نحوه ساخت ریکاوری و ریست کردن دستگاه‌های سرفیس

یکی از روش‌های همواره پیشنهاد شده برای اطمینان خاطر از وجود راه‌های بازیابی پس از ایجاد مشکل در Windows، استفاده از گزینه Recovery می‌باشد. البته که نصب مجدد Windows نیز راه حلی رایج به منظور بازنشانی سیستم عامل بوده است. اما انجام این کار درمورد دستگاه‌هایی که همراه با نسخه اصلی از Windows هستند، کاری بسیار اشتباه است. با ما همراه باشید تا روش‌های بازنشانی Windows را بررسی کنیم.

یکی از روش‌های همواره پیشنهاد شده برای اطمینان خاطر از وجود راه‌های بازیابی پس از ایجاد مشکل در Windows، استفاده از گزینه Recovery می‌باشد. البته که نصب مجدد Windows نیز راه حلی رایج به منظور بازنشانی سیستم عامل بوده است.

windows 10 reset option using recovery screenshotاما انجام این کار درمورد دستگاه‌هایی که همراه با نسخه اصلی از Windows هستند، کاری بسیار اشتباه است. چرا که منجر به از دست دادن آن نسخه اصلی خواهد شد، نسخه‌ای که باید هزینه بالایی را برای نصب دوباره آن بپردازید. در چنین دستگاه‌هایی، گزینه Recovery، گزینه‌ای است که می‌بایست حتما به هنگام سلامت سیستم عامل، آنرا تهیه کنید.

windows 10 package for sale


ضرورت این موضوع در دستگاه‌های Surface حتی بالاتر نیز می‌رود. به طوریکه تنها دستگاه‌هایی موجود هستند که نسخه خاصی از Windows به نسبت سخت افزار آنها، تولید شده است. بنابراین به هیج وجه اقدام به نصب Windows رایج در بازار روی دستگاه‌های Surface نکنید.

چنانچه دستگاه شما با مشکل جدی مواجه شد و قسمت‌های بزرگی از Windows غیرقابل استفاده شدند، اولین گزینه پیش روی شما، اعمال به روزرسانی‌های Windows است. در Windows 10، این به روزرسانی‌ها از طریق منوی Settings و update‎ & Security قابل دسترسی هستند. همچنین می‌توانید از طریق نرم افزار Windows 10 Upgrade Assistant به صورت آسانتری به اعمال به روزرسانی‌ها بپردازد.

windows 10 upgrade assistant for anniversary update


اگر بازهم مشکل شما برطرف نشد، می‌بایست اقدام به نصب Driver های دستگاه خود نمائید، که مطلب جداگانه‌ای بدین منظور در لینک زیر برای شما فراهم آمده است:آموزش نصب درایورهای سرفیس
اما در صورت باقی ماندن مشکل دستگاه شما حتی پس از نصب Driver، تنها راه پیش روی شما Reset نمودن دستگاه از طریق گزینه‌های Recovery می‌باشد. این امکانی است که تنها بر روی Windows 10 موجود بوده و شما را از نصب مجدد Windows بی‌نیاز می‌کند. این گزینه درواقع همان نصب مجدد Windows است، با این تفاوت که نسخه‌ی به روز رسانی شده و اصالت سیستم عامل شما را حفظ می‌کند. با استفاده از این گزینه می‌توانید انتخاب کنید که فایل‌ها و برنامه‌های شما حذف گردند و یا حفظ شوند. در حالت کلی، این گزینه بسیار کاربردی بوده و حلال بسیاری از مشکلات Windows است.

در منوی Settings وارد update‎ & Security شده و از قسمت Recovery Options، گزینه Get Started در زیر Reset this PC را بزنید تا موارد مذکور را انتخاب کنید. توجه کنید که انجام کامل این عمل بسیار زمان بر خواهد بود. بنابراین اصلا نگران مدت زمان طولانی مورد نیاز برای اتمام کار نشوید و تصور نکنید که دستگاه گیر کرده است. قبل از انجام این کار، دستگاه را کامل شارژ کنید و سپس اقدام به شروع Reset کنید و پس از آن نیز، دستگاه را متصل به شارژ نگه دارید.

windows 10 reset option using recovery screenshot


اما گزینه فوق، تنها زمانی امکان پذیر است که سیستم عامل شما بارگذاری می‌شود و می‌توانید وارد محیط سیستم عامل شوید تا به Reset کردن Windows بپردازید. گزینه دیگری برای حالتی به غیر از مورد فوق نیز طراحی شده است. در قسمت Backup و Back up using File History، به شما امکان تهیه یک حافظه به منظور بازیابی سیستم عامل، ارائه می‌شود.

البته فایل ریکاوری و یا Recovery Image .zip مخصوص به هر دستگاهی نیز با استفاده از شماره سریال آن، در لینک زیر قابل دریافت می‌باشد و راه پیچیده‌تر به حساب می‌آید.دریافت فایل ریکاوری
به لینک بالا وارد شوید. در قسمت Step 1 مدل دستگاه خود را انتخاب کرده و شماره سریال آنرا وارد نمائید.

بنابراین گزینه‌های Continue و Download برای شما فعال خواهند شد.

پس از دریافت فایل recovery image .zip، مراحل زیر را انجام دهید:

دقت کنید که حافظه USB شما می‌بایست حتما حداقل 8GB فضا داشته باشد.
توجه نمائید که حافظه USB خود را به FAT32 فرمت کرده باشید.
سپس در قسمت Search، عبارت recovery را بنویسید و گزینه پیدا شده create‎ a recovery drive را انتخاب نمائید.
با پذیرش موارد خواسته شده موافقت کنید.
مطمئن شوید که گزینه Back up system files to the recovery drive انتخاب نشده است و سپس Next را بزنید.
حافظه USB مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس Next و create‎ را بزنید.
پس از اتمام کپی نمودن فایلها، Finish را بزنید.
به فایل recovery image .zip خود برگشته و آنرا داخل پوشه‌ای Extract نمائید.
سپس محتویات آن پوشه را داخل حافظه USB مورد نظر ریخته و انتخاب کنید که فایلها جایگزین و یا Replace شوند.در روش آسان‌تر، پس از اتصال یک حافظه USB و یا یک دیسک به دستگاه (با استفاده از دیسک خوان‌هایی که توسط USB به دستگاه متصل می‌شوند)، گزینه Add a drive را انتخاب کنید.

windows 10 reset option using recovery screenshot


با اینکار، حافظه شما تبدیل به حافظه‌ای خواهد شد که بعدا و در صورت عدم بارگذاری Windows، بدون نیاز به وارد شدن به محیط سیستم عامل و در قسمت Boot دستگاه، می‌توانید دستگاه را توسط آن بازیابی کنید یا Windows را مجددا نصب کنید. حافظه مورد نیاز برای اینکار، باید حداقل 16GB حجم دارا باشد.

به منظور استفاده از فایل ریکاوری دریافت شده در روش پیچیده‌تر، این مراحل را دنبال بفرمائید:

دستگاه خود را خاموش کرده و چک کنید USB را به دستگاه وصل کرده باشید.
سپس دکمه Volume-down را نگه داشته و یکبار دکمه Power را بزنید.
تا زمانی که صفحه آبی رنگی را مشاهده نکرده‌اید، دکمه Volume-down را رها نکنید.

چنانچه نتیجه نگرفتید، این بار دکمه Volume-up را نگه دارید تا به منوی UEFI برده شوید.
در آنجا تنظیمات Boot را بر روی USB قرار دهید تا دستگاه ابتدا از روی آن Boot شود.
پس از انجام مرحله Boot شدن توسط آن USB، به قسمت Troubleshoot و بعد Recover شوید.
اگر از شما یک recovery key خواسته شد، گزینه Skip this drive را بزنید.
سیستم عامل مورد نظر خود را انتخاب کنید.
گزینه Just remove my files یا Fully clean the drive را به دلخواه کاربرد خودتان انتخاب کنید که گزینه دوم زمان بیشتری را برای اتمام می‌طلبد.
سپس گزینه Recover را انتخاب کنید.اما در روش آسان‌تر، برای استفاده از این Backup به هنگام ایجاد مشکل، توسط نگه داشتن دکمه‌های Power و Volume Up حین روشن شدن دستگاه، وارد منوی Boot دستگاه خواهید شد که در اینجا میتوانید بارگذاری دستگاه را از روی حافظه USB متصل شده قرار دهید. بدین ترتیب، حالت Recovery به صورت خودکار شروع به کار خواهد کرد و سیستم عامل شما به نقطه‌ای در زمان قبل باز خواهد گشت.

Surface Boot setup on UEFI boot menu


بنابراین، بازهم تاکید می‌شود که به هیچ وجه اقدام به نصب مجدد Windows رایج در بازار، بر روی دستگاه‌های Surface نکنید.
 

 

 

 

منبع خبر، سرفیس نیوز:

 
دفعات نمایش: 1016

اشتراک::   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon