مراقبت محافظت و استفاده صحیح در برابر آسیب های نرم افزاری ویروس ، ویندوز ، ریکاوری و ریست کردن و درایورهای سرفیس

نرم افزار، چیزیست که تمام استفاده شما از دستگاه به آن وابسته است و عملکرد ناقص آن بدین معنی است که دستگاه شما با تمام سلامت فیزیکی و سخت افزاری که داراست، به هیچ دردی نمی‌خورد و بلااستفاده است.
لذا محافظت دستگاه از جهت نرم افزاری بسیار بسیار با اهمیت خواهد بود. این محافظت، بیشتر با استفاده درست شما از دستگاه معنی پیدا خواهد کرد.

نرم افزار، چیزیست که تمام استفاده شما از دستگاه به آن وابسته است و عملکرد ناقص آن بدین معنی است که دستگاه شما با تمام سلامت فیزیکی و سخت افزاری که داراست، به هیچ دردی نمی‌خورد و بلااستفاده است. لذا محافظت دستگاه از جهت نرم افزاری بسیار بسیار با اهمیت خواهد بود. این محافظت، بیشتر با استفاده درست شما از دستگاه معنی پیدا خواهد کرد.

دو قسمت قبل که در رابطه با محافظت‌های فیزیکی و سخت افزاری بودند، بر روی عمر دستگاه چه به صورت آنی و چه به مرور زمان تأثیرگذار هستند. درحالیکه بحث نرم افزار هرچقدر هم که جدی باشد، به هیچ وجه بر روی عمر دستگاه شما تأثیری نمی‌گذارد. اما با این وجود، بحث نرم افزار از دو مورد قبل تأثیر بیشتری بر روی تجربه کاربری شما از دستگاه خواهد گذاشت. در کنار موضوع فوق، باید گفت که بحث نرم افزار به صورت بدون مرزی گسترده است و اصلا این انتظار را نداشته باشید که با مطالعه این مطلب بر تمامی جوانب نرم افزاری دستگاه خود آگاهی پیدا کرده باشید. در اینجا ما صرفا به مهمترین و کلی‌ترین مسائل خواهیم پرداخت.

اهمیت آپدیت کردن سرفیس

پیش از هرچیز باید بدانید که Reset نمودن دستگاه و یا نصب مجدد ویندوز روی سرفیس به علت مشکلات نرم افزاری و حتی سخت افزاری (البته به نظر سخت افزاری اما در اصل با منشأ نرم افزاری) در بسیاری از اوقات اولین راه حل شما نیست.

زیرا از آنجایی که دستگاه‌های Surface و سیستم عاملشان ساخته یک شرکت واحد هستند، به‌روز رسانی‌ها‌یی که برای سیستم عامل عرضه می‌شوند در اصل برای دستگاه شما عرضه شده‌اند و بسیاری از مشکلات سرفیس همانند عدم پاسخگویی مناسب به دستورات تاچ، افت عملکرد باتری و یا کار نکردن سرویس Windows Hello برای قفل گشایی دستگاه و... همگی توسط سازندگان دستگاه‌های Surface به وسیله ارائه به‌روز رسانی در Windows 10 حل می‌شوند. البته بهبود کلی عملکرد و اضافه شدن امکانات جدید به سیستم عامل نیز دیگر دلیل مهم به‌روز نگه داشتن دستگاه‌های سرفیس است. از طریق لینک زیر به مطلب نحوه دریافت آخرین به‌روز رسانی موجود مراجعه نمائید:

نصب درایورهای اورجینال سرفیس

به منظور برطرف نمودن برخی مشکلات احتمالی دستگاه، ممکن است صرفا به‌روز رسانی کارساز نباشد. از طرفی هم حتما نیازی نیست تا کل سیستم عامل آنرا مجددا نصب نمائید. از آنجایی که دستگاه شما یک کامپیوتر است و نه یک گوشی تلفن همراه با سیستم عاملی ساده و قفل شده، در بسیاری موارد می‌توانید مشکلاتی همچون از کار افتادن وا فای سرفیس Wi Fi و یا متصل نشدن کیبورد و... از این دست را با نصب مجدد درایور Driver مربوط به آن بخش حل نمائید. اینکار را می‌بایست طبق آموزش لینک زیر به انجام برسانید:

ریست کردن سرفیس

همانند تمامی سیستم عامل‌های مدرن، Windows 10 نیز امکان به اصطلاح فکتوری ریست Factory Reset یا بازگشت به تنظیمات کارخانه را ارائه می‌دهد. البته باید بدانید که واژه فوق بیشتر در رابطه با گوشی‌های تلفن همراه به کار می‌رود و نام دقیق این امر در اکوسیستم Microsoft، تحت عنوان ریکاوری Recovery Options یا گزینه‌های بازیابی شناخته می‌شود.

چنانچه با دستگاه Surface خود در حال مشاهده این صفحه هستید، با زدن بر روی تصویر زیر به قسمت Recovery برده خواهید شد:

نصب ویندوز اورجینال سرفیس

یکی از مهمترین عواملی که باعث شده‌اند دستگاه‌هایی همانند Google Pixel، بهترین اجرا کننده سیستم عامل Andoird باشند اینست که هم دستگاه و هم سیستم عامل را یک شرکت واحد طراحی و تولید کرده؛ یعنی نهایت هماهنگی در نرم افزار و سخت افزار. لذا در سال 2012 زمانیکه شرکت Microsoft به عنوان سازنده سیستم عامل Windows، اولین دستگاه خود را با نام Microsoft Surface تولید کرد، برای اولین بار شاهد نهایت هماهنگی سخت افزار و سیستم عامل در یک کامپیوتر بودیم.

بر اساس موضوع فوق، شرکت Microsoft از همان ابتدا تصمیم گرفت تا برای تک تک مدل‌های دستگاه‌های Surface خود، یک سیستم عامل جداگانه را از پایه بنویسد و خلق کند؛ برخلاف هر لپ‌تاپ دیگری که صرفا ویندوز رایجی که بر روی هرکامپیوتر نصب می‌شود، برای آنها نیز نصب می‌شود. سپس مایکروسافت فایل سیستم عامل مخصوص به هر مدل از دستگاه‌های Surface را در وبسایت خود منتشر کرد تا کاربران نیز از نصب ویندوز رایج بر روی دستگاه سرفیس خود پرهیز نمایند. بنابراین چنانچه سیستم عامل دستگاه شما آسیب دید و یا به هردلیلی مجبور به نصب مجدد آن شدید، از طریق لینک زیر می‌توانید با استفاده از شماره سریال دستگاه خود، سیستم عامل نوشته شده مخصوص به آن را دریافت نمائید:

آنتی ویروس و ویروسی شدن سرفیس

بحث ضد ویروس برای کامپیوترها از جمله دستگاه‌های Surface، بحثی است که شرکت‌های ساخت نرم افزارهای آنتی ویروس از بیان حقایق آن اصلا خوششان نمی‌آید. این واقعیت که ویروس‌ها در اصل ساخته خود شرکت‌های آنتی ویروس هستند که سالهاست یک موضوع پیش پاافتاده و معمول به حساب می‌آید و همگان از آن اطلاع دارند. اما براساس همین نکته که ویروس‌ها در اصل ساخته خود شرکت‌های آنتی ویروس هستند تا فقط خودشان بتوانند برای آنها ضد ویروس نیز درست کنند، فرض نمائید ما در دنیا 10 شرکت آنتی ویروس داریم. بنابر چنین فرضی کمتر کسی به این موضوع فکر می‌کند که خب حتی اگر شما برترین و به‌روز ترین نسخه از برترین آنتی ویروس را تهیه نمائید، باز هم فقط در برابر یک دهم یا %10 ویروس‌‌ها امن هستید و هیچ تضمینی وجود ندارد که خب حالا که شما چنین نرم افزاری را دارید می‌توانید به راحتی هر فلش و یا فایل آلوده را به دستگاه خود متصل کرده و انتقال دهید.

با آگاهی به این موضوع ممکن است بگویید درست است که فقط %10 پوشش داده شده‌اند، اما باز هم %10 هم %10 است و به قول معروف از هیچی که بهتر است! در چنین موردی باید از مضرات وجود یک نرم افزار سنگین به نام آنتی ویروس بر روی یک کامپیوتر سخن بگوییم مخصوصا اگر این کامپیوتر، یک دستگاه همراه که با باتری کار می‌کند نیز باشد. نرم افزارهای سنگین ضد ویروس به این علت که همواره باید از سیستم شما محافظت کنند، همواره نیز در حال اجرا هستند و سخت افزار دستگاه "همراه" شما را به معنای واقعی کلمه تلف می‌کنند. به همین علت است که خود این نرم افزارها، حالت بازی Game Mode را ارائه می‌دهند چراکه در حالت عادی کارکرد خود از قدرت سخت افزاری دستگاه شما می‌کاهند.

این تلف کردن سخت افزار فقط به افت قدرت و سرعت سیستم ختم نمی‌شود و زمان بالا آمدن کامپیوتر همراه شما که قرار است نقش یک تبلت را بازی کند هم بسیار افزایش داده و باعث خواهند شد تبلت شما بسیار کندتر و دیرتر از حالت عادی بالا آید و روشن شود. اما اگر از ما بپرسید می‌گوییم هیچ کدام از این مضرات کند شدن و کاهش قدرت سخت افزار، به اندازه تلف شدن بیهوده باتری شما غیرقابل تحمل نیستند. شارژدهی باتری دستگاه شما به عنوان یک تبلت همراه، از هرچیز دیگری مهمتر است و اینکه یک آنتی ویروسی ناکارآمد باتری شما را به شدت تلف می‌کند، ناخوشایندترین نکته آن به حساب می‌آید.

در چنین موردی باید بگوییم که آنتی ویروس پیش فرض خود مایکروسافت به نام ویندوز دیفندر Windows Defender، از تمامی دیگر آنتی ویروس‌ها کمتر قدرت سخت افزاری، سرعت و باتری دستگاه شما را تلف خواهد کرد. البته اگر بخواهیم در رابطه با توانایی تشخیص و انهدام ویروس‌ها صحبت کنیم، ویندوز دیفندر افتضاح‌ترین و ضعیف‌ترین آنتی ویروس موجود در بازار است و حتی آنتی ویروس‌های ایرانی نیز از آن قویتر هستند.

پس تکلیف چیست؟!

با توجه به موضوع مطرح شده در رابطه با عدم ضمانت صد در صدی هیچ یک آنتی ویروس‌ها حتی برترین و به‌روز ترین نسخه آنها، لذا دستگاه شما در هرحال در معرض خطر گریز ناپذیر ویروس‌هاست اگر فلش و یا فایل مشکوک به آلودگی را به دستگاه متصل کرده و یا داخل آن بریزید. در نتیجه، تنها و بهترین راه حل شما با در نظر گرفتن افت سرعت و قدرت و باتری دستگاه توسط نرم افزارهای آنتی ویروس، فقط مراقبت، مراقبت و مراقبت است. یعنی با خیال راحت و بدون نصب هیچ گونه آنتی ویروسی که برای سخت افزار دستگاه مضر است به کار خود ادامه دهید اما به شدت از اتصال حافظه‌های مشکوک به آلودگی به دستگاه خود پرهیز کرده و در این بابت تعارف بین خود و دیگران را کنار بگذارید. قاطعانه به فلش‌های آلوده نه بگویید؛ این یک امر منطقی و عاقلانه است و کسی نباید از این رفتار شما به هیچ وجه دلخور شود. همچنین فایل‌های مشکوک را نیز از منابع نامعتبر اینترنتی دریافت نکنید.

پایین آمدن سرعت کلی و داغ شدن بدون دلیل سرفیس

برخی از نرم افزارها در یک سیستم عامل به صورت پیش زمینه یا Background و برخی دیگر به صورت پس زمینه یا Forceground اجرا می‌شوند. اگر شما تمامی نرم افزارهای خود را بسته‌اید اما هنوز هم دستگاه کند است، گرم شده است و فن خنک کننده آن نیز در حال کار می‌باشد، بدین معنی خواهد بود که نرم افزارهای پیش زمینه یا بک گراند در حال کار هستند چراکه شما تنها نرم افزارهای پس زمینه یا فورس گراند را بسته‌اید. به منظور بستن نرم افزارهای Background، انگشت خود را بر روی دکمه Start پایین سمت چپ صفحه نمایش نگه داشته و از منوی باز شده، گزینه Task Manager را انتخاب نمائید.

در پنجره جدید باز شده و در قسمت سمت چپ پایین، بر روی More details بزنید. در پنجره گسترده شده، Background processes نشان دهنده نرم افزارهایی است که در پس زمینه در حال اجرا هستند. نرم افزارهای کمکی همانند Office Click-to-Run و Cortana، نرم افزارهای احتمالی هستند که ممکن است در حال اجرا در پس زمینه باشند که به دلخواه می‌توانید آنها را توسط گزینه End Task ببندید.

دیر بالا آمدن سرفیس

اگر دستگاه به نظر شما دیر و کند لود شده و احساس می‌کنید در ابتدای خریداری سریعتر بالا می‌آمده است، باید بگوییم که عامل به وجود آورنده این کندی، نرم افزارهایی تحت عنوان Startup هستند. این نوع نرم افزارها همراه با بالا آمدن سیستم عامل، به صورت خود سرانه لود شده و سرعت بالا آمدن دستگاه شما را کاهش می‌دهند. لذا توسط نرم افزار Task Manager در زبانه Startup و با گزینه Disable، مانع انجام اینکار توسط تمامی آنها شوید به جز برنامه کاربردی Windows Defender که تأثیر کمی در سرعت بالا آمدن دستگاه گذاشته و کنترل شده است.

از کار افتادن و باز نشدن استور سرفیس

فروشگاه مایکروسافت و یا Microsoft Store که پیش‌تر با نام فروشگاه نرم افزاری Windows Store شناخته می‌شد، حاوی برنامه‌های کاربردی اصلی تبلت شماست. چراکه نرم افزارهای سنتی نصب شده خارج از این فروشگاه، اولا مصرف باتری بالایی دارند دوما با صفحات لمسی خوب کار نمی‌کنند؛ و در طرف مقابل، برنامه‌های کاربردی نصب شده از استور اولا مصرف باتری کمتری دارند دوما برای کار با صفحات لمسی طراحی و مناسب سازی شده‌اند. لذا سعی کنید تا منبع اصلی نصب برنامه شما از Store باشد.

اما گاهی اوقات شما قادر به باز نمودن این استور نخواهید بود. در این رابطه دقت نمائید که هیچ نیازی به VPN و فیلترشکن برای استفاده از Store نیست. به منظور حل مشکل باز نشدن استور پیش از هرچیز چک کنید که موقعیت مکانی و یا Region دستگاه شما به هیچ وجه اشتباها بر روی Iran یا هر کشور دیگری به جز United States تنظیم نشده باشد. پس از تنظیم مجدد ملیت بر روی ایالات متحده برنامه Store را بسته و مجدد آنرا باز نمائید. اگر نتیجه نگرفتید مجددا چندین بار برنامه را ببنید و باز نمائید.

چنانچه مشکل استور باقی ماند آنرا ببندید، برنامه Settings را باز کرده و به قسمت Apps بروید. در لیست نمایش داده شده Microsoft Store را پیدا کرده و با یکبار زدن روی آن، گزینه Advanced options که نمایش داده خواهد شد را انتخاب نمائید. در صفحه جدید باز شده، ابتدا بر روی Terminate و سپس Reset بزنید.

جمع‌بندی

بحث نرم افزار، گسترده‌ترین بحثی است که درباره هر دستگاهی می‌تواند مطرح شود و بدون شک در این مطلب مجال پرداختن به تمام جنبه‌های آن وجود ندارد. پس از شما دعوت می‌کنیم تا با ما در دیگر مطالب آموزشی و خبری برای دانایی هرچه بیشتر از دستگاه‌های Surface و نحوه استفاده از آنها، همراه باشید.

 

 

 

 

       

ادامه متن را در منبع اصلی سرفیس نیوز بخوانید:

 

 

 

    Main Logo

 

 

 
دفعات نمایش: 934

اشتراک::   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon