پوشش خبری مراسم ۲۶ اکتبر Microsoft

گزارش مراسم رونمایی از محصولات جدید Microsoft برای سال آینده که در نیویورک برگزار شد.

در ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ۲۶ اکتبر ۲۰۱۶ به وقت محلی نیویورک، و ساعت ۱۷:۳۰ به وقت تهران، مراسمی آغاز شد که میلیاردها کاربر Windows چشم به آن دوخته بودند. مراسمی که در آن قرار بود تا شاهد دستگاه‌های Surface جدید باشیم. نکته‌ی جالب مراسم امسال مقارن بودن آن با مراسم معرفی Apple بود که فردای آن برگزار می‌شود، مراسمی که در آن Apple به معرفی نسل جدید MacBook ها می‌پردازد. پس بسیار جالب شد، رقیب اصلی و همیشه شکست خورده Surface، فردای معرفی آن به صحنه خواهد آمد.

 

imagine what youll do microsoft surface studio event


بهتر است تا در ابتدا برویم سراغ اینکه دقیقا انتظار معرفی چه دستگاهی از Microsoft در این روز می‌رفت.محصولات مورد انتظار
سال پیش، بعد از ارائه بزرگ Windows 10 و دستگاه‌هایی که قرار است آنرا به اصطلاح Launch کنند یا به مرحله اجرایی دربیاورند، همانند Surface Pro 4 و Surface Book، در بخش گوشی‌های تلفن همراه، Lumia 950 معرفی شد. گوشی که تاریخ، آنرا با نام Windows 10 به یاد خواهد سپرد. اما چند ماه بعد، شایعات و عکس‌هایی از Lumia 850 مخابره شد تا به عنوان گوشی لوکس سری Lumia و صدگان ۸ در عدد مدل آن، شاهد کامل شدن لشگر Microsoft Lumia ها  با آن باشیم. اما سه ماه گذشت و خبری از Lumia 850 نشد. قبل از معرفی Lumia 650، بسیاری از وبسایت‌ها و منابع خبری بر این اعتقاد بودند که Lumia 850 در قالب Lumia 650 XL همراه با Lumia 650 وارد بازار خواهد شد. اما باز هم شاهد این گوشی نبودیم. داستان برای اکثر منتقدان در پر اهمیت بودن سری 800 برای Microsoft تعریف می‌شد، و دلیل این دیرکرد طولانی را نیز با همین منطق اخیر توجیه می‌کردند. اما روزی در شهریور ماه، Microsoft رسما در بلاگ خود، توقف روند تولید نه تنها Lumia 850، بلکه همه Lumia ها را اعلام کرد. این اتفاق تکان دهنده و بسیار عجیبی به شمار می‌رفت. و اما دلیل این تصمیم چیست. جواب این سوال چیزی است که انتظار عموم از دستگاهی که قرار است از آن رونمایی شود را مشخص می‌کند.بالاخره معلوم شد که Microsoft رؤیای تولید Surface Phone را در سر می‌پرورانده است و شاید قصد داشته تا Lumia 850 همان Surface Phone باشد که متأسفانه یا خوشبختانه تولید آن از پایه لغو شد.

surface phone concept with type cover

بر این اساس، اکثریت مردم انتظار داشتند تا در دست Panay (مسئول اصلی بخش Surface) یک Surface Phone را برای ارائه در مراسم روز چهارشنبه مشاهده کنند.

surface phone with pen

همچنین، اگر تاریخ معرفی دستگاه‌های Surface را روی تقویم علامت گذاری کنیم، مشاهده خواهیم کرد که رسم بر این است تا ابتدا نسخه Surface Pro یک نسل و پس از آن، Surface آن نسل ارائه شود. برای مثال ابتدا شاهد معرفی Surface Pro 3 و سپس بعد از آن، Surface 3 بودیم. بنابراین در مراسم امسال، نوبت به Surface 4 می‌رسد. تبلتی که قرار است تا با iPad Pro رقابت داشته باشد (واضح است که گوشی ۱۳ اینچی Apple حتی قابل مقایسه هم با Surface Pro 4 به عنوان یک کامپیوتر قدرتمند نیست).

گزارش مراسم
و اما به گزارش مراسم مذکور می‌پردازیم.

imagine what youll do

شعار این مراسم، جمله‌ی "تصور کنید چه کاری می‌خواهید انجام دهید" می‌باشد. این جمله می‌تواند بیانگر تلاش Microsoft برای ساده سازی کارهای پیچیده زیر دست کاربران عادی باشد، ایده‌ی جالبیست. اولین عنوانی که معرفی شد، به روزرسانی بزرگی به نام Creators برای Windows 10 بود.

imagine what youll do second scene

به نظر می‌رسد که این به روز رسانی تمرکز ویژه‌ای بر روی طراحان و خالقان آثار داشته باشد و حتی به طور دقیق‌تر، بر روی رؤیای محیط رابط کاربری سه بعدی که در مطلب HoloLens به طور کامل بررسی شده است. تاریخ عرضه‌ی آن نیز در اوایل بهار ۲۰۱۷ تعیین شده است.

نرم‌افزار جدید Paint 3D
می‌توان گفت که در راستای تحقق بخشیدن به آن رؤیای سه بعدی، نرم افزار جدید Paint قدم نخست می‌باشد، یعنی Paint 3D. این عنوان دیگری است که Microsoft با شعار "سه بعدی برای همه" از آن رونمایی کرد.

paint 3d for everyone

قرار است تا با استفاده از Paint 3D، کاربران بسیار مبتدی و حتی کودکان به خلق احجام سه بعدی پرداخته و به گونه‌ای با دنیای سه بعدی آشتی کرده و کم کم از دنیای دو بعدی حال حاضر فاصله بگیرند. Microsoft به قدری با موضوع تولید اشکال سه بعدی ساده برخورد کرد که اقدام به ساخت مدل یک قصر شنی موجود روی سن با استفاده از گوشی تلفن همراه نمود، سپس مدل تهیه شده را به داخل Paint 3D آورده و به آن لایه‌های دیگری اضافه کرد.

htc scanning for paint 3d

همچنین قرار است تا با ارائه 3D Paint، دیگر نرم افزارها همچون Facebook یا SketchUp نیز با نقوش تولید شده توسط 3D Paint همگام شده و قابلیت نمایش درست آنها را داشته باشند. و البته که نرم افزارهای Office همانند PowerPoint پشتیبانی کاملی از 3D Paint خواهند داشت.

paint 3d first preview

همچنین انجمنی برای اشتراک گذاری اشیأ سه بعدی نیز به آدرس https://remix3d.com/ ایجاد شده است تا علاوه بر دسترسی کاربران به کتابخانه‌ای از اشکال سه بعدی، امکان ثبت این رویداد بزرگ در تاریخ فراهم شود.

واقعیت مجازی
با وجود تمام این اقدامات در راستای سه بعدی سازی محیط کاربری Windows، واقعاً حیف است اگر در این مراسم حرفی از HoloLens به میان نیاید. اما همه‌ی ما به این مسئله که قیمت HoloLens به صورت نجومی ۱۱ میلیون تومانی بالا است، اشراف داریم.

hololens with capturing camera

اما Microsoft در روز چهارشنبه تلاشی برای درست کردن این قضیه انجام داد، و نتیجه آن معرفی یک هدست واقعیت مجازی (به تفاوت دو کلمه واقعیت مجازی Virtual Reality و واقعیت افروزه Holograph توجه داشته باشید) از طرف چند شرکت دیگر از جمله hp، DELL، Lenovo، ASUS و acer، بود. قیمت این هدست ۲۹۹ دلار و حدوداً یک میلیون تومان تعیین شد، یعنی ده برابر کمتر از HoloLens.سرویس جدید Beamاز نام به روز رسانی جدید Windows 10 که Creators می‌باشد، واضح است که تمرکز اصلی آن بر روی تولید محتوا به کمک کاربران خواهد بود. پس با این وجود، امکانات جدیدی در دستگاه XBOX و همینطور نرم افزار آن با به روز رسانی Creators همراه است. یکی از این امکانات، به لطف تصاحب Beam توسط Microsoft، به اصطلاح Stream کردن ویدئو بازی است که احتمالا قرار است با سرویس Twitch به رقابت بپردازد.

project beam for streaming xbox

بر این اساس، گزینه‌ای در Game Bar اضافه خواهد شد که این امکان را می‌دهد تا کاربران حتی بتوانند مسابقات و چالش‌های خود را به راحتی Stream کرده و دیگران بتوانند آنها را تماشا کنند. در این راستا، محیط جدیدی به نام Arena در XBOX Live به وجود خواهد آمد تا کاربران بتوانند مسابقات و چالش‌های خود را ایجاد و در آن شرکت کنند. بدین ترتیب فرقی نمی‌کند که شما از طریق کنسول یا کامپیوتر در مسابقات مذکور شرکت کنید.منوی کاربردی People Bar
عنوان دیگری که در مراسم روز چهارشنبه معرفی شد، مربوط می‌شود به روندی که Microsoft از پنج سال پیش ایجاد کرده است تا Windows را هر روز کاربر پسندتر کند. روندی که کاربرانِ در تاریخ محصور شده‌ی Windows 7 در حال حاضر، آنرا بسیار درک خواهند کرد. چراکه به تفاوت عمیق محیط کلی گوشی Android یا iOS خود با کامپیوترشان، بیشتر واقف هستند. باید باور کنیم که Windows از پنج سال پیش یعنی از زمان معرفی Windows 8 تا به حال، بسیار کاربر پسندتر شده و تفاوت بین محیط گوشی و کامپیوترهای یک زمان مشخص، بسیار کم، و درمورد گوشی‌های Windows 10 کاملا از بین رفته است (شاید طرفداران iPhone و Apple با همین موضوع مشکل دارند و نمی‌خواهند از Windows 7 بیرون بیایند تا با Windows مدرن روبرو شوند

 

 

 

 

 

 

 

منبع خبر، سرفیس نیوز:

 
دفعات نمایش: 411

اشتراک::   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon