.

لینک خرید hp Spectre 12 از فروشگاه سرفیس ایران

 

 

 

 

Dell Latitude 5285

 

 

یکی از برترین و موفق‌ترین شرکت‌های تولید لپ تاپ، Dell آمریکا می‌باشد. این شرکت معروف به مهندسی شگفت انگیز در طراحی برد دستگاه‌های خود است. لذا زمانیکه Dell تصمیم می‌گیرد تا Surface را تولید کند، از همان المان‌های خود نیز بهره می‌برد.

 

 

Dell Latitude 5285 یکی از قوی‌ترین Surface های موجود در بازار می‌باشد که البته قیمت تمام شده آن نیز همانند Microsoft Surface خواهد بود. این دستگاه، درست مثل Microsoft Surface، دارای کیبورد آهنربایی، قلم و پایه نگه دارنده است.

 

 

 

 

 

 

Lenovo IdeaPad Miix 700

 

 

زیباترین طراحی Lenovo که در محصولات لوکسش و با عنوان Watchband Hinge شناخته می‌شود، در پایه Miix 700 استفاده شده است تا یک Surface فوق العاده زیبا را از شرکت Lenovo ارائه دهد.

 

 

تفاوت آن با Dell Latitude 5285، در آن است که تمام مدل‌های Miix 700، بدون فن هستند و از پردازنده Intel Core m استفاده می‌کنند. Miix 700 درواقع یکی از معدود دستگاه‌هایی است که تمام اعضا خانواده Core m از جمله Core m3، Core m5 و Core m7 را در خود شامل می‌شود. لذا تمام مدل‌های Miix 700 بدون فن بوده و از شارژدهی باتری بالاتری نسبت به Surface Pro 4 Core i5 و Dell Latitude 5285، بهره می‌برند.

 

 

این دستگاه نیز همانند دو مورد مذکور، دارای کیبورد آهنربایی پارچه‌ای، قلم و پایه باز شونده می‌باشد.

لینک خرید Lenovo IdeaPad Miix 700 از فروشگاه سرفیس ایران

 

 

 

 

Chuwi SurBook

 

 

با خواندن نام آن، احتمالا در ذهن شما این سؤال به وجود آمده است که چرا این شرکت که بزرگ و معروف نیست را معرفی می‌کنیم. اما دلیل انتخاب ما، بسیار مهمتر از معروف بودن می‌باشد.

 

دستگاه SurBook از شرکت Chuwi (که مشخصا چینی است)، شبیه‌ترین دستگاه موجود به Microsoft Surface Pro تا به امروز است؛ بسیار بیشتر از hp، Dell و Lenovo. به طوریکه برخی حتی آنرا Fake و یا طرح اصل Surface Pro 4 می‌دانند.

کلیپ تبلیغاتی معرفی این دستگاه، به صورت خنده داری، جزء به جزء کپی برداری شده از روی کلیپ تبلیغاتی Surface Pro 4 است.

 

 

اما پس از بی‌نهایت شبیه بودن به Surface Pro 4، تفاوتی که SurBook با Spectre 12، Latitude 5285 و Miix 700 دارد، قیمت بسیار پایین‌تر آن است. که این مورد نیز به علت کاهش کیفیت این دستگاه از همه نظر است؛ از کیفیت صفحه نمایش و بدنه تا پردازنده ضعیف آن که Intel Celeron N3450 بوده و به هیچ وجه قابل مقایسه با Core m و Core i نیست. اگرچه برای مثال، همان دقت تصویر 2736 ×1824 با نسبت تصویر 3:2 که در Surface Pro 4 داشتیم را در اینجا نیز می‌بینیم.

 

 

قیمت Chuwi SurBook، تنها نیمی از قیمت ارزان‌ترین مدل Surface Pro 4 می‌باشد. عاملی که از نظر ما می‌تواند آنرا بسیار پرفروش قرار دهد.

در کنار قلمی که همانند Surface Pro 4، توانایی تشخیص 1024 درجه از فشار را داراست.

اما خود دستگاه سنگین‌تر است و ضخیم‌تر.

 

 

به منظور کوتاهی هرچه بیشتر این مطلب، از آوردن اطلاعات سخت افزاری دستگاه‌های مذکور پرهیز کردیم که برای مشاهده این موارد، کافیست بر روی آنها کلیک کنید.

همچنین لینک خرید برخی نیز در هرکدام موجود می‌باشد.

 

منبع:

surfacenews.ir

 

پشت پرده پایه قوی Surface Studio ۱۹ تير ۱۳۹۶ ۰۳:۱۸:۵۱ ب.ظ

چندی پیش، کانال Microsoft Mechanics در YouTube، اقدام به انتشار ویدئویی نمود که در آن نگاه دقیق‌تری به تمام جزئیات مهندسی موجود در Surface Studio شده است.

اما ما در اینجا تنها به موارد قابل توجهی که پیش‌تر درباره Surface Studio گفته نشده بود می‌پردازیم. که مهمترین آنها، مکانیزم تحمل فشار فوق العاده پایه این دستگاه است که بسیار خبر ساز بود.

همچنین، ویدئو کامل نیز در همین صفحه قابل مشاهده است.

 

 

 

 

با سرفیس نیوز همراه باشید.

 

 

 

مدیریت کل بخش سخت افزاری دستگاه‌های سرفیس، Cindy Louis Wallace، در این ویدئو، کاری که تیم خود در زمینه طراحی Surface Studio انجام داده است را تشریح می‌کند.

 

اولین مورد مهمی که ایشان در این باره به آن اشاره کرده است، کالیبره کردن خاص هر یک از دستگاه‌های Surface Studio در کارخانه به منظور ارائه سه استاندارد رنگی است. به گونه‌ای که کاربر حرفه‌ای می‌تواند با توجه به نیاز خود، برای دریافت بازه‌های رنگی متفاوت، بین استانداردهای Vivid، DCI-P3 و sRGB، موردی که نیاز دارد را انتخاب کند. با دقت در تصویر زیر، می‌توان تفاوت موارد فوق را از یکدیگر تشخیص داد.

 

 

بلندگوهای Surface Studio نیز جالب هستند. به طوریکه از هشت عدد Driver مخصوص صدا در نوار پایینی صفحه نمایش استفاده شده است.

همچنین، در پایه دستگاه نیز، دو بلندگو دیگر به منظور فواصل کوتاه‌تر صوتی قرار داده شده است.

 

 

می‌رسیم به جذاب‌ترین مورد عنوان شده در این ویدئو، که به چگونگی تحمل وزن کاربر خوابیده روی دستگاه می‌پردازد. همانظور که عنوان شد، کاربران حرفه‌ای Surface Studio نیاز دارند تا به منظور طراحی‌های دقیق و استفاده از قلم، یکی از دستان را برای حفظ تعادل بدن، بر روی صفحه نمایش تکیه دهند.

 

 

صفحه نمایش Surface Studio، علی رغم اینکه نازک‌ترین صفحه نمایش لمسی استفاده شده در یک کامپیوتر در دنیاست، به کمک شیشه محافظتی و مکانیزم پایه قدرتمند خود، قادر است تا وزن شما را به هنگام تکیه بر آن تحمل کند.

 

 

اولین راه حل برای تحمل چنین وزنی، اضافه کردن سه صفحه تقویت کننده می‌باشد که توسط بدنه آلومینیومی دستگاه، محصور شده‌اند.

این صفحات دقیقا در راستای محل گذاشتن دستان شما، و همچنین مکانی که با انگشتان خود سعی در خم نمودن دستگاه می‌کنید، قرار داده شده‌اند. واقعا ایده مهندسی و جالبیست.

 

 

راه حل بعدی که پایه یا لولا را تقویت می‌کند، سیستم سه فنر مجزاست که برای انتقال وزن به محل‌هایی که در آن تنش کمتری اعمال می‌شود و همچنین از نظر جنس مقاوم‌تر هستند، استفاده می‌شوند.

 

 

همچنین، خود فنرها نیز بسیار مقاوم دربرابر فشرده شدن هستند و فشار را به میزان زیادی جذب می‌کنند. این فنرها، به گفته خود Microsoft، از اتصالات multi-bar بهره می‌برند که باعث می‌شود تا صفحه نمایشی که در واقع 6 کیلوگرم وزن دارد، برای شما تقریبا بی‌وزن به نظر آید. بنابراین این فنرها، امر بالا و پایین آوردن صفحه نمایش آن چنان بزرگ و سنگین را بسیار راحت‌تر ساخته‌اند. اینها مکانیزم‌هایی هستند که دستگاه عقب مانده‌ای همچون Apple iMac، می‌بایست سالها مورد پیشرفت قرار گیرد تا حتی به ابتدای راهی که Microsoft در پایه دستگاه‌های Surface در چندین سال پیش رسید، برسد.

 

 

سیستم خنک کنندگی قسمت مرکزی یا Base دستگاه، به گونه‌ای مناسب سازی شده است تا با استفاده از مایع خنک کننده به همراه فن، کمترین صدا به گوش کاربر برسد.

 

 

این قسمت دارای سه فن مجزاست که هرکدام برای چیپ خاصی، کار گذاشته شده‌اند. بدین معنی که فن بزرگی برای پردازنده گرافیکی GPU، فن دیگری برای پردازنده مرکزی CPU و فن کوچکتری برای منبع تغذیه PSU، در نظر گرفته شده است.

 

 

آخرین مورد قابل توجه که درباره Base عنوان شد، وجود Adapter جریان در خود دستگاه است. تمام سخت افزار دستگاه، در یک پایه با ضخامت تنها 3 سانتی متر تجمیع شده است، حتی Adapter آن. به طور کلی، Microsoft تلاش زیادی برای نازک و مجتمع بودن Base انجام داده است، که نتیجه آن یک دستگاه بسیار زیبا و شیک می‌باشد.

 

 

 

منبع:

surfacenews.ir

 

هرآنچه باید در مورد پارچه Alcantara بدانید ۱۹ تير ۱۳۹۶ ۰۳:۱۵:۴۷ ب.ظ

 

شاید اگر شما هم در زمینه طراحی و دوخت لباس و یا حتی در زمینه اتومبیل‌های لوکس همانند Porsche، تخصصی نداشته باشید، احتمالا اولین بار است که نام Alcantara یا آلکانتارا به گوشتان می‌خورد. ما نیز همانند شما تنها به بحث‌‌های کامپیوتری تسلط داریم و درواقع این Microsoft بود که توسط دستگاههای Surface، زمینه آشنایی ما را با پارچه Alcantara فراهم نمود.

 

به هرحال اینجا، در تخصصی‌ترین وبسایت مربوط به دستگاه‌های Surface، ما هرچیزی که مرتبط با دستگاه‌های Surface باشد را مورد بررسی قرار می‌دهیم، حتی اگر بر آن شویم که به طراحان لباس و پارچه مراجعه کنیم.

 

به منطور بررسی Alcantara، ما تصمیم گرفتیم که به سؤالات احتمالی موجود در مورد آن بپردازیم.

 

 

Alcantara دقیقا چیست؟

 

Alcantara یک جنس ایتالیایی است که احساسی همانند پارچه جیر را می‌دهد. نام آن نیز در واقع نام یک برند است که متعلق به یک شرکت ثبت شده ایتالیایی به نام Alcantara S.p.A می‌باشد.

 

 

Alcantara از چه چیزی ساخته شده است؟

 

بر اساس Wikipedia، از پلی استر (حدود 68 درصد) و پلی اورتان (حدود 32 درصد) تشکیل شده است. اما مطمئنا دستور ساخت واقعی آن ناشناخته و تنها در اختیار سازنده قرار دارد.

 

 

 

 

نام Alcantara از کجا آمده است؟

 

برخلاف برند آن که ایتالیایی است، نام آن درواقع از یک کلمه عربی می‌آید که احتمالا "القنطرة" بوده و معنای کهن آن نیز Bridge یا پل است. برخی از آن، به عنوان پلی بین جنس کتان و چرم حیوانی اطلاق کرده‌اند.

 

 

Alcantara برای چه کاری استفاده می‌شود؟

 

علاوه بر محصولات اخیر Microsoft، در بسیاری از مصارف دیگر از جمله پوشاک، نمای داخل اتومبیل، قایق‌های تفریحی و صنایع هوایی دیده شده است. یکی از سازندگان خودرو که می‌بایست آنرا در این مورد ذکر کنیم، شرکت Porsche می‌باشد.

 

بر اساس گفته Porsche، سازندگان اتومبیل‌های لوکس از سه نوع Alcantara استفاده می‌کنند:

"سه نوع از Alcantara در دسترس است: پوششی (ساخته شده برای سطوح نشیمن)؛ برای پنل‌ها ( ساخته شده برای درها و موارد این چنین)؛ نرم (برای سطوح در تماس با دستان).

 

 

 

 

چرا برندهای لوکس از Alcantara استفاده می‌کنند؟

 

برای دلایل زیادی. طبق گفته سازندگان، این محصول پیش از هر چیزی، از نمای ظاهری خوبی برخوردار است. مقاوم در برابر لکه است (در زاویه خاصی) و بسیار نرم است. به صورت قابل اعتمادی ماندگار است و به آسانی از بین نمی‌رود و خورده نمی‌شود. همچنین، Alcantara بسیار کم وزن است.

 

علاوه بر اینها، بسیار پایدار است و 100 درصد کربن طبیعی است، بدین معنی که هیچگونه دی اکسید کربن مضری به اتمسفر آزاد نمی‌کند. بسیار پرکاربرد است و می‌تواند در هزاران رنگ مختلف باشد و به آسانی تمیز می‌شود. سطح لغزنده و لیزی ندارد. و در طی گزارشات، ضد حریق و غیر آتش گیر دیده شده است.

همچنین به صورت کلی از چرم اصیل ارزان‌تر است؛ که مورد بحث بعدی ما می‌باشد.

 

 

آیا Alcantara گران است؟

 

در مقایسه با چرم گران و 100 درصد طبیعی، اکثرا خیر. اما همانند هر جنس دیگری، در کیفیت‌های متنوعی در دسترس است، که در این صورت می‌تواند بسیار گران باشد. درهرحال، شرکت‌هایی که از Alcantara استفاده می‌کنند تمایل دارند تا آن را در جایگاه جنس خاصی قرار دهند (همانند Microsoft) و بنابراین هزینه بالاتری را نیز برای آن دریافت می‌کنند. برای مثال، Porsche همان میزان هزینه اضافی را برای Alcantara تعیین کرده است که برای چرم اصیل دریافت می‌کند، درحالی که خود شرکت هزینه کمتری را برای Alcantara پرداخت می‌کند.

 

 

آیا Alcantara از حیوانات تهیه می‌شود؟

 

تظمین شده است که Alcantara به هیچ وجه از ریشه حیوانی نیست. اگرچه گاهی اوقات با عنوان "چرم آلکانتارا" شناخته شده است، اما این تنها یک اصطلاح اشتباه عامیانه است.

 

 

 

 

تفاوت بین Alcantara و چرم جیر لوکس چیست؟

 

کشور مبدا. "Ultrasuede" یا چرم جیر لوکس نیز نام یک برند است، اما بسیار شبیه به Alcantara می‌باشد. تفاوت اصلی بین ایندو این است که Alcantara واقعی ساخت ایتالیاست. در حالیکه محصولات بسیار مشابهی به Alcantara همانند چرم جیر موجود است، Alcantara واقعی از ایتالیا می‌آید.

 

 

نکات بد موجود در Alcantara چیست؟

 

مطمئنا Alcantara همانند هر محصول دیگری کامل نیست. اگر شما از ظاهر و احساس چرم جیر خوشتان نمی‌آید، احتمالا به سراغ Alcantara نیز نخواهید رفت. همانند جیر، نشانه‌های فشار و آثار استفاده بر روی آن باقی می‌ماند. اما این موضوع خیلی هم آزار دهنده نیست.

 

برخی از مردم که تجربه استفاده از Alcantara را دارند، مشکلاتی درمورد ماندگاری آن گزارش داده‌اند. بدین معنی که این محصول به آن میزانی که سازنده آن انتظار دارد شما تصور کنید، ماندگار نخواهد بود.

درهرحال، تجربه شخصی ما در استفاده از Signature Type Cover نشان میدهد که پس از حدود 6 ماه، آثار چربی و ناپاکی‌های دستان، در مکان‌هایی که دستان به منظور تایپ کردن بر آنها تکیه می‌دهند، به وضوح قابل مشاهده هستند.

این موضوع بسیار ناراحت کننده‌ای برای خریدارن Signature Type Cover که هزینه بیشتر را صرفا برای جنس یک محصول می‌پردازند، به شمار می‌رود.

 

لذا تنها راه حل برای جلوگیری از این موضوع، تمیز نمودن دوره‌ای آن به منظور جلوگیری از رسوخ و نشستن ریشه‌ای چربی و لکه در بافت آن است. یعنی شما می‌بایست در بهترین حالت نگهداری، آن را هر هفته یکبار تمیز نمایید.

 

 

 

 

برای اینکار از یک پارچه بدون پرز نرم استفاده کنید. به میزان نصف لیوان، مخلوطی از آب و صابون تهیه کنید و پارچه را توسط آن خیس کنید. اما دقت داشته باشید که آب سر ریز و اضافی پارچه را پیش از تماس با کیبورد خود، بگیرید. کلا، خیس نمودن کیبورد تأثیری در پاکیزگی این جنس نداشته و تنها زمان خشک شدن آنرا افزایش می‌دهد. همچنین، خیس شدن وسیله الکترونیکی همانند کیبورد ممکن است برای آن مضر و خطرناک باشد. اما از بابت خیس شدن مکان تکیه دستان برای تایپ کردن (که اکثرا این مکان‌ها نیز لکه دار می‌شوند) نگران نباشید؛ چرا که در این قسمت قطعات الکترونیکی خاصی قرار داده نشده و خیس شدن آن جای نگرانی ندارد.

 

 

جمع بندی

 

پارچه Alcantara از لوکس‌ترین پارچه‌ها و اجناس مورد استفاده در محصولات خاص است و به نوعی بهترین جنسی است که از حیوانات تهیه نمی‌شود.

اما نگهداری از آن در وسیله‌ای همانند Signature Type Cover، ترفندهای خاص خود را داراست. لذا برای حفظ حالت ابتدایی این محصول، هر هفته یکبار آنرا تمیز نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:

surfacenews.ir

 

پروژه "Power Throttling" در جهت افزایش شارژدهی Windows 10 ۱۹ تير ۱۳۹۶ ۰۳:۱۵:۲۴ ب.ظ

 شارژدهی باتری همواره یکی از عوامل مهم برای افرادی است که با دستگاه‌های Surface و در حالت کلی، با کامپیوترهای همراه سر و کار دارند. از ابتدای تاریخ دستگاه‌های Surface، شاهد شارژدهی باتری بسیار خوبی از دستگاهی همانند Surface RT بودیم. اما همان زمان نیز، Surface Pro 1 از شارژدهی مناسبی بهره نمی‌برد. چراکه از پردازنده سری Intel Core i استفاده می‌کرد. بنابراین با انقراض نسل Surface RT، بزرگترین مسئله دستگاه‌های Surface نیز تبدیل به شارژدهی شد. اگرچه با حذف فن خنک کننده در Surface Pro که عامل بسیار مهمی در خالی شدن باتری بود، شاهد پیشرفت‌های مثبتی در این زمینه برای دستگاه‌های Surface هستیم. اما Microsoft همچنان در تلاش بهبود این قضیه است. چراکه به غیر از انقراض Surface RT در نسل جدید، سیستم عاملی جدید را نیز داریم که از Windows 8 سنگین‌تر است؛ بنابراین تلاش Microsoft برای بهبود شارژدهی، می‌بایست برای اصلاح این سیستم عامل جدید پرمصرف‌تر از قبل، یعنی Windows 10 نیز باشد.

 

 

در این راستا، به همراه پست جدیدی که Microsoft در بلاگ خود گذاشت، تلاش‌های مذکور تا حدی رونمایی شد. طی پستی که توسط آقای Bill Karagounis منتشر شد، پرده از پروژه‌ای تحت عنوان Power Throttling برداشته شد که در حال حاضر در مراحل آزمایش توسط برخی کاربران Insider نسخه 16176 می‌باشد.

 

 

این پروژه بیشتر سعی دارد تا مصرف باتری را در انجام امور Multitasking یا چندکاره، متعادل سازد. یعنی زمانی که شما در حال استفاده از چندین نرم افزار در کنار هم هستید، سعی می‌شود تا باتری بیش از پیش ذخیره شود. روش انجام این کار نیز بدین صورت است که سیستم عامل تشخیص می‌دهد که چه کاری برای شما از بقیه مهم‌تر است تا دیگر نرم افزارها را به حالت خواب ببرد.

 

 

گفته شده است که در حال حاضر، این قابلیت تنها برای آن دسته از پردازنده‌های Intel که از تکنولوژی Speed Shift بهره می‌برند قابل استفاده است؛ تکنولوژی که تنها در نسل ششم و هفتم پردازنده‌های Intel موجود است.

 

 

اگر شما یکی از کاربران Insider هستید، احتمالا بهبودهایی را درمورد شارژدهی دستگاه خود احساس نموده‌اید. شما می‌توانید قابلیت Power Throttling را توسط گزینه‌های Battery موجود در Task Bar، کنترل کنید. این کنترل با یک بازه که بهترین شارژدهی در سمتی و بهترین توان نرم افزاری در سمت دیگر انجام می‌پذیرد. همچنین Microsoft گفته است که شما قادر به خروج برنامه‌های مورد نظر خودتان از قابلیت Power Throttling هستید. روش این کار در اینجا آورده شده است:

 

- به قسمت تنظیمات باتری بروید (Settings > System > Battery).

- روی "Battery Usage by App" بزنید.

- برنامه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

- گزینه "Managed by Windows" را خاموش کنید.

- تیک "Reduce work app does when in background" را بردارید.

 

 

منبع:

surfacenews.ir

 

معرفی نسل جدید Surface با نام Surface Pro ۲ خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۵۸:۰۷ ب.ظ

 

بالأخره پس از بیش از یک سال انتظار، نسل بعدی Surface Pro 4 را تحت عنوان Surface Pro می‌بینیم.

رویداد Microsoft BUILD ذاتا یک مراسم برای رونمایی از دستاوردهای نرم افزاری به حساب می‌آید. اما امسال، Microsoft سنت شکنی بزرگی را در این زمینه انجام داد. بدعتی که منجر به معرفی Surface Pro شد. بگذارید قبل از هرچیزی به نام کمی عجیب این دستگاه بپردازیم. این نامگذاری دارای سه علت است. اولین دلیل برمی‌گردد به دیگر بدعت Microsoft در عدم معرفی Surface 4؛ طبق تقویم همیشگی Microsoft Surface، پس از Surface Pro 4، باید منتظر Surface 4 می‌بودیم که به‌خاطر عدم امکان ایجاد پیشرفت در Surface 3، هیچ گاه دستگاهی به نام Surface 4 را شاهد نبودیم. درحالیکه برای آمدن Surface Pro 5، اجباری در ارائه Surface 4 وجود داشت. بنابراین Surface Pro 5 را هم هیچگاه شاهد نخواهیم بود. یکی دیگر از علل این نامگذاری، کلاسیک و خاطره انگیز بودن نام Surface Pro است. Microsoft همانند دیگر شرکت‌ها تصمیم گرفته است تا دستگاه Surface Pro به جای عددی برای مدل، سال را به عنوان تمیز دهنده بین دستگاه‌های مختلف Surface Pro انتخاب کند. به صورتیکه در حال حاضر، Surface Pro 2017 را داریم.

 

 

به جرأت می‌توان گفت که این معرفی، بسیار شتاب زده بود و Surface Pro تنها به‌روز رسانی برای Surface Pro 4 به حساب می‌آید. به طوریکه برخی حتی آنرا Surface Pro 4.1 خطاب کرده‌اند. این امری اصلا عجیب نیست. چراکه پیشرفت خاصی از این دستگاه انتظار نمی‌رفت. همانطورکه در مطلب پیش بینی Surface Pro 5 ذکر شد، این دستگاه اصلا هیجان انگیز نیست و بسیار هم خسته کننده است.

 

اما با این وجود، به سراغ تفاوت‌های آن با Surface Pro 4 می‌رویم.

 

 

 

 

بدون فن با Intel Core i5 کار کنید

 

مطمئنا مهمترین تغییری که Surface Pro 2017 نسبت به Surface Pro 4 داشته است، تغییر نسل پردازنده مرکزی از نسل ششم Sky Lake به نسل هفتم Kaby Lake بوده است. تغییری که مدل Core i5 آن را بدون نیاز به فن خنک کننده ساخته است. اگرچه سیستم خنک کنندگی هنوز در مدل Core i5 موجود است و دستگاه توسط گاز خنک کننده، تعدیل دمایی می‌شود. این تغییر، موجب کمی ضعیف‌تر شدن پردازنده شده است. به طوریکه تکنولوژی Intel vPro به همراه بسیاری از تکنولوژی‌های پردازشی Intel، در Surface Pro نسبت به Surface Pro 4 حذف شده است. به هرحال، قدرت پردازشی کمتر، بهایی است که باید برای دمای کمتر پرداخته شود.

 

 

اما نکته جالب در اینجاست که توان یا Watt مصرفی در آندو برابر 15w بوده و حتی کمترین فرکانس پردازشی Surface Pro، بالاتر از Surface Pro 4 است (کمترین فرکانس پردازشی هرچقدر که بالاتر باشد، مصرف کلی پردازنده نیز بالاتر می‌رود). با این وجود، شارژدهی Surface Pro 2017 به میزان 13.5 ساعت پخش مستمر ویدئو عنوان شده است که یک عدد بسیار شگفت انگیز برای یک لپ تاپ قدرت گرفته از پردازنده Core i5 به حساب می‌آید. این عدد در مورد Surface Pro 4، تا 9 ساعت بود. با توجه به مقایسه مصرف انرژی دو پردازنده، نتیجه می‌شود که علت اصلی اختلاف در شارژدهی، تنها به عدم وجود فن خنک کننده برمی‌گردد. البته ظرفیت باتری‌های Surface Pro نیز بالاتر رفته‌اند و سیستم خنک کنندگی به کلی متحول شده است.

 

 

تغییری که در مدل Core i7 این دستگاه ایجاد شده است، تقویت پردازنده گرافیکی به مدل Plus از سری Iris 640 می‌باشد. به طوریکه در Surface Pro 4 از Iris 540 و در Surface Pro از Iris Plus 640 استفاده شده است. کم صداتر شدن فن خنک کننده در مدل Core i7 از تبعات استفاده از نسل هفتم پردازنده‌های Intel به شمار می‌رود.

 

همچنین امکان استفاده از ابزار جانبی Surface Dial بر روی صفحه نمایش نیز فراهم آمده است. Surface Dial ابزار انقلابی برای طراحی بود که همراه با کامپیوتر رومیزی Surface Studio از آن رونمایی شد.

 

 

 

 

 

 

اولین Surface Pro تاریخ که از سیم کارت بهره می‌برد

 

تمام بحث‌های موجود، درمورد مدل Core i5 این دستگاه می‌باشد. در این مدل، دقیقا به جای فن خنک کننده، از تراشه‌ی فراهم آورنده پشتیبانی از سیم کارت‌های LTE استفاده شده است. بنابراین در برخی مدل‌های Core i5 این دستگاه، می‌توانید سیم کارت 4G یا LTE خود را درون دستگاه قرار دهید و بدون نیاز به اتصال به Wi-Fi، از اینترنت همراه بهره ببرید. اما چرا قبلا از این امکان در Surface Pro 1,2,3,4 خبری نبود؟ تنها دلیل این امر، مصرف باتری بالای این قابلیت است. به همین علت، شما تنها در دستگاه‌های Surface RT 2 و Surface 3 می‌توانستید از سیم کارت استفاده کنید. دقیقا به همین دلیل هم، مدل Core i7 در Surface Pro، از سیم کارت پشتیبانی نمی‌کند.

مدل Core i5 که دارای قابلیت LTE می‌باشد، تا یک ماه بعد معرفی خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

قلم انقلابی با تشخیص زاویه

 

پیش از این، تنها برتری قلم دستگاهی همانند iPad Pro نسبت به Surface Pro 4، تشخیص زاویه در نوک قلم آن بود. اما حالا قلم Surface Pro، علاوه بر تشخیص زاویه، به 4096 درجه از فشار بر روی نوک آن حساس است؛ یک عدد فوق العاده. اگرچه در Surface Pro 4 نیز این عدد بسیار بالا و تا 1024 درجه از فشار بود. اما قلم Surface Pro دیگر هیچ حرف و هیچ مقایسه‌ای را برای اثبات برتری برجای نمی‌گذارد و تأخیری در حدود تنها 21 هزارم ثانیه را داراست.

 

 

 

نکته بد این قلم، حذف شدن یک مورد بسیار کاربردی از روی آن بود. گیره سنتی که در تمام قلم‌های موجود برای Surface Pro ها وجود داشت، حالا به صورت عجیب و ناخردمندانه‌ای حذف شده است. این گیره از اهمیت بالایی برخوردار بود و تنها عامل جلوگیری کننده از گم شدن قلم به حساب می‌آمد. به طوریکه شخصا حاضر به تعویض قلم حال حاضر خود با قلم جدید نخواهم بود(با توجه به اینکه تمام قلم‌های Surface، بر روی همه دستگاه‌های Surface Pro 3,4 و Surface 3 پاسخگو هستند). اهمیت این موضوع را تنها استفاده کنندگان Surface می‌توانند به صورت کامل حس کنند. قلم چسبیده به کمک آهنربا، هر لحظه امکان افتادن را داراست. لذا گیره برای متصل نمودن قلم به بخش مخصوصی از کیبورد (که برای اینکار طراحی شده بود) یا به هرجای دیگر، بسیار استراتژیک بود. حذف این مورد هیچ دلیل قانع کننده‌ای ندارد. زیرا حتی ظاهر قلم نیز با وجود آن زیباتر بود.

 

 

دیگر تغییر در این قلم، حذف شدن بخش بزرگی از دکمه سراسری کلیک راست می‌باشد. به طوریکه دیگر شاهد آن دکمه بزرگ و بلند برای کلیک راست نیستیم و مورد مذکور با یک دکمه بسیار کوچکتر تعویض شده است.

 

 

 

 

 

 

ظاهر نه چندان جدید، اما کمی متفاوت

 

در بررسی تغییرات فیزیکی Surface Pro، ابتدا به ظاهر آن می‌پردازیم. ظاهر Surface Pro دقیقا همان چیزی است که Surface Pro 4 بود و به سختی می‌توان تفاوت آندو را حتی در تمام زوایا فهمید. اما به نظر می‌رسد که طراحی Surface Pro به منظور اجرای Project NEON، تغییر پیدا کرده است. گوشه‌های آن کمی گردتر شده و از حالت تیز گذشته فاصله گرفته، اما به میزانی که به آسانی قابل تشخیص نیست. همین مورد، تنها تفاوت ظاهری Surface Pro با Surface Pro 4 بود و در دیگر موارد کاملا همان Pro 4 به چشم می‌آید.

 

 

پایه ایستادن در Surface Pro پیشرفت داده شده است. به طوریکه حالت جدیدی به نام Studio Mode به آن اضافه شده تا حتی بیشتر نیز باز شود و در نتیجه در زاویه کمتری زیر دستان شما قرار گیرد (165 درجه).

 

 

دوربین‌های جلوی دستگاه کمی تیره شده‌اند تا در حاشیه کاملا مشکی حول صفحه نمایش، کمتر به چشم آیند.

 

اما بگذارید تا آخر از همه، درباره مهمترین تغییر ظاهری Surface Pro 2017 بگوییم. این تغییر، کیبوردهای جدیدی هستند که همگی در قالب Signature Type Cover معرفی شده‌اند. اما با این تفاوت که علاوه بر رنگ پلاتینی قبلی که همرنگ خود دستگاه بود، دو رنگ قرمز کبود و آبی کبالت نیز اضافه شده‌اند. رنگ‌هایی که چند ماه پیش تر، در دستگاه Surface Laptop معرفی شدند.

 

 

اگرچه کیبورد جدیدی به نام Surface Pro Type Cover با رنگ مشکی نیز ارائه شده است که تقریبا هیچ تفاوتی به غیر از نام آن، با Surface Pro 4 Type Cover ندارد و دقیقا همان است. به دلیل عدم وجود تفاوت فیزیکی خود دستگاه و کیبورد آن با چیزی که در Surface Pro 4 بود، همخوانی کاملی برای استفاده از کیبوردهای قبلی Surface Pro 4 در Surface Pro و بالعکس وجود دارد. بدین معنی که شما می‌توانید Surface Pro Signature Type Cover را برای Surface Pro 4 استفاده کنید و همینطور Surface Pro 4 Type Cover را برای Surface Pro 2017.

 

 

چیزی که تا اینجا گفته شد، تنها تفاوت‌های Surface Pro با Surface Pro 4 بود. اما نکات آزاردهنده و ناراحت کننده، مواردی است که در ایندو یکسان و نشان از عدم پیشرفت Surface Pro هستند:

 

- عدم پیشرفت دقت صفحه نمایش حتی به میزان یک پیکسل

- عدم پیشرفت حافظه RAM و ثابت ماندن DDR3

- عدم پیشرفت قدرت پردازشی و حتی پسرفت

- عدم پیشرفت چشمگیر فیزیکی از نظر ضخامت، حاشیه صفحه نمایش و وزن

- عدم پیشرفت کیبورد دستگاه

- عدم پیشرفت پورت‌ها همانند تعداد USB و نبود Type-C

- حذف قلم از داخل جعبه و اجبار برای خرید جداگانه قلم

- عدم پیشرفت مکانیزم اتصال قلم به بدنه و حتی پسرفت

- عدم پیشرفت دوربین‌های دستگاه

- عدم پیشرفت طراحی ظاهری و زیبایی

- و ...

 

همانطور که ذکر شد، پیش بینی‌هایی در مورد این دستگاه وجود داشت و ذکر شد که این پیشرفت‌ها نشان از یک دستگاه خسته کننده و بدون پیشرفت خاصی هستند. اما Surface Pro حتی به میزان آن پیش بینی‌ها نیز پیشرفت نکرده است! علاوه براینکه این دستگاه، به نوعی نحس و بد یمن به حساب می‌آید. چراکه در واقع تیر خلاصی به انتظارات شاهکارهای Microsoft برای اجرای Windows 10 بر روی پردازنده‌های ARM توسط دستگاه Surface 4 بود و با توجه به افتضاح بودن Surface Laptop، تقریبا همزمان با آن نیز عرضه شده است. تمام این موارد را در کنار $100 گران‌تر بودن مدل‌های Core i7 آن نسبت به Surface Pro 4 (که البته Surface Pro قلم را به همراه خود ندارد) بگذارید.

 

 

 

جمع بندی

 

اگر خریدار جدید Surface هستید، دستگاه پیشنهادی ما به شما Surface Pro 2017 به جای Surface Pro 4 است. اما درصورتی که جزو دارندگان Surface Pro 4 هستید، اصلا نگران نباشید چرا که هیچ ضرورت خاصی برای تغییر دستگاه خود ندارید. علاوه براینکه قلم و کیبورد جدید، کاملا با Surface Pro 4 سازگار هستند، دقیقا همانگونه که با Surface Pro سازگارند.

 

 

 

 

نکات مثبت

 

- نبود فن و در نتیجه شارژدهی بیشتر در مدل‌های Core i5

- پشتیبانی از سیم کارت LTE در برخی از مدل‌های Core i5

- تشخیص زاویه در قلم

- بیشتر باز شدن پایه

 

 

نکات منفی

 

- عدم پیشرفت دقت صفحه نمایش حتی به میزان یک پیکسل

- عدم پیشرفت حافظه RAM و ثابت ماندن DDR3

- عدم پیشرفت قدرت پردازشی و حتی پسرفت

- عدم پیشرفت چشمگیر فیزیکی از نظر ضخامت، حاشیه صفحه نمایش و وزن

- عدم پیشرفت کیبورد دستگاه

- عدم پیشرفت پورت‌ها همانند تعداد USB و نبود Type-C

- حذف قلم از داخل جعبه و اجبار برای خرید جداگانه قلم

- عدم پیشرفت مکانیزم اتصال قلم به بدنه و حتی پسرفت

- عدم پیشرفت دوربین‌های دستگاه

- عدم پیشرفت طراحی ظاهری و زیبایی

 

 

در پایان، شما را دعوت به تماشای ویدئو تبلیغاتی بسیار زیبا و خاطره انگیز Surface Pro 2017 می‌کنیم:

 

 

 

 

 

 

پیش بینی عناوین رویداد BUILD 2017 ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۰۷:۳۷:۰۰ ب.ظ

 

 

در این موقع از سال، فشردگی و تعدد رویدادهای Microsoft افزایش می‌یابد. درحالیکه هنوز موارد معرفی شده در مراسم 12 اردیبهشت ماه را در بازار ندیده‌ایم، باید به انتظار برای موارد جدیدی در روز 2 خرداد ماه باشیم.

این رویداد، یا BUILD، در واقع سنتی‌ترین و اصیل‌ترین رویداد نرم افزاری Microsoft است. بنابراین مشخص است که باید یک رویداد نرم افزاری باشد. لذا در این مراسم، شاهد معرفی یک سخت افزار جدید نخواهیم بود؛ مگر اینکه Microsoft سنت شکنی کند و بدعتی در تاریخ خود بگذارد. طبق وبسایت اطلاع رسانی رسمی Microsoft، مراسم مذکور در شانگهای چین و در ساعت 7 شب به وقت محلی و ساعت 3 و 30 دقیقه بعدازظهر به وقت ایران، برگزار خواهد شد. با ما همراه باشید تا موارد مورد انتظار از مراسم BUILD 2017 را بررسی کنیم.

 

آینده گوشی‌های تلفن همراه Windows 10 و UWP

 

 

 

شاید مهمترین خبر این روزهای Microsoft، اجرای Windows 10 بر روی پردازنده‌های ARM از شرکت Snapdragon باشد؛ و به اعتقاد بنده، به واقع مهمترین خبر نیز هست. چراکه با عملی شدن این موضوع، دنیای تمام وسایل ما متحول خواهد شد و به بیانی شاهد انقلاب در آنچه از گوشی تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ می‌شناسیم خواهیم بود. اهمیت این موضوع، به صورت مفصل در مطلب جداگانه‌ای بررسی شده است. اما حالا ما رویداد BUILD را پیش رو داریم. طبق گفته‌ی صریح ریاست Microsoft، ساتیا نادلا، در مراسم روز 12 اردیبهشت ماه، قرار است تا گوشی‌های بیشتری توسط Microsoft تولید شوند. به بیانات ایشان در این باره، توجه کنید:

 

"We make phones today, we have OEMs like HP making phones and others and we picked a very specific area to focus on which is management, security, and this one particular feature that we have called Continuum, which is a phone that can even be a desktop."

"We're making sure that all of our software is available on iOS and Android and it's first class, and we're looking for what's the next change in form and function. What we've done with Surface is a good example. No one before us thought of 2-in-1s, and we created that category and made it a successful category to the point where there are more 2-in-1s coming. And that's what we want to do. So when you say we'll make more phones, I'm sure we'll make more phones, but they will not look like phones that are there today."

 

 

"امروز ما گوشی تولید می‌کنیم، ما زیرشاخه‌های تولیدی همچون HP که گوشی تولید می‌کند و دیگران را نیز داریم و ما زمینه‌های به خصوصی را برای تمرکز بر روی آنها انتخاب کرده‌ایم که مدیریت، امنیت، و قابلیت مهمی که به آن Continuum می‌گوییم هستند، که توسط آن یک گوشی می‌تواند حتی یک کامپیوتر رومیزی باشد."

"ما در حال اطمینان حاصل نمودن از این موضوع هستیم که تمام نرم افزارهای ما برای iOS و Android هم قابل دسترسی هستند، و ما به دنبال این هستیم که ببینیم تغییر بعدی در قالب و عملکرد چه خواهد بود. چیزی که ما با Surface انجام داده‌ایم مثال خوبی است. هیچکس پیش از ما به وسایل دو-در-یک (لپ تاپ و تبلت در یک دستگاه) فکر نمی‌کرد، و ما آن رده‌بندی را خلق کردیم و آنرا به نحوی موفق نهادیم که حالا وسایل دو-در-یک بیشتری در حال آمدن هستند. و این کار بعدی است که ما می‌خواهیم انجام دهیم. پس زمانی که شما می‌گویید که ما گوشی‌های بیشتری تولید می‌کنیم، من مطمئنم که ما گوشی‌های بیشتری تولید می‌کنیم، اما آنها همانند گوشی‌های امروز به نظر نخواهند رسید."

 

متوجه نکات مهم این سخنرانی شدید؟ ساتیا نادلا به موفقیت Surface اشاره کرد و همچنین به این موضوع که هیچکس پیش از آنها به آن گونه خاص از دستگاه، حتی فکر هم نمی‌کرده است. در ادامه او می‌گوید که مطمئن باشید درباره گوشی‌های Microsoft هم اتفاق مشابه خواهد افتاد و ما گوشی‌های بیشتری را تولید خواهیم کرد، اما گوشی‌های که اصلا شبیه به چیزی که ما از گوشی‌های حال حاضر می‌شناسیم نیستند؛ درست مثل Surface.

بسیار هیجان انگیز است. چه زود، و چه دیر؛ هر زمان که شاهد ابلاغ این تحول به مردم باشیم، شگفت زده خواهیم شد. و ما مطمئن هستیم که Microsoft گوشی‌های بیشتری را تولید خواهد کرد.

 

اولین قدم‌های این انقلاب شاید در سال 2012 و با Windows RT بود. در آن زمان، Microsoft قادر به تولید گوشی تلفن همراهی بود که مجموعه Office، حالت Desktop، Windows File Explorer و برنامه‌های فروشگاه نرم افزاری Store را داراست. همان چیزی که در Surface RT، ام با صفحه نمایش بزرگتری دیدیم. و در مطلب پیشین که درباره مراسم 12 اردیبهشت بود، گفتیم که Windows RT در سال 2017 و با نام Windows 10 S برگشته است.

 

 

از طرفی در پاییز سال پیش، شاهد خبر ناگهانی اجرای Windows 10 روی پردازنده‌های ARM بودیم. مسئله‌ای که قدم مهمی در رسیدن به هدف یک گوشی با قابلیت‌های کامپیوتر به حساب می‌آید.

همه چیز برای مهمانی با شکوه تحول در گوشی‌های تلفن همراه آماده شده است، و تنها صلاح دید ریاست Microsoft نیاز بود، که آن هم در مراسم 12 اردیبهشت اعلام شد. "مطمئن باشید که ما گوشی‌های بیشتری تولید خواهیم کرد ... اما متفاوت با چیزی که شما از گوشی تلفن همراه حال حاضر می‌شناسید ... درست همان کاری که با Surface انجام دادیم". تصور کنید که کامپیوتر شما در جیب شماست و تنها انتظار برای اتصال به یک صفحه نمایش بزرگتر را دارد تا تبدیل شود به کامپیوتر رومیزی شما. بسیار وسوسه برانگیز است.

 

 

یکی از مواردی که در مراسم BUILD امسال احتمالا شاهد آن خواهیم بود، اخباری درباره این گوشی تلفن همراه است. همچنین در همین راستا، پیشرفت‌های مربوط به پلتفرم سراسری UWP را نظاره‌گر خواهیم بود که یکی از اقدامات مهم برای همین گوشی تلفن همراه و دیگر دستگاههای Microsoft می‌باشد. اما به یاد داشته باشید که همانطور که ذکر شد، BUILD یک رویداد نرم افزاری است و نه سخت افزاری. بنابراین نباید منتظر معرفی دستگاهی به نام Surface Phone باشیم و تنها اخبار آن مورد انتظار است.

 

 

 

 

تغییرات نرم افزاری Windows 10

 

همانطور که به آن اشاره شد، BUILD یک مراسم سنتی و اصیل برای Microsoft و طرافدارانش به حساب می‌آید. مراسمی که از ابتدای تاریخ Microsoft، در آن پیشرفت‌های Windows مورد بررسی قرار می‌گرفت. بنابراین امسال هم حتما شاهد تغییراتی در Windows خواهیم بود. تغییراتی که بیشتر در راستای رسیدن به پروژه NEON هستند، یعنی زبان طراحی جدید کلی Microsoft. اگرچه ایجاد این تغییر به صورت کامل، در Redstone 3 که به‌روز رسانی بزرگ بعدی Windows 10 خواهد بود، احساس خواهد شد. اما شروع این تغییرات، از چندین ماه پیش در برخی از برنامه‌های کاربردی Windows 10 مشاهده شد. در مراسم BUILD نیز شاهد به‌روز رسانی برای Windows 10 خواهیم بود که ظاهر آنرا بیشتر برای شبیه شدن به NEON تغییر خواهد داد.

 

 

یکی از مواردی که در مراسم آبان ماه سال پیش از آن در به‌روز رسانی خالقان گفته شد، اما در این به‌روز رسانی همراه نبود، نوار مخاطبین یا People Bar بود. در اقدامی کاربردی، به Taskbar پایین صفحه Windows 10 نواری به نام People Bar اضافه شده است که در آن دسترسی، سریعی به مخاطبین مورد علاقه خود داریم. با زدن بر روی هر یک از آنها، منوی کوچکی بالای همان مخاطب باز می‌شود و دسترسی‌های ممکن به آن شخص قابل انتخاب می‌باشند. حتی در همان منو، می‌توانید به مکالمه یا چت کردن با مخاطب Skype خود پرداخته و محتوای مختلفی را به اشتراک بگذارید.

احتمال می‌رود که Microsoft این مورد را در BUILD به Windows 10 اضافه کند.

 

 

در آن سالها که Surface Pro 2 در بازار خودنمایی می‌کرد، Microsoft کیبورد خاصی به نام Music Cover را معرفی کرد. این اقدامات نشان از علاقه Microsoft به منظور پیشرفت در زمینه موسیقی به شمار می‌رفت. یکی دیگر از مواردی که از به‌روز رسانی خالقان حذف گردید، Groove music maker بود. دلیل اصلی وجود چنین برنامه کاربردی برای Windows 10، جذب آن دسته از کاربران Apple است که حساس محدودیت در Windows به منظور تولید محتوا را دارند. این دقیقا همان نقطه هدف گذاری Microsoft است. همانطور که از نام به‌روز رسانی خالقان به وضوح دریافت می‌شود.

 

 

با مقایسه Action Center، با Notification Bar در Android و iOS، به این نتیجه می‌رسیم که Action Center در Windows 10، بسیار جای پیشرفت و کاربردی‌تر شدن را داراست. بسیاری موارد برای بهبود در Action Center حال حاضر وجود دارند. این نیز یکی از موارد بود که در به‌روز رسانی خالقان از آن انتظار داشتیم.

 

 

در مراسم آبان ماه، شاهد یک نمایش سه‌بعدی از Microsoft بودیم. به طوریکه توسط گوشی تلفن همراه HP Elite X3، از یک قلعه شنی، مدل سه‌بعدی تهیه شد و سپس به برنامه Paint 3D برده شد. برنامه کاربردی Paint 3D آغاز یک تحول به سمت سه‌بعدی شدن دنیای ما و دنیای Windows است. این قابلیت را در به‌روز رسانی خالقان ندیدیم. بنابراین احتمال می‌رود که امکان فوق در مراسم BUILD به صورت رسمی به همگان ارائه شود.

 

 

در همین راستا، محتمل است که اخباری درباره پروژه‌های سه‌بعدی سازی Windows 10 و Microsoft را داشته باشیم. شاید اخباری درباره Hololens بعدی و شاید اخباری درباره محیط جدید سه‌بعدی در Windows 10.

 

 

تمامی موارد فوق در قالب به‌روز رسانی بعد از BUILD به Windows 10 خواهد آمد، احتمالا. به طوریکه حتی ممکن است اخبار تغییرات کلی Redstone 3 و نام و تاریخ دریافت آن نیز مشخص شود. اگرچه، موارد فوق را در مجموعه به‌روز رسانی‌هایی با نام "Productivity Updates" خواهیم دید و به Redstone 3 نخواهند کشید.

 

 

می‌بایست تنها منتظر روز دوم خرداد باشیم تا ببینیم قرار است چه نمایشی برگزار شود.

 

 

 

 

Surface Laptop، نام دستگاه جدید Microsoft ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۰۳:۵۹:۴۲ ب.ظ

مراسم روز 12 اردیبهشت ماه. انتظار مشتاقانه مجدد برای Surface 4، Surface Phone و دستگاه‌های Windows 10 اجرا شده بر روی Snapdragon و بسیاری دیگر، اهالی شهر نیویورک ایالات متحده را ظهر روز سه‌شنبه دور هم جمع کرد تا نظاره‌گر هرآنچه انتظارش را می‌کشند، باشند.

 

 

ولی ما در این مطلب به گزارش مراسم مذکور نمی‌پردازیم، و تنها با مهمترین عناوین آن که Surface Laptop و Windows 10 S هستند، سر و کار خواهیم داشت.

 

پس از داستان سال 2012 و عدم موفقیت Surface RT به همراه Windows 8 RT، تقریبا مطمئن شده بودیم که Microsoft کاملا پروژه آن زمان را رها کرده است. در مطلب تاریخچه دستگاه‌های Surface، به صورت کامل بررسی شد که چگونه Microsoft برای تولید کامپیوترهایی که توسط پردازنده‌های ARM قدرت گرفته‌اند، تلاش کرد تا بتواند دستگاه‌های واقعا همراهی به نسبت لپ تاپ‌ها تولید کند. این کار با ارائه یک نسخه محدود از Windows 8 به نام RT محقق شد. این محدودیت، عدم امکان اجرای نرم افزارهای کامپیوتری یا x86 و Win32 بود. محدودیتی که دلیل اصلی شکست Surface RT به حساب می‌آید.

 

 

اما از آنجایی که در چند سال اخیر، Microsoft غیر منتظرانه‌ترین رونمایی‌های دنیای کامپیوتر را داشته است، باز هم شاهد موارد غیر منتظرانه در مراسم اخیر بودیم و آن، بازگشت Windows RT با نام Windows 10 S بود.

 

سیستم عاملی که تنها می‌توانید برنامه‌های کاربردی فروشگاه نرم افزاری یا Store را بر روی آن اجرا کنید و درست مثل Windows RT، قابلیت اجرای نرم افزارهای کامپیوتری x86 و Win32 را ندارد. یعنی تقریبا تمام نرم افزارهای کامپیوتری.

 

این تنها نقص Windows 10 S است که بسیار حائز اهمیت می‌باشد. اما بگذارید درباره نکات مثبت Windows RT و Windows 10 S کمی صحبت کنیم.

با یک سیستم عامل Windows روبرو هستیم که همراه با مجموعه Office، مرورگرهای کامپیوتر و از همه مهمتر، Windows File Explorer، عرضه می‌شود و حالت Desktop نیز دارد (موردی که Windows 10 S را از Windows 10 Mobile تمیز می‌دهد). در کنار موارد فوق، سیستم عاملی را داریم که به هیچ وجه آلوده به ویروس‌ها و کرم‌های رایج در کامپیوترها نمی‌شود. سیستم عاملی امن‌تر از Macintosh. این امنیت بی‌نظیر را در کنار سرعت بالاتر در برابر توان ورودی بگذارید. همچنین به علت تنظیم دقیق استفاده از سخت افزار دستگاه، شاهد ماندگاری باتری به صورت چشم گیری هستیم.

 

 

اما هدف ارائه Windows 10 S، چیزی بسیار مهمتر از موارد مذکور بود. پیشرفت و گسترش پلتفرم سراسری برنامه‌های کاربردی Windows 10 یا UWP، عاملی خواهد بود که علاوه بر احیای گوشی‌های تلفن همراه Windows 10، دنیای کامپیوترهای ما را منقلب خواهد کرد.

 

 

حالا برویم سراغ Surface Laptop. تنها نامی که بر روی آن می‌توان نهاد، پسرفته است. یعنی یک بازگشت کامل به گذشته درست همانند Surface Book، و حتی بدتر از آن! درحالیکه با ارائه نسل Surface، شاهد تقلید دیگر شرکت‌ها و تولید لپ تاپ‌های Detachable (کیبورد جدا شونده) و Convertable (کیبورد چرخنده به پشت) برای تبدیل شدن به حالت تبلت بوده‌ایم، این بار، Microsoft در یک حرکت ناخردمندانه، اقدام به تولید آنچه از لپ تاپ در 20 سال پیش می‌شناسیم نمود. و تنها هدف چنین فیزیکی نیز، رقابت با Apple Macbook Air در رده‌ و فیزیکی درست همانند آنهاست.

 

 

همانظور که اشاره شد ساختار Surface Laptop، درست همانند یک Apple Macbook Air است و کیبورد آن نه جدا می‌شود و نه می‌چرخد. بنابراین لمسی بودن صفحه نمایش نیز کاربرد خاصی را در این حالت برای شما نخواهد داشت. زیرا این قابلیت زمانی کابردی خواهد بود که دستگاه در دستان شما یا زیر دستان شما باشد، و نهایتا در قالب تبلت باشد. به همین گونه، قلم نیز در این دستگاه کاربرد خاصی ندارد، تا جایی که این دستگاه، بر خلاف Surface Pro 4 و Surface Book، بدون قلم عرضه می‌شود. این در حالیست که قیمت تمام شده Surface Laptop در حال حاضر از Surface Pro 4 نیز بالاتر است.

 

 

صفحه نمایش Surface Laptop، 13.5 اینچی بوده و از Surface Pro 4 و حتی از Surface Book نیز بزرگتر است. اما در کنار اینکه به صورت غیر منتظرانه‌ای، دقت و تعداد پیکسل‌های آن از آندو کمتر است! این مسئله، متأسفانه کاهش تراکم پیکسلی را به همراه خواهد داشت.

 

وزن و ضخامت Surface Laptop هم ناامید کننده است و تقریبا دو برابر از Surface Pro 4 ضخیم‌تر است. به طوریکه حتی از Surface Book نیز ضخیم‌تر است! وزن آن 1252 گرم و نزدیک به 1516 گرم در Surface Book است. یعنی تقریبا دو برابر وزن یک Surface Pro 4 با وزن 786 گرم.

 

 

با این حال، سخت افزار Surface Laptop، همان چیزی است که در Surface Pro 4 می‌بینیم و اصلا شباهتی به Surface Book قوی ندارد. با این تفاوت که نسل پردازنده به نسل هفتم ارتقا یافته و حافظه اصلی از یک ترابایت، به 512 گیگابایت کاهش یافته است. با شنیدن نام لپ تاپ، انتظار پورت‌های بیشتر نسبت به Surface Pro 4 داشتیم. اما این دستگاه از این لحاظ نیز ناامید کننده است. چرا که پورت‌های آن، همان یک عدد پورت USB 3.0 و یک عدد پورت MiniDisplay است.

 

 

کیبورد Surface Laptop کمی جالب است. گویی یک کیبورد Signature Type Cover به یک Surface Pro 4 چسبانده شده باشد و سخت افزار نیز از صفحه نمایش، به داخل کیبورد مهاجرت کرده باشد. بنابراین جنس کیبورد آن از Alcantara است، درست همانند Signature Type Cover. همچنین، Surface Laptop در چهار رنگ عرضه می‌شود. در رنگ‌های پلاتینی، قرمز کبود، آبی کبالت و طلایی گرافیتی.

 

 

در این کیبورد، بلندگوها به صورت هوشمندانه‌ای در زیر کلیدها جایگذاری شده‌اند و قابل مشاهده نیستند.

 

 

و اما تنها و واقعا تنها نکته مثبت این دستگاه، شارژدهی باتری است که آن هم به واسطه Windows 10 S به وجود آمده است. شارژدهی که بالاتر از Surface Book و به میزان 14.5 ساعت پخش ویدئو می‌باشد. البته این میزان از Surface Book Performance Base پایین‌تر است. اما به هرحال یک عدد رؤیایی برای دارندگان Surface Pro 4 می‌باشد. تنها عاملی که می‌تواند توجیهی برای خریداران Surface Laptop باشد.

 

 

فیزیک عجیب و ناامید کننده این دستگاه که صرفا برای رقابت با Macbook Air است، توجیه شد. اما دلایل دیگری نیز برای تولید Surface Laptop وجود دارد. هدف اصلی اینکه حالا Surface Laptop را داریم، گسترش و در واقع احیای Windows RT یا Windows 10 S می‌باشد. مسئله‌ای که همانطور که ذکر شد، می‌تواند انقلابی برای یک سیستم سراسری بین تمام دستگاه‌های ما از ساعت‌های هوشمند و تلفن‌های همراه تا کامپیوترهای رومیزی باشد.

 

 

دلیل دیگری که در تولید Surface Laptop دیده می‌شود، اجبار است. پیش از آمدن Surface Pro 5، اجبار معرفی دستگاهی همانند Surface 4 یا Surface Phone برای Microsoft وجود دارد. تلاش‌های Microsoft برای اجرای Windows 10 بر روی پردازنده‌هایی از نوع ARM، تلاش در راستای تولید Surface 4 و Surface Phone بود. و اینطور که به نظر می‌رسد، Microsoft ناموفق در جهت تولید موارد مذکور بوده است. در حال حاضر، اگر Microsoft نتواند پردازنده ARM را برای Surface 4 استفاده کند، عملا تغییری نسبت Surface 3 نخواهد داشت و تولید Surface 4 بی‌معنی خواهد بود.

 

 

بنابراین، بر اثر اجبار برای اینکه Surface Pro 5 بالأخره باید تولید شود، Surface Laptop دستگاه هموار کننده راه آن می‌باشد. لذا احتمال می‌رود که دیگر شاهد معرفی Surface 4 و Surface Phone نباشیم. زیرا پس از مراسم 5 آبان ماه سال پیش که در آن، موارد مذکور معرفی نشد، تمام انتظارات برای معرفی، از مراسم 12 اردیبهشت می‌رفت، که در آن روز هم شاهد آنها نبودیم. بنابراین، ارائه Surface Laptop به معنای پایان انتظارات برای Surface 4 و Surface Phone بود و حالا می‌توانیم در مراسم آبان ماه پیش روی امسال، Surface Pro 5 را ببینیم، دستگاهی که هیچ چیزی برای اشتیاق در آن وجود ندارد و تنها پیشرفت‌های معمول را خواهد داشت. یک داستان بسیار ناراحت کننده و کمی مبهم. Microsoft به واقع، همگان را با تولید Surface Laptop، ناامید کرد. واژه‌هایی که برای توصیف Surface Laptop استفاده می‌شوند، ناامید کننده و پسرفته هستند. درست همان چیزی که برای Apple Macbook می‌توان استفاده کرد. اما حداقل می‌توان از تصمیم Microsoft برای شروع گسترش Windows 10 S و UWP خوشحال بود.

 

 

 

 

 

 

بررسی تغییرات آخرین به‌روز رسانی Windows 10 با نام Creators Update ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ ۰۶:۳۷:۵۳ ب.ظ

در روز دوشنبه 11 آوریل 2017 معادل 22 فروردین ماه 1396، بالأخره انتظارات برای دریافت همگانی به‌روز رسانی خالقان به پایان رسید. به‌روز رسانی که در مراسم بزرگ 26 اکتبر سال 2016 از آن خبر داده شد و در همان مراسم از ویژگی‌های کلی آن رونمایی شد. اگرچه در تاریخ عرضه این به‌روز رسانی کمی بدقولی شد؛ بدقولی که بیشتر خوب بود تا بد، زیرا زودتر از موعد شاهد ارائه آن بودیم. اما حالا با در دسترس بودن کامل و رسمی این به‌روز رسانی برای همه کاربران، می‌توانیم تغییرات آن را به صورت دقیق بررسی کنیم. اگر هنوز به‌روز رسانی خالقان را دریافت نکرده‌اید، می‌توانید همین حالا توسط این لینک وارد صفحه آموزش نحوه دریافت این به‌روز رسانی شوید.

با اخبار سرفیس همراه باشید.

 

 

 

 

همانطور که در مطالب گذشته ذکر شد، این به‌روز رسانی که تحت کد 1703 شناخته می‌شود، سومین به‌روز رسانی بزرگ Windows 10 از ابتدای تاریخ عرضه آن به حساب می‌آید. و همچنین دومین موج به‌روز رسانی‌های Redstone که طبیعتا از آن Redstone 2 اتلاق می‌شود. درواقع، 1703 یکی از دو به‌روز رسانی بود که در سال 2017 شاهد آن خواهیم بود. بنابراین در پاییز، می‌بایست منتظر Redstone 3 باشیم، به‌روز رسانی که پروژه NEON در آن به صورت کامل اجرا خواهد شد و زبان طراحی Windows 10 در آینده را رقم خواهد زد. اگرچه همین حالا نیز نشانه‌هایی از پروژه NEON را می‌توانیم در 1703 ببینیم، به خصوص در برنامه‌های کاربردی Groove Music و Mail که حالت Acryl گونه را تا حدی به خود گرفته‌اند.

 

حالا خیلی سریع به سراغ بررسی تغییرات این به‌روز رسانی می‌رویم.

 

 

 

منوی Start و Action Center

 

در 1703، بالأخره می‌توان همانند نسخه تلفن همراه Windows 10، در نسخه کامپیوتر نیز بر روی Start، پوشه‌هایی ایجاد کرد که حاوی تعدادی از نرم افزارها باشند. کافیست تا موزایک مربوط به یکی از نرم افزارها را بر روی دیگری نگه دارید و بکشید تا شاهد ایجاد پوشه‌ای حاوی آن نرم افزارها باشید به طوریکه ظاهر پوشه به صورت مجموعه تصاویر ریز محتویات آن خواهد بود.

 

 

 

 

تغییر دیگر در منوی Start مربوط می‌شود به لیست نرم افزارها یا Apps List. در 1607، لیست نرم افزارها به کناره سمت چپ منوی Start چسبیده بود و امکان بستن آن نیز وجود نداشت، مگر در حالت Tablet Mode که لیست مذکور به صورت کامل بسته می‌شد و در صفحه جداگانه‌ای به نمایش در می‌آمد. اما حالا در 1703 این امکان به وجود آمده است تا بتوانید انتخاب کنید که این لیست همواره باز باشد یا به هنگام زدن بر روی گزینه Apps List، نمایان شود. این امکان، ظاهر منوی Start شما را هرچه بیشتر شبیه به نسخه تلفن همراه Windows 10 می‌کند. کافیست تا اندازه عرضی منوی Start را نیز کم کنید تا دقیقا شاهد یک تلفن همراه اجرا کننده Windows 10 در گوشه صفحه نمایش خود باشید.

 

اما به طورکلی، شاهد تغییرات پایه‌ای در منوی Start نیستیم که بسیار خوب است، و به این معنی می‌باشد که Microsoft بالأخره به ساختار مورد انتظار خود دست یافته است. مسئله فوق در مورد منوی Action Center نیز صادق است و تغییرات پایه‌ای را در آن نیز نمی‌توان یافت. البته برخی تغییرات پدید آمده‌اند که ارزش ذکر کردن را دارند.

 

برای مثال، از این به بعد شما روند نصب و یا به‌روز شدن برنامه‌های کاربردی خود را می‌توانید به صورت نواری در Action Center مشاهده کنید. همچنین یک گزینه جدید به نام Night Light نیز در قسمت Quick Actions دیده می‌شود که در ادامه مطلب به صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

دستیار صوتی Cortana حالا قادر است تا هشدارهای مهمتر را با اندازه بزرگتری در Action Center به نمایش گذارد. مسئله‌ای که به هنگام تعدد هشدارهای موجود، بسیار کاربردی خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

مرورگر Microsoft Edge

 

این مرورگر از ابتدای تاریخ عرضه آن در سال 2015 تاکنون دچار تغییرات گسترده‌ای شده است. همه ما به این مسئله که مرورگر Google Chrome و Mozilla FireFox در بسیاری از موارد سریعتر از Edge هستند و اینکه نحوه نمایش بهتری از وبسایت‌ها را دارند، واقف هستیم. اما مزیت Microsoft Edge به نسبت هر مرورگر دیگری بر روی Windows 10، صرفه جویی در مصرف باتری به صورت فوق العاده غیر قابل رقابتی است که برای دستگاه‌های همراه از اهمیت فراوانی برخوردار می‌باشد. همین مسئله بسیار مهم، می‌تواند دلیل بسیار عاقلانه‌ای برای شما کاربران دستگاه‌های Surface باشد که از Microsoft Edge به جای هر مرورگر دیگری استفاده کنید.

 

روند افزایش سرعت و بهبود نمایش وبسایت‌ها برای Microsoft Edge امکان ناپذیر نیست، اما تاوان آن، مصرف باتری غیرمتعادل خواهد بود. بنابراین تلاش Microsoft برای رقابت با دیگر مرورگرها، در زمینه امکاناتی است که آنها ندارند. در 1703، سعی شده است تا مرور صفحات اینترنتی از پیچیدگی کمتری برخوردار باشد. بنابراین تغییرات گسترده‌ای را در نحوه چینش زبانه‌هایی که نشان دهنده صفحات باز در مرورگر Microsoft Edge هستند را داریم. برای مثال اگر شما از آن دسته افرادی هستید که تعداد زیادی از صفحات اینترنتی را کنار هم قرار میدهید، یا درحال انجام تحقیق بر روی موضوع خاصی در اینترنت هستید، احتمالا به گونه‌ای در صفحات خود گم می‌شدید. یا وقتی در آینده می‌خواستید تحقیق خود را ادامه دهید، مشکل بزرگی با برگرداندن صفحات مورد نظر داشتید.

 

 

 

 

حالا، قسمتی در Microsoft Edge، تحت عنوان Tabs you’ve set aside، این امکان را به شما می‌دهد تا دسته‌ای از صفحات مورد نظر را به صورت یک‌جا در یک به اصطلاح Session، ذخیره کنید. این دسته از صفحات، بعدا به راحتی قابل دسترسی هستند. بنابراین، با استفاده از این امکان شما می‌توانید در بین کار خود روی موضوع مورد نظر، صفحات آن موضوع را ذخیره کنید، و به موضوع دیگری بپردازید. این Session ها نیز می‌توانند متعدد باشند. به این معنی که شما می‌توانید چند دسته متفاوت از صفحات اینترنتی را در موضوعات مختلف ذخیره کنید و هرکدام را به دلخواه و به صورت جداگانه، بازیابی کنید. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که صفحات مذکور به هیج وجه باز نخواهند ماند تا مصرف باتری شما بهینه باشد.

 

 

 

 

دیگر تغییری که Microsoft Edge در به‌روز رسانی Creators update به خود دیده است، باعث شد تا تبدیل به اولین و تنها مرورگری بشود که نمایش با کیفیت 4K را از وبسایت محبوب فیلم و سریال، Netflix، داراست. البته مشخصا تنها روی دستگاه‌هایی که از صفحه نمایش 4K استفاده می‌کنند.

 

همچنین بالأخره شاهد قسمت کتاب خوانی در Edge هستیم. و به همین خاطر، قسمت جدیدی تحت عنوان Books به فروشگاه نرم افزاری Store اضافه شده است. کتاب‌های خریداری شده در Store، به Edge انتقال داده می‌شوند و Edge تبدیل به فضای مناسب سازی شده‌ای برای کتابخوانی شده است.

 

 

 

دستیار صوتی Cortana

 

پس از به‌روز رسانی Creators، شما شاهد حضور Cortana حتی در مکان‌های بیشتری خواهید بود، در مکان‌هایی که ممکن است انتظار آن را نداشته باشید. یکی از بهترین امثال آن، زمانی است که شما می‌خواهید کامپیوتر جدیدی را راه اندازی کنید. اگر 1703 نسخه Windows 10 نصب شده روی دستگاه شما باشد، به هنگام اولین راه‌اندازی دستگاه، شاهد ارتباط مستقیم Cortana با شما خواهید بود. به طوریکه تمام مراحل راه‌اندازی اولیه دستگاه توانایی این را دارند که کاملا و تنها توسط صوت شما انجام پذیرند. اگرچه هنوز هم قابلیت استفاده از کیبوردهای سنتی موجود میباشد.

 

 

 

 

همچنین Microsoft بهینه‌سازی‌های متعدد دیگری را بر روی Cortana اعمال کرده است. در واقع Microsoft می‌خواهد تا Cortana، شروع به کار کردن برای شما کند، به جای اینکه شما برای آن به کار کشیده شوید. برای مثال، حالا Cortana تعدادی از پیشنهادات را بر اساس ایمیل‌های شما ارائه می‌دهد.

 

 

 

 

اما مهمترین تغییری که در دستورات Cortana ایجاد شده است، امکان کنترل دستگاه در سطوح بالاتر، همانند کنترل نمودن خاموش و روشن شدن خود دستگاه و امکانات آن می‌باشد. به این معنی که حالا با استفاده از Cortana می‌توانید به صورت صوتی، دستگاه خود را خاموش و یا شروع مجدد کنید، شبکه بی سیم Wi-Fi را روشن و خاموش کنید و... .

 

یکی دیگر از دستورات اضافه شده به Cortana، دستور "Pick up where I left off" می‌باشد که به شما اجازه می‌دهد تا آخرین کاری که با دستگاه خود انجام داده‌اید را ادامه دهید. این امکان وقتی به بیشترین کاربرد خود می‌رسد که شما قرار است در طول دستگاه‌های اجرا کننده Windows 10، کاری را ادامه دهید. برای مثال پس از ترک سند Word روی کامپیوتر رومیزی خود، با گفتن دستور فوق به Cortana موجود در تلفن همراه و یا کامپیوتر همراه خود، ادامه کار را بر روی سند Word مذکور خواهید داشت.

 

 

 

 

تمام تلاش Microsoft در به‌روز رسانی Creators، برای این بوده است تا به جای اینکه شما برای استفاده از Cortana برای آن کار کنید، خود به کمک شما بیاید، بدون اینکه لازم باشد تا شما دستوری را برای آن تعریف کنید. دستیار صوتی Cortana، حالا با پیشی گرفتن از Apple Siri، در برابر رقیب بسیار قدرتمندی همچون Google Assistant قرار گرفته است. رقیبی که اصلا همانند Google Know کم‌هوش نیست و دایره اطلاعات بسیار گسترده‌تری نسبت به Cortana و Siri دارد. اما پیروز این رقابت، ساخته بهترین خالق سیستم عامل‌های کامپیوتر دنیای ما خواهد بود.

 

 

 

 

نحوه به‌روز رسانی‌های Windows

 

همانطور که در اطلاعیه دریافت به‌روز رسانی Creators اشاره شد، نحوه انجام به‌روز رسانی‌ها، دیگر همانند قبل نخواهد بود و نیاز به دریافت سیستم عامل کامل جدید برای به‌روز رسانی نیست. از این پس تنها فایل‌های مورد نیاز برای اعمال تغییرات، دریافت خواهند شد. این روندی است که در Creators update شروع شد و ادامه خواهد داشت و به معنای صرفه جویی در کاهش حجم مصرفی اینترنت محدود شما خواهد بود و همچنین سرعت بالاتر در دریافت به‌روز رسانی‌ها.

 

 

 

 

Microsoft به این نحوه جدید به‌روز رسانی، "Unified update Platform" می‌گوید. دیگر تغییر، در تعیین ساعات فعال بودن دستگاه می‌باشد که حالا می‌تواند یک بازه 18 ساعته برای اعلام زمان مناسب برای انجام به‌روز رسانی‌ها را شامل باشد. همچنین، دیگر شما مجبور به Restart کردن دستگاه در همان لحظه اتمام دریافت، به منظور اعمال به‌روز رسانی‌ها نیستید و در این مورد، Windows بارها به شما پیغام هشدار می‌دهد قبل از اینکه عمل Restart شدن شروع شود. در این پیغام‌ها، حتی شما می‌توانید انجام به‌روز رسانی را به تعویق انداخته و یا زمانی را برای اینکار مشخص کنید.

 

 

 

 

اگرچه هنوز هم راه رسمی برای توقف به‌روز رسانی Windows 10 وجود ندارد، که یک نکته خوب به حساب می‌آید. چراکه اینگونه، خدمات یک سیستم عامل همواره در بهترین حالت خود هستند.

 

 

 

 

نور شبانه یا Night Light

 

خیره شدن به یک صفحه نمایش در طول روز، می‌تواند چشمان را خسته کند و در شب حتی می‌تواند مغز انسان را به این اشتباه بیندازد که هنوز نور روز موجود و گویی روز است. دلیل این اتفاق، نور آبی رنگ ساطع شده از صفحه نمایش است. این نور در شب می‌تواند باعث شود که کاربر به سختی به خواب برود.

 

در این راستا، Microsoft قابلیتی را در کامپیوترهای اجرا کننده Windows 10 گذاشته است تا برای حذف نور آبی مذکور، به صفحه نمایش یک پوسته رنگ گرم را بدهد. این قابلیت جدید Night Light نام دارد و در برنامه Settings و قسمت Display قرار داده شده است که به صورت پیش فرض خاموش است. در بخش تنظیمات این قابلیت می‌توانید ساعات مشخصی از شبانه روز را برای روشن شدن خودکار آن تعریف کنید.

 

 

 

 

 

 

حالت بازی – Gaming

 

سیستم عامل Windows به عنوان سیستم عامل %96 کامپیوترهای دنیا، طبعا سیستم عامل مورد استفاده بازی کنندگان بر روی کامپیوتر نیز می‌باشد. بنابراین باید بیشتر از هر کامپیوتر دیگری، برای بازی مناسب سازی شده باشد، چیزی که پیشتر از آن چیز زیادی در Windows نمی‌دیدیم. علاوه برآنکه Windows 10 سیستم عامل دستگاه محبوب XBOX One نیز می‌باشد و هر تغییری که در Creators update وجود دارد، به صورت مستقیم به آن دستگاه نیز وارد می‌شود.

 

یکی از قابلیت‌های به‌روز رسانی Creators update که در مراسم 26 اکتبر از آن خبر داده شد، پروژه Beam بود. با استفاده از امکان Beam، شما می‌توانید تصاویر بازی در حال اجرای خود را به صورت زنده بر روی سرویس XBOX Live ببرید و پخش کنید. با اضافه شدن Game Bar در Windows 10، امکان گرفتن عکس و ویدئو از بازی در حال اجرا، فراهم شد. اما بسیار عجیب بود که چرا از همان ابتدای پیدایش Game Bar، شاهد ارسال تصاویر زنده یا Broadcasting را همانطور که در گزینه Share دستگاه PlayStation 4 داشته‌ایم، نبودیم. گویی که Microsoft، گزینه Share از PlayStation 4 را به صورت ناقصی در Windows 10 و Game Bar قرار داده بود و حالت ارسال تصاویر به صورت زنده یا Stream کردن را به کلی فراموش کرده بود. اما حالا شاهد گزینه مستقیم Broadcast در Game Bar هستیم تا بسیار آسان ارسال تصاویر یا ویدئوهای زنده را به حساب XBOX Live خود داشته باشیم.

 

 

 

 

اما حالتی که در مراسم 26 اکتبر از آن خبری داده نشد، Game Mode بود. حالتی که توسط آن، توان پردازشی دستگاه برای اجرای هرچه روان‌تر بازی‌ها و کاهش مدت زمان بارگذاری بهینه می‌شود.

 

 

 

 

تمام امکانات فوق برای بازی‌های قدیمی‌تر نیز قابل استفاده می‌باشند و تنها کافیست تا شما بازی مورد نظر را داخل برنامه کابردی XBOX اضافه کنید تا تهیه تصاویر و حتی بهینه سازی پردازش برای آن را داشته باشید. این نکته بسیار خوبی است.

 

به علت اضافه شدن این شمار قابلیت‌ها، Microsoft تصمیم گرفت تا قسمتی جداگانه به نام Gaming را به منوی Settings اضافه کند و تمام موارد فوق را نیز در آن فضا قرار دهد.

 

 

 

 

برنامه‌های کاربردی – Apps

 

در هر دو به‌روز رسانی بزرگ پیشین، شاهد تغییرات محسوس برنامه‌های کاربردی اصلی خود Windows 10 بوده‌ایم. این بار، در Creators update نیز می‌توان تغییراتی را در برنامه‌هایی همچون Mail، Groove Music و حتی Paint یافت. بله، Paint! شاید مهمترین عاملی که انتظار برای Creators update را هیجان انگیز می‌کرد، همین Paint می‌باشد. مدت زمان زیادی است که Microsoft با ارائه پروژه HoloLens، قصد تغییر نسل کامپیوترها به فضای واقعیت افزوده را دارد. این پروژه در نهایت به یک سیستم عامل کاملا سه‌بعدی ختم خواهد شد. از اولیه‌ترین قدم‌های رسیدن به این هدف نیز، Paint 3D است. برنامه‌ای که به بدون شک، در خلاقیت کاربران عادی انقلابی را ایجاد خواهد کرد. در حقیقت، دلیل نام گذاری "خالقان" برای این به‌روز رسانی نیز همین برنامه کاربردی Paint 3D می‌باشد. تصور کنید که تمام کاربران عادی به آسانی قادر به تولید اشکال سه‌بعدی هستند و حتی روی آنها نقاشی پوسته‌ای هم انجام می‌دهند. وقتی می‌گوییم تمام کاربران، منظورمان دقیقا تمام کاربران هستند، حتی بچه‌ها!

 

 

 

 

برنامه Paint 3D با حفظ امکانات نقاشی از نرم افزار سنتی Paint، امکانات ایجاد و تغییر اشکال سه‌بعدی را به صورت کاملا ساده‌ای ارائه می‌دهد. وقتی بحث ایجاد اشکال سه‌بعدی به میان می‌آید، اولین نامی که خودنمایی می‌کند، Autodesk 3Ds MAX است. کافیست به تفاوت میان Paint سنتی با Adobe Photoshop بنگرید تا تفاوت Paint 3D با Autodesk 3Ds MAX را کاملا درک نمائید. همانطور که Paint سنتی برای کارهای غیرپیچیده و ساده، بسیار سریع‌تر و کاراتر از Adobe Photoshop بود، Paint 3D نیز به شما امکان ایجاد سریع اشکال سه‌بعدی را ارائه می‌دهد و واقعا می‌تواند کاربردی باشد. حتی ریزه‌کاری‌هایی همچون نور پردازی نیز به صورت ابتدایی در Paint 3D وجود دارند. همچنین فضای برای بهره‌بردن از ساخته‌های دیگر کاربران به نام Remix موجود است و شما می‌توانید آثار خود را در چنین فضایی برای همگان به اشتراک بگذارید. این فضای بسیار خوبی است و به شما این امکان را می‌دهد تا در کنار اشکال تولید کرده خود، اشکال کاربران هنرمندتر را نیز داشته باشید. اما اگر شما هنوز به نرم افزار Paint پیشین علاقه‌مند هستید و کار خود را توسط آن سریع‌تر و تنها در لایه‌های دوبعدی انجام می‌دهید، نگران حذف شدن آن نباشید چراکه Paint سنتی در Creators update وجود دارد.

 

به سراغ تغییرات دیگر برنامه‌های کاربردی اصلی خود Windows 10 می‌رویم. برنامه Mail حالا دارای دو صندوق دریافت پیام‌های مهم و دیگر پیام‌ها می‌باشد. البته شما می‌توانید قابلیت این صندوق دریافتی متمرکز شده را خاموش کنید، اما شخصا آنرا بسیار کاربردی دیده‌ام. چراکه همه ما همواره در حال دریافت پیام‌های تکراری و آزاردهنده از طرف شرکت‌های مختلف هستیم، به صورتی که این پیام‌ها گاهی اوقات ممکن است برای ما حائز اهمیت باشند و نه همیشه. به این علت، آنها را جزو پیام‌های Spam و یا اضافی نمی‌گذاریم. در کنار این مسئله که برخی پیام‌ها از اهمیت بالاتری برخوردار هستند.

 

 

 

 

دیگر ارتقإ برای برنامه Mail، نام بردن یا @mention نمودن افراد است، افرادی که در مخاطبین شما موجود هستند. با به کار بردن کاراکتر "@" پیش از نام یکی از افراد در نامه خود، می‌توانید آن نامه را به صورت زنجیره‌ای برای فرد مورد نظر نیز به اشتراک بگذارید و از او درخواست کنید که نامه شما را ببیند. با استفاده از قابلیت فوق، دستیار صوتی Cortana می‌تواند پیشنهادهای متنوع‌تری را بر اساس Mention کردن‌های شما، ارائه دهد.

 

برنامه‌های Groove Music و Movies & TV نیز شامل تغییرات جزئی در ظاهرشان شده‌اند. برنامه Movies & TV قادر به پخش زنده ویدئوهای 4K یا Stream کردن آنها شده است. همچنین قابلیت تصویر-در-تصویر جدید در Movies & TV، پنجره حتی کوچکتری از ویدئو در حال پخش را ارائه می‌دهد، اگر شما نیاز به تماشای ویدئویی را به هنگام کار خود دارید، این حالت کاربردی خواهد بود. در این حالت، دکمه‌های کنترل ویدئو به صورت تمام صفحه در آن پنجره کوچک خواهند بود که کنترل ویدئو در حالت لمسی را بهتر می‌کند.

 

 

 

 

در برنامه Groove Music جدید، طراحی به زبان NEON را تا حد بسیار زیادی می‌توان حس کرد. اما تغییراتی در گزینه‌های کناره سمت چپ برنامه نیز اعمال شده است. به طوریکه گزینه‌های Artists، Albums و Tracks همگی در یک فضا و در قسمت My Music قرار داده شده‌اند. همچنین، گزینه Your Groove به Recommended Music تغییر نام داده شده است. این تغییرات در نسخه تلفن همراه Windows 10 و برنامه Groove Music آن نیز اعمال شده‌اند، اگرچه به‌روز رسانی Creators update برای نسخه تلفن همراه Windows 10 ارائه نشده است، اما با به‌روز رسانی برنامه Groove Music، می‌توانید شاهد تغییرات مذکور در تلفن همراه هم باشید.

 

 

 

 

برنامه Photos نیز دچار تغییراتی شده است. از جمله اضافه شدن عملکرد جستجو در نام و دیگر جزئیات یک فایل عکس. برای مثال اگر شما عکسی را در تهران انداخته باشید و از تکنولوژی GeoTaging یا ثبت مکان عکس برداری هم در عکس فوق استفاده کرده باشید، می‌توانید با جستجوی کلمه "Tehran" در برنامه Photos، شاهد عکس‌هایی با محتویات تهران باشید. امکان جستجو، درمورد تمامی جزئیات موجود یا Tag در یک فایل عکس، فعال است و جستجو در هر موردی، نتایج مرتبط را به دنبال خواهد داشت.

 

برنامه Settings اما تغییرات گسترده‌ای را داشته است. یکی از این تغییرات، اضافه شدن بخش جداگانه Gaming و Apps به صفحه اصلی Settings می‌باشد. اصلی‌ترین تغییر، درمورد طبقه بندی دوباره تنظیمات مختلف دستگاه است. در تلاشی برای خرد کردن تمامی گزینه‌های Control Panel در برنامه Settings، یک ستون جدید به سمت راست تمامی صفحات Settings اضافه شده است که لینک ورود تنظیمات احتمالی مرتبط با موضوع آن صفحه را شامل می‌شود. در قسمت update & Security نیز، یک زبانه جدید به نام Troubleshoot را داریم که حل کننده مشکلات احتمالی Windows 10 در آن قرار داده شده است. به طوریکه انتخاب هرکدام از موارد موجود در زبانه Troubleshoot موجب اجرای نرم افزاری به منظور رفع آن مشکل خواهد شد.

 

 

 

 

در قسمت Personalization از Settings، بهبودهایی انجام شده است. همانند اضافه کردن بازه بزرگی از رنگ‌ها به جای تعدادی از رنگ‌ها برای انتخاب کردن به عنوان Accent Color. و یا قسمت Themes که پیشرفته‌تر شده و امکان دریافت پوسته‌های موجود در Store را در همان منو به ما ارائه می‌دهد.

 

 

 

 

 

 

Microsoft، فضای Bluetooth را دوباره طراحی کرده و ظاهر جدیدی را به آن بخشیده است.

 

درمجموع، تعدادی از برنامه‌های کاربردی اصلی خود Windows 10، به‌روز شده‌اند ولی به‌روز رسانی‌های مربوط به Groove و Mail می‌بایست پس از دریافت Creators update و توسط Store، اعمال شوند و همراه با 1703 نیستند.

 

 

 

 

حریم خصوصی – Privacy

 

پیش از این، تنظیمات حریم خصوصی برای کاربران، پیچیده و گیج‌کننده بود. در Creators update سعی شده است تا این مسئله حل شود. اگر شما سیستم عامل خود را از نسخه‌های قدیمی‌تری از Windows به 1703 ارتقإ دهید، شاهد ارائه تنظیمات ساده سازی شده امنیتی در اولین بار راه اندازی دستگاه خواهید بود. یکی از مثال‌هایی که Microsoft چگونه تنظیمات امنیتی را در 1703 ساده سازی کرده است، مربوط به سطوح جمع آوری اطلاعات به‌منظور ایرادیابی دستگاه می‌باشد که در دو سطح پایه‌ای و کامل تعریف می‌شود. سطح پایه‌ای، اطلاعات کمتری را جمع آوری و به Microsoft ارسال می‌کند؛ همچنین فضای جدیدی به نام Feedback & diagnostics در قسمت Privacy از Settings، بدین منظور ایجاد شده است.

 

 

 

 

 

 

امنیت – Security

 

امنیت یکی از بخش‌های مورد توجه Microsoft در به‌روز رسانی Creators می‌باشد، به طوریکه ادعا می‌کند این امن‌ترین Windows ساخته شده تا به حال است، که طبعا بهبودهایی برای ضدویروس داخلی خود Windows، یعنی Windows Defender را به دنبال خواهد داشت و برنامه Windows Defender به طور کلی و از پایه متحول شده است. این فضای جدید، در صفحه اصلی، خلاصه‌ای از اطلاعات کلی امنیت و سلامت دستگاه به شما ارائه می‌دهد. گزینه‌ای برای بررسی سریع یا Quick Scan دستگاه، گزینه‌های Firewall و... مواردی هستند که در Windows Defender جدید یافت می‌شوند.

 

 

 

 

اما مهمترین موردی که در Windows Defender به وجود آمده است، گزینه‌ای بسیار کاربردی برای تازه کردن سیستم عامل است. به صورتیکه توسط گزینه Fresh Start، می‌توانید در صورت بروز مشکلات جدی در سیستم عامل، آنرا نو کنید. یعنی تقریبا همان عملی که در قسمت Recovery انجام می‌پذیرد، اما با این تفاوت که دیگر امکان حفظ برنامه‌های نصب شده در آن وجود ندارد.

 

فضای Windows Hello نیز تغییرات داشته و به هنگام تنظیم کردن آن، شما می‌توانید اتفاقات در حال رخ دادن را با جزئیات بیشتری رصد کنید. همچنین قفل گشایی توسط آن سریعتر شده است.

 

 

 

 

به عنوان یکی از راه‌های امنیتی دستگاه شما برای قفل گشایی، قابلیت جدیدی اینکار را به صورت فیزیکی و با استفاده از تلفن همراه جفت شده شما به کمک Bluetooth انجام می‌دهد. در این روش، در صورتی که دستگاه خود را گم کنید یا فردی آنرا به سرقت ببرد، پس از دور شدن دستگاه از شما و قطع ارتباط دستگاه با گوشی به مدت زمان یک تا دو دقیقه، قفل جدیدی اعمال می‌شود که تنها با استفاده از گوشی شما باز خواهد شد. این امکان بسیار خوب و کاربردی به شمار می‌رود و Microsoft ما را با این قابلیت شگفت زده کرد.

 

همراه با پیشرفت لایه‌های امنیتی، گزینه‌ای جلوگیری از نصب تمام برنامه‌های کاربردی و نرم افزارهای حتی Desktop را می‌کند که از منبعی به غیر از Store هستند. این گزینه به صورت پیش فرض خاموش است. ممکن است در ذهن شما این سؤال به وجود بیاید که این گزینه چه کاربردی می‌تواند داشته باشد. پاسخ در دستگاه‌هایی با صفحه نمایش‌های کوچک است که اجرا کننده Windows 10 هستند. برای مثال همانند یک تبلت با صفحه نمایش هشت اینچی. دستگاهی که شما مطمئن هستید به غیر از برنامه‌های کاربردی Store، نیاز به نصب دیگر نرم افزارها را ندارید. در چنین دستگاهی، با فعال کردن گزینه فوق، امنیت سیستم عامل شما هرچه بیشتر حفظ خواهد شد و از نصب نرم افزارهای آسیب زننده، به صورت پایه‌ای جلوگیری خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

نتیجه گیری کلی به‌روز رسانی خالقان یا Creators Update

 

اگر هنوز به‌روز رسانی خالقان را دریافت نکرده‌اید، می‌توانید همین حالا توسط این لینک وارد صفحه آموزش نحوه دریافت این به‌روز رسانی شوید.

 

به‌روز رسانی خالقان، تغییرات بسیاری را در Windows 10 ایجاد کرده است که قالبا کاربردی هستند. همانند تغییر نحوه خشک دریافت و اعمال به‌روز رسانی‌های Windows که بسیاری از کاربران از مورد فوق ناراضی بوده‌اند.

 

همچنین این بسیار عالی است که ما می‌بینیم Microsoft در حال ارتقإ برنامه‌های کاربردی داخلی Windows 10 همانند Groove Music و Mail است. به صورتی که تغییر نحوه دسته بندی و چیدمان موضوعات در Settings به کاربر کمک فراوانی را خواهد کرد.

 

حالت نور شبانه یا Night Light یکی از امکاناتی است که نشان می‌دهد Windows 10 از بهبود یافتن باز نمی‌ایستد و برای هرچه پیشرفته‌تر شدن، اشتهای سیری ناپذیری را داراست. پیشرفت‌هایی که بر مبنای کاربردی بودن بنا شده‌اند.

 

همچنین، تنظیم کردن Wi-Fi، Bluetooth و Windows Hello در فضایی کاملا جدید، این امر را نشان می‌دهد که اگر شما از نسخه‌های قدیمی‌تر Windows استفاده می‌کنید، زمان به‌روز رسانی فرا رسیده است.

 

پیشرفت Microsoft Edge و Cortana به معنی درخواست Microsoft از ما برای توقف استفاده از خدمات دیگر شرکت هاست. پیشرفت‌هایی که سعی شده‌اند تا امکانات آندو را به نسبت رقبا متفاوت جلوه دهند، و نه پیشرفت در زمینه امکاناتی که در رقبا موجود هستند.

 

البته عدم وجود پیشرفتی در زمینه Tablet Mode کمی برای کاربران دستگاه‌های Surface آزار دهنده است. اما این امر از تحولات بزرگی در Redstone 3 خبر می‌دهد. به‌روز رسانی که در آن بالأخره شاهد زبان طراحی جدید Microsoft یعنی NEON خواهیم بود.

 

 

 

 

 

نکات مثبت

 

 • ایجاد پوشه بر روی منوی Start
 • امکانات جدید مرورگر Microsoft Edge
 • نحوه دریافت به‌روز رسانی‌ها
 • حالت Night Light
 • حالت Game Mode
 • برنامه Paint 3D
 • فضای جدید برای Windows Defender

 

 

نکات منفی

 

 • عدم وجود پیشرفت برای Tablet Mode
 • عدم وجود پیشرفت برای کاربردهای قلم دستگاه‌های Surface
 • کاهش سرعت و سبکی سیستم عامل در برخی محیط‌ها
 • تغییرات ظاهری کم برای نزدیک شدن به پروژه NEON

 

 

منبع: surfacenews.ir

 

  1   2   3   4   5   6   7   8   بعدی >>