مقایسه آیپد پرو با سرفیس گو – iPad Pro vs. Surface Go

هدف از تولید Surface Go، بیشتر از هرچیز دیگری رقابت با iPad شرکت Apple بوده است. لذا برای اولین بار در سرفیس نیوز، مقایسه سرفیس با آیپد را خواهید دید.

یکی از مطالبی که مطمئنا طرفداران زیادی دارد، مقایسه Surface Pro با iPad Pro می‌باشد. اما باید گفت که این کار از نظر سرفیس نیوز، احمقانه است. به سادگی قابل درک خواهد بود که مقایسه یک لپ‌تاپ با پردازنده Core i7 و یک گوشی تلفن همراه با صفحه نمایش بزرگ تا چه اندازه می‌تواند حتی مسخره باشد. این مسئله به میزان قابل توجهی در رابطه با مقایسه Surface Go با iPad Pro نیز صادق است، اما به هرحال سرفیس گو با سرفیس پرو از نظر بازار هدف متفاوت می‌باشد.

 

بازار هدف Surface Pro همانطور که از شعار تبلیغاتی آن (لپ‌تاپ همه‌کاره) مشخص است، لپ‌تاپ‌های سبک وزن و همراه می‌باشد. حال آنکه سرفیس اصیل که در نسل حاضر با نام Surface Go شناخته می‌شود، دقیقا برای حذف iPad از جامعه کاربران ساخته شده است؛ درست همانند پدران خود، Surface 2 و Surface RT.

البته بازهم نمی‌توان گفت که Surface Go نمی‌تواند جای لپ‌تاپ سبک وزن شما را بگیرد و یا نمی‌توان گفت که Surface Pro نمی‌تواند جای تبلت شما را بگیرد. اما به هرحال Surface Go محصولی است که بیشتر از هر دستگاه دیگری در بین دستگاه‌های Surface، برای حذف iPad از جامعه کاربران طراحی شده است؛ از نظر وزن، شارژدهی و... و مخصوصا قیمت تمام شده.

مفاهیم پیش نیاز برای مقایسه

مقایسه دو دستگاه این چنین که تقریبا به یکدیگر در بسیاری از زمینه‌ها حتی ربطی هم ندارند، بسیار متفاوت از برای مثال مقایسه دو لپ‌تاپ و یا دو گوشی با یکدیگر است. توجه داشته باشید که ما در حال مقایسه یک گوشی تلفن همراه که صرفا صفحه نمایش بزرگی را داراست، با یک لپ‌تاپ هستیم که صفحه نمایش کوچکتری را به نسبت دیگر هم‌ردیفان خود داراست.

البته درباره ماهیت اصلی Surface Pro و جنجال خبری بر سر آن نیز مطلبی تهیه دیده شده که ممکن است برای شما جذاب باشد تا بدانید سرفیس پرو واقعا چیست؛ به منظور دسترسی به مطلب مذکور به این لینک مراجعه کرده و یا بر روی تصویر زیر بزنید:

لذا در این بحث ما سرفیس را با نام تبلت، و آیپد را با نام گوشی تلفن همراه خواهیم شناخت. به آنهایی که به اشتباه تصور می‌کنند iPad اولین تبلت دنیاست پیشنهاد می‌شود تا به تصویر زیر که یک تبلت ویندوزی از شرکت Gigabyte را نشان می‌دهد، توجه نمایند.

البته بدیهی است که این تبلت، چندمین و نه اولین نسل تبلت‌های ویندوزی است؛ از آنجایی که اولین تبلت‌های ویندوزی با سیستم عامل Windows XP روانه بازار شدند.

صفحه نمایش، تنها وجه تشابه

تنها وجه تشابه گوشی تلفن همراه iPad Pro 10.5 با Surface Go، در اندازه صفحه نمایش آنهاست تا هر دو را تنها بتوان در نام، دو تبلت در نظر گرفت (سرفیس گو 10 اینچی می‌باشد). البته iPad Pro 12.9 از این نظر، همانند Surface Pro بوده و به عنوان یک تبلت واقعی، بسیار بزرگ به نظر می‌رسد. همانطور که در نقد و بررسی جداگانه Surface Go اشاره شد، سرفیس پرو به عنوان یک تبلت بسیار بزرگ است و این موضوع را تنها زمانیکه واقعا کاربر یک تبلت باشید متوجه خواهید شد:

حتی سرفیس گو نیز بر اساس چنین معیاری کمی بزرگ به نظر می‌رسد؛ اما سرفیس گو کوچکترین اندازه یک لپ‌تاپ را ارائه می‌دهد چراکه قرار است تا به عنوان لپ‌تاپ شما نیز باشد. اگر سرفیس گو فقط کمی کوچکتر از اندازه حال حاضر خود بود، مطمئنا نمی‌توانست برای بسیاری جایگزین لپ‌تاپ‌شان باشد. به هرحال در اینجا ما لازم می‌دانیم تا iPad 9.7 2018 را به عنوان مناسب‌ترین دستگاه در قالب یک تبلت از نظر اندازه صفحه نمایش معرفی نمائیم. همچنین گفتنی است در حالیکه سرفیس گو به عنوان یک کامپیوتر فقط کمی کوچک به نظر می‌رسد، آیپد پرو به عنوان دستگاهی که واقعا تفاوت خاصی با یک iPhone ندارد، بسیار بزرگ است و نه کمی بزرگ.

سیستم عامل، مهمترین تفاوت

سیستم عامل دو دستگاه، بزرگترین و اساسی‌ترین تفاوت دو دستگاه است. در غیراینصورت حتی می‌شد که دو دستگاه را تا حد زیادی یکسان در نظر بگیریم. لذا بحث تفاوت سیستم عامل آنها را به صورت بسیار دقیق‌تری بررسی میکنیم.

سیستم عامل Surface Go همانند یک کامپیوتر، به هنگام خرید، Windows 10 در حالت S است که در ازای پرداخت مبلغی می‌توان آنرا به Windows 10 Pro تغییر داد.

سیستم عامل iPad Pro همانند یک گوشی تلفن همراه، iOS 11.4.1 است.

همین دو جمله در کنار یکدیگر، می‌تواند تمام کننده بحث در همینجا برای بسیاری از افراد باشد.

اما برای بسیاری از افراد، نه همه کاربران.

بسیار واضح است که یک کامپیوتر با سیستم عامل Windows دستگاهی است که کاربردها و گستردگی غیرقابل مقایسه‌ای را در برابر یک گوشی تلفن همراه هوشمند داراست. تعدد اموری که با یک کامپیوتر می‌توان انجام داد اما با گوشی خیر، بسیار بیشتر از آن است که بخواهیم آن‌ها را بشماریم.

از امور ساده‌ای همانند مدیریت فایل‌ها و حافظه‌ها گرفته تا مدیریت وبسایت‌ها که در بسیاری اوقات تنها با استفاده از نسخه کامل مرورگرها و فضای Inspect آنها امکان پذیر است. همچنین تولید متحوا، یکی از وظایف کامپیوتر است. از تولید اسناد و فایل‌ها توسط نسخه کامل مجموعه Office و نه نسخه تبلت آنها گرفته، تا خلق آثار هنری با نرم افزارهای Adobe همانند Photoshop و Premier. این تولید محتوا به ساخت و گسترش نرم افزار و برنامه‌های کاربردی توسط کدنویسی نیز بسط پیدا می‌کند. و یا امور مهندسی با نرم افزارهایی همانند MATLAB و نرم افزارهای شرکت Dassault System همانند CATIA و SolidWorks.

درباره تمامی اینها باید بگوییم که 10 سال پیش را به‌خاطر بیاورید که با پردازنده‌های تا چه اندازه ضعیف‌تر از حال حاضر، با نرم افزارهای مذکور به راحتی کار می‌کردیم؛ چه برسد به حالا که تمامی دستگاه‌های Surface از آخرین تکنولوژی لیتوگرافی 14 نانومتری شرکت Intel استفاده می‌کنند که 10 سال پیش غیرقابل تصور بود.

لذا واقعا نمی‌توان گوشی آیفون با صفحه نمایش بزرگتر به نام آیپد را با کامپیوتر شما حتی مقایسه کرد؛ آن هم با محدودیت‌های ریز و درشت سیستم عامل ساده iOS. به طوریکه اگر درباره یک تبلت با سیستم عامل Android بحث می‌کردیم، لااقل شاهد محدودیت‌های کمتری بودیم.

تفاوت افراد، مهمترین معیار انتخاب

اما به هرحال همانطور که گفتیم این درباره اکثر کاربران صحیح است و نه تمام آنها. زن خانه‌داری را تصور کنید که هوشمندترین دستگاهش، گوشی تلفن همراهش است و اصلا قرار نیست تا مدیریت وبسایت کند، توسط Office و Adobe تولید محتوا کند، کدنویسی کند و یا توسط MATLAB و CATIA مدلسازی انجام دهد.

واقعیت این است که برای چنین فردی، iPad دستگاه مناسب‌تری نیز به نظر می‌رسد. از آنجا که دقیقا همان سیستم عامل ساده و محدود برای چنین فردی بهتر از یک سیستم عامل حرفه‌ای و پیچیده است.

سیستم عامل iOS از آنجا که از ابتدای تولد خود تنها بر روی صفحات لمسی استفاده می‌شده است، بسیار بهتر از Windows پاسخگوی دستورات لمسی است و زمانیکه دو دستگاه Surface Go و iPad را به هنگام در دست گرفتن و کارکردن با آنها مقایسه می‌کنید، مورد اخیر به وضوح احساس می‌شود. علاوه بر اینکه سیستم عامل گوشی تلفن همراه iPad ذاتا از Windows در زمینه بهره‌وری از صفحات لمسی پیشرفته‌تر است، برنامه‌های کاربردی موجود بر روی آن نیز هم تعدد و هم تنوع بیشتری را دارا هستند.

بله، زمانیکه نام برنامه کاربردی را به جای نرم افزار می‌آوریم، قضیه برعکس می‌شود.

منظور از نرم افزار، درواقع نرم افزارهای سنتی Desktop مبتنی بر Win64 هستند و برنامه‌های کاربردی نیز همان App ها که از Store قابل دریافت هستند.

سرفیس گو با ویندوز 10 نیز همانند آیپد دارای Store استور و برنامه‌های کاربردی بسیار بسیار متنوعی و کاملی از جمله Telegram و Instagram برای حالت تبلت و صفحات لمسی است، اما نه به تعدد و تنوع آیپد؛ البته که در این زمینه نیز iPad Pro می‌بایست در برابر یک تبلت اندرویدی همانند Pixel C ساخت شرکت Google، بدون درنگ زانو بزند. اما در هرحال، فرد مورد بررسی ما حتی توانایی کار کردن با نرم افزارهای سنتی را نداشته و بیشتر عمر خود را تنها با برنامه‌های کاربردی کار کرده است. درمورد چنین فردی، خرید سرفیس گو به جای آیپد حتی به معنی بهره‌بردن از تعدد و تنوع کمتر برنامه خواهد بود.

اما کافیست تا شما نیاز وجود یک کامپیوتر همراه همانند لپ‌تاپ را به هنگام حضور آیپد در کیف خود، احساس کنید. آنگاه دیگر یک گوشی تلفن همراه با صفحه نمایش بزرگ پاسخگوی نیاز شما نیست و به نظر ما، حمل کردن یک لپ‌تاپ در کنار آیپد اشتباه‌ترین کار ممکن است زمانیکه شما با یک Surface Go و یا یک Surface Pro می‌توانید هردو را در کنار یکدیگر داشته باشید.

قدرت سخت افزاری

چنانچه هنوز در رابطه با قدرت سخت افزاری و حتی گرافیکی Surface Go و Surface Pro شک دارید، شما را دعوت به تماشای دو ویدئو زیر می‌کنیم. ویدئو اول، یک ویدئو ارسالی از مشتریان سرفیس ایران است که اقدام به کار با نرم افزار Corel VideoStudio تدوین فیلم و گرفتن خروجی FullHD با دستگاه Surface 3 خود کرده است:

 

 

ویدئو دوم، مربوط به تستی می‌شود که توسط سرفیس نیوز انجام شده است که طی آن، قدرت سخت افزاری ضعیف‌ترین مدل Surface Pro را در اجرای بازی‌های رایج در عمل خواهید دید:

 

 

مقایسه پردازنده Surface Go و iPad Pro، کار را کمی به انحراف خواهد کشید چراکه قویتر بودن پردازنده آیپد تأثیری در مقایسه ما ندارد. از آنجا که قرار نیست تا ایندو دستگاه کار یکسانی را انجام دهند که ما به مقایسه پردازنده بپردازیم. حتی اگر آیپد پرو در حد اندازه یک ابرکامپیوتر نیز قوی بود، باز هم سنگین‌ترین برنامه کاربردی که برای اجرا کردن به آن داده می‌شود همان بازی‌هایی است که شما با گوشی تلفن همراه خود اجرا می‌کنید.

پردازنده قویتر آیپد پرو نمی‌تواند همانند سرفیس در اجرای 3Ds MAX و یا Adobe Premier و MATLAB به شما کمک کند. تنها هدیه پردازنده قویتر برای آیپد پرو، مصرف باتری بیشتر و قیمت بالاتر است. حال آنکه اگر بخواهیم قویترین آیپد پرو را با مدل Core i5 و نه Core i7 از Surface Pro مقایسه کنیم، آیپد پرو به راحتی شکست خواهد خورد (از آنجا که آیپد پرو در بازه قیمتی سرفیس پرو است و نه سرفیس گو). همچنین حافظه RAM در Surface Go می‌تواند تا 8GB نیز باشد که در کنار 256GB حافظه ذخیره سازی از نوع SSD قرار می‌گرد؛ این نوع حافظه حتی در رؤیاهای گوشی تلفن همراه iPad Pro هم نخواهد گنجید.

قلم دیجیتالی

هردو دستگاه Surface Go و iPad Pro از قلم پشتیبانی می‌کنند. قلم‌های Surface Pen و Apple Pencil که نزدیک‌ترین رقبا در بین تمام محصولات شرکت‌های Microsoft و Apple هستند. لازم به ذکر است که قلم اپل پنسیل یکی از چندین موردی است که اپل از مایکروسافت کپی برداری کرده است؛ از آنجایی که Apple Pencil زمانی ساخته شد که شرکت Apple موفقیت Surface Pen را چندین سال قبل از خود بر روی تبلت‌ها دید. چراکه پیش از Surface، خب تبلت‌های اندرویدی بودند که قلم داشتند اما شرکت اپل دقیقا پس از مشاهده Surface Pro، دستگاهی به نام iPad Pro را تولید کرد که برای اولین بار قلم دارد.

رقابت این دو قلم از نظر سرعت عملکرد، تشخیص فشار وارد شده بر روی نوک و تشخیص زاویه اعمال شده بر روی نوک، بسیار نزدیک بوده و طی مراسم رونمایی از نسل جدید هرکدام، مدام از یکدیگر سبقت می‌گیرند. اما بازهم توجه شما را به تفاوت اصلی اینکه Surface Pen قرار است تا بر روی یک کامپیوتر و نرم افزار Adobe Photoshop و یا CATIA کار کند جلب می‌کنیم؛ چراکه Apple Pencil نهایتا بر روی یک گوشی تلفن همراه با صفحه نمایش بزرگ و برنامه کاربردی نقاشی کار خواهد کرد؛ حتی اگر روزی برسد که Apple Pencil کمی از Surface Pen بهتر هم باشد.

وزن

هر دو دستگاه Surface Go و iPad Pro 10.5 در یک بازه وزنی به حساب آمده و تنها 45 گرم با یکدیگر تفاوت وزن دارند. اما در نظر داشته باشید که درحال صحبت درمورد لپ‌تاپی هستیم که به صورت باورنکردی 522 گرم وزن داراست، آن هم با بدنه تمام فلزی و شیشه‌‌‌. به همین علت Surface Go سبک‌ترین و نازک‌ترین دستگاه Surface در تاریخ لقب گرفته است.

و در برابر، شما با خرید آیپد پرو، یک iPhone 7 را خریداری می‌کنید که به جای 138 گرم، 477 گرم وزن را داراست و دقیقا همان کاری را می‌کند که iPhone 7 انجام می‌دهد با این تفاوت که صفحه نمایش آن بزرگتر است و قلم دارد.

باتری

با اینکه در اکثر لپ‌تاپ‌ها، مدت زمان شارژدهی باتری کمتر از گوشی‌های تلفن همراه است. اما Surface Go به لطف پردازنده کم‌مصرف خود که تنها یک سوم پردازنده Core i5 مصرف دارد، توانسته است تا با گوشی تلفن همراهی به نام iPad Pro رقابت کند. هردوی آنها توانایی پخش مستمر ویدئو به مدت زمان 10 ساعت را دارا هستند.

دوربین در تبلت

حال می‌خواهیم به مقایسه تخصصی دوربین این دو دستگاه بپردازیم. مقایسه‌ای که درباره یک تبلت واقعا هیچ اهمیتی ندارد! تنها مسئله مورد توجه در دوربین دو دستگاه، به قابلیت‌های امنیتی آنها برمی‌گردد. قابلیت Windows Hello که شرکت Apple با تقلید از Surface Pro 4 بر روی iPhone X نهاده است، بر روی Surface Go نیز فعال می‌باشد. اما این قابلیت بر روی iPad Pro وجود ندارد؛ یعنی آیپد پرو برای شرکت اپل حتی در حد گوشی تلفن همراه ساخت این شرکت هم نبوده تا Windows Hello را برای آن ارائه دهد.

لذا شما به کمک Windows Hello می‌توانید Surface Go خود را به سرعت توسط ترکیبی از عنبیه چشم و چهره خود، قفل گشایی نمائید. این قابلیت به کمک دو دوربین اضافی Emitter مادون قرمز و گیرنده آن بر روی Surface Go پدید آمده است تا Surface Go همانند دیگر دستگاه‌های Surface، از امن‌ترین و سریع‌ترین سیستم قفل گشایی بهره ببرد.

پورت‌ها

زمانیکه کلمه پورت به میان می‌آید، گوشی‌های تلفن همراه شرکت Apple از جمله iPad در مقایسه با هردستگاه دیگری بسیار از خود ضعف نشان داده و تنها همان یک عدد پورت اختصاصی بین یکدیگر را دارا هستند؛ البته باز نیز جای شکرش باقی است که خروجی جک 3.5 میلیمتری هدفون را همانند محصولات به اصطلاح خاص iPhone، از روی iPad حذف نکرده‌اند تا تفاوت را در کنار ضعف به شما هدیه بدهد.

اما Surface Go به عنوان یک کامپیوتر، دارای چهار عدد پورت به غیر از خروجی صدا هدفون می‌باشد؛ از جمله پورت مدرن و سراسری USB Type-C. درمورد Type-C گفتن اینکه امروزه حتی Apple هم مجبور شده است تا به جای پورت Thunderbolt پیشین، از Type-C بر روی تمامی لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای خود استفاده کند، لازم است. پورت Type-C علاوه براینکه سرعت بیشتری را در مقایسه با USB 3.0 داراست، می‌تواند حتی به عنوان خروجی تصویر نیز عمل کند.

دیگر پورت‌های Surface Go مربوط به شارژ و اتصال کیبورد می‌شوند. به هرحال شما با یک کامپیوتر روبرو هستید و می‌بایست پورت شارژ آن با پورت ورودی حافظه‌های جانبی تفاوت داشته باشد. موردی که درباره گوشی تلفن همراه iPad Pro به کار نخواهد آمد و تمامی کارهای خود را همانند گوشی‌های تلفن همراه، با همان یک عدد پورت انجام می‌دهد. اگرچه خوشبختانه Apple در اتصال کیبورد به دستگاه خود از ایده Microsoft تقلید واضحی را انجام داده و بدین منظور از Surface Connect برای اتصال کیبورد ناقص و گوشی مانند خود به گوشی تلفن همراه iPad Pro استفاده کرده است.

نکته خنده‌دار در رابطه با پورت‌های دستگاه‌ها این است که شما با توجه به ذات دو دستگاه، درواقع می‌بایست iPad Pro را به عنوان یک گوشی تلفن همراه، به کامپیوتر خود که Surface Go می‌باشد متصل کرده و زمانیکه گوشیتان پر شده است، اطلاعات آنرا به هاردتان انتقال دهید. چنین لحظه‌ای مطمئنا برای دوستداران گوشی تلفن همراه با صفحه نمایش بزرگ iPad Pro، لحظه‌ی غم انگیزی خواهد بود؛ زمانیکه نرم افزار iTunes موجود بر روی کامپیوتر شما هشدار می‌دهد که یک گوشی جدید متصل شده است!

کیبورد

همانطور که گفته شد، کیبورد iPad Pro در حد و اندازه‌های همان گوشی‌های تلفن همراه است؛ در مقایسه با کیبورد Surface Go با نام Surface Type Cover که حالا سالهاست بر روی آن کار شده و در این نسل دارای Touch Pad تاچ پد ماوس بسیاری بزرگی می‌باشد.

نگاه به ظاهر ایندو کیبورد در کنار هم، خود گویای همه‌چیز است. کیبورد iPad Pro دقیقا در سطح یک وسیله جانبی برای گوشی شماست و کیبورد Surface Go در سطح کیبوردهای یک لپ‌تاپ با مکانیزم دکمه‌های حرفه‌ای و تاچ پد بزرگ برای کاربران حرفه‌ای.

پایه نگهدارنده

پایه سرفیس و یا Kick Stand، حالا دیگر تبدیل به یک نماد برای دستگاه‌های Surface شده است. پایه‌ای که شرکت‌های بزرگی همانند hp و Dell و یا Lenovo و... از آن استفاده می‌کنند و آن هم با افتخار و بدون ترس از اینکه به آنها بگویند از Surface تقلید کرده‌اند. همین موضوع خود به تنهایی موفقیت ایده Kick Stand در Surface را می‌رساند. این پایه در Surface Go به حدی پیشرفته کرده است که تا 165 درجه و حالت Studio Mode خم شده و تا زیر دستان شما قرار می‌گیرد. البته نکته مهم در خم شدن این است که Kick Stand اختراع شده توسط Microsoft، بی‌نهایت زاویه برای انتخاب را به شما ارائه داده و شما از 0 تا 165 را توسط یک لولای پیشرفته در اختیار دارید تا بتوانید دقیقا از همان زاویه‌ای که مورد نیازتان در شرایط محتلف است استفاده نمائید.

پایه iPad Pro هم که همانند کیبورد آن، در حد و اندازه‌های یک گوشی با صفحه نمایش بزرگ است. پایه‌ای که تنها به هنگام متصل بودن کیبورد حضور داشته و بدون مجموعه کیبورد و پایه، شما یک تبلت تنها بدون پایه دارید. موضوعی که درمورد Surface Go، سالهاست که حل شده به حساب می‌آید و به لطف اختراع Microsoft، شما همواره تبلتی دارید که پایه‌ای از جنس خود بدنه و با قابلیت تغییر زاویه خم شدن را تا 165 درجه دارد.

قدرت خروجی صوت

اگر هدست‌های شرکت Beats که هم‌اکنون با شرکت Apple ادغام شده است را کنار بگذاریم، کارت صدای استفاده شده در کامپیوتر Surface Go می‌تواند خروجی بسیار مطلوب‌تری را در مقایسه با iPad Pro ارائه دهد. این مسئله‌ای است که خود شما می‌توانید با هر دستگاه Surface دیگری نیز امتحان نمائید که تا چه اندازه قدرت خروجی بهتری را به عنوان یک کامپیوتر، در مقایسه با دیگر گوشی‌های تلفن همراه دارند.

قیمت تمام شده

در پایان می‌بایست به تیر خلاص که قیمت می‌باشد، اشاره کنیم. ارزان‌ترین مدل iPad Pro 10.5 با قیمتی معادل 649 دلار را در برابر گران‌ترین مدل Surface Go بگذارید که قیمتی معادل 549 دلار را داراست تا با خریداران iPad Pro آشنا شوید؛ افرادی که یک گوشی تلفن همراه را گرانتر از یک کامپیوتر خریداری می‌کنند. شایان ذکر است که علاوه بر تمام مقایسه‌های این مطلب، ارزان‌ترین مدل iPad Pro 10.5 نسخه 64GB آن و ارزان‌ترین مدل Surface Go نیز نسخه 64GB آن با قیمتی معادل تنها 399 دلار می‌باشد؛ مشخصات یکسان و قیمت 399 در برابر 649 دلار.

جمع‌بندی

Surface Go بیشتر از هر دستگاه دیگری در بین دستگاه‌های سرفیس، برای رقابت با آیپد تولید شده است. اما حتی با در نظر گرفتن این موضوع نیز هنوز ما در حال انجام کار خنده‌داری هستیم وقتی یک گوشی تلفن همراه با صفحه نمایش بزرگ را در کنار یک کامپیوتر قرار داده‌ایم و مقایسه می‌کنیم. صفحه نمایش دو دستگاه تنها وجه تشابه است. اما هر دو، به عنوان یک تبلت کمی بزرگ می‌رسند که در این مورد ما iPad 9.7 2018 را برتر از دو دستگاه مورد بررسی خود که iPad Pro و Surface Go هستند می‌دانیم.

 

 

 

       

ادامه متن را در منبع اصلی سرفیس نیوز بخوانید:

 

 

 

    Main Logo

 

 

 
دفعات نمایش: 963

اشتراک::   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon